PYD Eş Başkanlık Konseyi üyesi Halil: “Şam’la diyaloga hazırız”

PYD Eş Başkanlık Konseyi üyesi Aldar Halil, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ve PYD'nin Şam hükümetiyle doğrudan diyaloga hazır olduğunu belirterek Çözüme varmamız için Şam hükümetiyle bir anlaşmaya varılması gerekiyor" dedi

PYD Eş Başkanlık Konseyi üyesi Halil: “Şam’la diyaloga hazırız”

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanlık Konseyi üyesi Aldar Halil, Şam yönetimiyle doğrudan diyalog başlatmaya hazır olduklarını açıkladı.

Halil’in açıklaması, Saray-AKP iktidarının Suriye’nin kuzeyinde YPG-QSD kontrolündeki alanlara yönelik yeni operasyon sinyali verdiği bir dönemde geldi.

Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) aktardığına göre, Rojava TV’ye konuşan Halil, “Şam’daki mevcut hükümet, uluslararası arenada Suriye’nin temsilciliğini yapıyor ve Suriye’nin bazı bölgeleri hala onun kontrolünde. Çözüme varmamız için Şam hükümetiyle bir anlaşmaya varılması gerekiyor” dedi.

BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye krizinin çözümüne ilişkin 2254 sayılı kararına işaret eden Aldar Halil, “Cenevre’de bu karar üzerinde çalışmalar devam ediyor. Ancak bu girişimler başarılı olamayacak ve sonuç almayacak olsa da rejimle görüşmeye devam ediyor. Yani rejimle oturup müzakere etmeden çözüm olmayacağını kabul ediyorlar” ifadelerini kullandı.

“Çözüm Cenevre’de değil Şam’da olmalı”

Başka bir formül düşünüyoruz. Çözüm rejimle olmalı, Cenevre’de değil Şam’da olmalı. Suriyeliler olarak oturup diyalog kurmamız, çözüm seçenekleri sunarak çözüm formülünü tartışmamızda bir sakınca yok” diyen Halil, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi ve PYD’nin Cenevre’ye veya başka yerlere gitmeden Şam yönetimiyle doğrudan diyaloğa girmeye hazır olduğunu kaydetti ve Özerk Yönetim projesini “Suriye için önemli bir demokratik proje” olarak nitelendirdi.

Aldar Halil, Şam yönetiminin Suriye’de mevcut kriz ve savaşların demokratik sistemin olmadığından kaynaklandığını bildiğini belirterek, “Çözüme ulaşmak için tüm Suriye’ye hizmet eden demokratik bir proje üzerinde anlaşmalıyız” dedi.

Bayık: “Suriye’de en doğru çözüm Rojava özerk yönetimi ile Şam’ın uzlaşmasıdır”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur