Demokratik Suriye Güçleri liderliğinde görev değişikliği iddiası

Saray-AKP iktidarının Suriye’nin kuzeyine yönelik yeni operasyon çıkışlarının gölgesinde, YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD) liderliğinde görev değişikliği yaşandığına ilişkin iddialar peş peşe Arap ve Kürt basını tarafından dile getiriliyor. Sendika.Org’a bilgi veren saha kaynakları, Mazlum Abdi’nin resmi olarak görevinin başında olduğunu, bir dizi rutin iç tartışma ekseninde görev tanımında değişikliğe gidildiğini belirtiyor

Demokratik Suriye Güçleri liderliğinde görev değişikliği iddiası

Arap ve Kürt basınında, YPG-YPJ öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri (QSD) içinde önemli bir görev değişikliği yaşandığına ilişkin peş peşe dikkat çekici haberler yer alıyor. İddiaların odağındaki isim, QSD Genel Komutanı Mazlum Abdi.

Hizbullah’a yakınlığıyla bilinen, Lübnan merkezli El-Meyadin, QSD Genel Komutanı Mazlum Abdi’nin mevcut görevinden alınarak Demokratik Suriye Meclisi (MSD) yönetiminde görevlendirileceğini öne sürdü.

Mazlum Abdi’nin yerine “PKK ile doğrudan bir bağı ve ilişkisi olmayan başka bir ismin” seçileceğini öne süren El-Meyadin, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin böylelikle Türkiye’nin bölgeye yapacağı olası bir müdahalenin gerekçelerini ortadan kaldırmayı umut ettiği değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu iddia ilk olarak, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mesrur Barzani’nin yayın organı Kurdistan24 tarafından dile getirildi.

Kurdistan24, QSD kaynaklarına dayandırdığı haberinde, Abdi’nin şu an sadece QSD ile ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon arasında koordinatörlük yaptığı ve Abdi’nin yerine “KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık’a yakın bir isim” olduğu öne sürülen Mahmud Reş’in göreve getirildiğini yazdı.

İddialara ilişkin QSD’nin henüz bir açıklama yapmadığını belirten Kurdistan24, “PKK’nin ve bilhassa KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık’ın Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin iç işlerine yaptığı doğrudan bir müdahale” değerlendirmesinde bulundu.

BAYIK: “SURİYE’DE EN DOĞRU ÇÖZÜM ROJAVA ÖZERK YÖNETİMİ İLE ŞAM’IN UZLAŞMASIDIR”

Kaynaklar: “Görev tanımında değişikliğe gidildi”

QSD liderliğinde görev değişikliği iddialarının, Türkiye’nin YPG-QSD kontrolündeki alanlara yönelik yeni operasyon çıkışlarının yoğunlaştığı ve olası operasyona karşı Rusya öncülüğünde Şam-Rojava müzakerelerinin yeniden konuşulduğu bir dönemde gündeme gelmesi dikkat çekiyor.

Rojavalı yetkililerden çözüm için Şam’ı işaret eden açıklamalar gelirken, bu süreçte Rusya’nın da ciddi bir rol üstlenmesi gerektiği belirtiliyor. Ancak çeşitli kaynaklarda yer alan Mazlum Abdi’nin görevden alındığı iddialarının, Rojava ile Şam yönetimi arasında Rusya arabuluculuğunda gelişebilecek yeni bir diyalog ve müzakere sürecine hazırlığın bir parçası olup olmadığı tartışma konusu.

PYD EŞ BAŞKANLIK KONSEYİ ÜYESİ HALİL: “ŞAM’LA DİYALOGA HAZIRIZ”

Sendika.Org’a bilgi veren saha kaynakları, Mazlum Abdi’nin resmi olarak görevinin başında olduğunu, bir dizi rutin iç tartışma ekseninde görev tanımında değişikliğe gidildiğini belirtiyor. Kaynaklar, bu değişikliğin askeri konuları kapsadığını ancak Mazlum Abdi’nin siyasal ilişkileri sürdürdüğünü aktarıyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur