Kampüs Cadıları sosyal medyadaki linç girişimine karşı suç duyurusunda bulunacak

Kampüs Cadıları, ülkücü Fırat Çakıroğlu’nun ölümü nedeniyle Batuhan Çolak isimli kişi tarafından başlatılan linç kampanyasına dair suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi. Kampüs Cadıları'nın açıklamasının ardından İyi Partili Lütfü Tükkan da Kampüs Cadıları’nı hedef gösterdi

Kampüs Cadıları sosyal medyadaki linç girişimine karşı suç duyurusunda bulunacak

Kampüs Cadıları, ülkücü Fırat Çakıroğlu’nun ölümü nedeniyle Batuhan Çolak isimli kişi tarafından başlatılan linç kampanyasını yargıya taşıyor. İyi Partili Lütfü Tükkan da Kampüs Cadıları’nı hedef gösterdi.

Kampüs Cadıları, Ege Üniversitesi’nde ölen ülkücü Fırat Çakıroğlu’nun ölümüyle ilişkilendirilmelerine ve sanal medyada devam eden linç girişimlerine yönelik İHD İzmir Şubesinde basın toplantısı yaptı. Kampüs Cadıları üyesi Rozana Urkun’un okuduğu açıklamada şunlar söylendi:

Günlerdir sosyal medya üzerinden örgütlü mücadelemize yönelik birtakım linç girişimleri sürüyor. Linç girişimi, gazetecilik adı altında organize bir karalama çalışması yürüterek bizi asılsız bir şekilde Fırat Çakıroğlu’nun ölümü ile ilişkilendiren Batuhan Çolak tarafından başlatılmıştır. Ardından bu karalama kampanyası ile bir bütün olarak kadın hareketi hedef alınmış ve kadın mücadelesini terörize ederek gündeme gelmeye çalışılmıştır. Bu organize linç girişiminin basit bir girişim olmadığını, bizzat örgütlü kadın mücadelemizi hedef alan örgütlü bir çalışma olduğunun farkındayız. Faşist, kadın düşmanı, ırkçı birtakım paralı trollerin hedef göstermesi dışında, İyi Parti başta olmak üzere birkaç siyasi partinin de bu karalama çalışmasına dahil olduğunu görüyoruz.

Bizler kadın düşmanlığının, faşizmin, cinsiyetçiliğin ve her türlü şiddetin karşısında örgütlü bir şekilde mücadele eden genç kadınlar olarak bu saldırıların sebebini biliyoruz. Bu saldırılar AKP hükümetinin yarattığı politik atmosferden, ülkede her geçen gün perçinlenen kadın düşmanlığından, bedenlerimize, hayatlarımıza yönelik sistemli saldırılardan bağımsız değerlendirilemez. Bizler Kampüs Cadıları olarak başta Ege Üniversitesi olmak üzere çok uzun yıllardır birçok kampüste, kadınların olduğu her yerde özgürlük mücadelemizi yürütüyoruz. 2015’te de Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Kampüs Cadıları standımıza saldıran, kadınların örgütlenmesine tahammülü olmayan birkaç faşist çetesini teşhir etmek; hedef göstermek değil, bizlerin yaşamlarımızı, haklarımızı savunmak adına gerçekleştirdiğimiz bir özsavunmadır. Nitekim hala cinsiyetçiliğe, erkek şiddetine, kadın düşmanlığına karşı örgütlenerek kampüslerimizde kadınlara ve kadın mücadelesine saldıran herkesin karşısında durmaya, özsavunma hattımızı ve örgütlü mücadelemizi büyütmeye devam ediyoruz.

“İftiralara, hakaret ve tehditlere karşı hukuki süreç başlatacağımızı da buradan avukatlarımız eşliğinde bildiriyoruz”

Hukuki süreç başlatacaklarını şöyle duyurdular:

Kampüslerimizde kadın olmaktan dolayı yaşadığımız her türlü soruna karşı kadınların öz örgütü olma iddiasında olan biz Kampüs Cadıları’na yapılan bu saldırılar üniversiteli kadınların iradesine, üniversiteli kadın mücadelesine yapılmış bütünlüklü bir saldırıdır. 8 Mart’ın yaklaştığı ve kadın isyanının büyüdüğü bu günlerde bizlere karşı gerçekleştirilmeye çalışılan bu saldırıların tesadüfi olmadığının, kadınların örgütlü mücadelesinden duyulan korkunun arttığının farkındayız. Üniversitelerimizde yeni dönemin de açılmasıyla beraber biz genç kadınların örgütlenmesinin önüne engel koymak isteyenler şimdiden saldırılarını artırmış durumda. Bu paniğin sebebini anlıyoruz ve mücadelemizden bir adım dahi geri adım atmayacağımızın bir kez daha altını çiziyoruz. Tüm bu iftiralara, hakaret ve tehditlere karşı hukuki süreç başlatacağımızı da buradan avukatlarımız eşliğinde bildiriyoruz.

“Paniklemeye, korkmaya devam edeceksiniz çünkü her geçen gün daha da güçleniyoruz, büyüyoruz”

Açıklamanın sonunda şunlar söylendi:

Yükselen kadın mücadelesinin karşısında örgütlenmeye çalışılan bu kadın düşmanlığının ve faşizmin karşısında duvar örmeye, her saldırıdan daha da örgütlenerek ve büyüyerek çıkmaya devam edeceğiz. Kampüslerimizde, yaşamlarımızda faşist, kadın düşmanı zihniyete izin vermeyeceğimizi, feminist isyanımızı bulunduğumuz her yerden yükselteceğimizi bizi hedef gösterenlere tekrar hatırlatıyoruz: Paniklemeye, korkmaya devam edeceksiniz çünkü her geçen gün daha da güçleniyoruz, büyüyoruz. Yaşasın örgütlü mücadelemiz!

İyi Partili Lütfü Tükkan da Kampüs Cadıları’nı hedef gösterdi

Kampüs Cadıları’nın açıklamasının ardından İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan da tartışmaya katılarak kadın aktivistleri hedef alan ifadeler kullandı. Batuhan Çolak’ın tweetini alıntılayan Türkkan, “Kandil artığı güruhun haberi olsun; Batuhan Çolak’ı yalnız zannetmeyin. Çolak, bizim kıymetlimizdir” sözlerini sarfetti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur