Lavrov’dan İdlip uyarısı: “Türkiye’yle yaptığımız anlaşmanın tamamıyla uygulanmasında ısrarcı olacağız”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’yle İdlip’e ilişkin yaptıkları anlaşmanın tamamen uygulanması konusunda ısrarcı olacaklarını açıkladı

Lavrov’dan İdlip uyarısı: “Türkiye’yle yaptığımız anlaşmanın tamamıyla uygulanmasında ısrarcı olacağız”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mısırlı mevkidaşı Samih Şukri ile Moskova’da gerçekleştirdiği görüşme sonrası İdlip’e ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Türkiye’yle İdlip’e ilişkin yaptıkları anlaşmanın tamamen uygulanması konusunda ısrarcı olacaklarını belirten Lavrov, “İdlip gerilimi azaltma bölgesinde, terörist tehdidi devam ediyor, hatta artıyor” dedi.

İdlip bölgesinde varlığını koruyan terörist gruplar, bulundukları alandan Suriye ordusuna karşı saldırılarını sürdürüyor. Dahası, Rus güçlerine karşı saldırı girişimlerinde bulunuyorlar” diyen Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bu sebeple Rusya tarafı, Putin ile Erdoğan’ın arasındaki anlaşmaların tamamen uygulanmasının gerekliliğini teyit etmektedir. Üstlerine giydikleri yeni giysiler fark etmeksizin, en başta Heyet-i Tahrir’uş Şam militanları olmak üzere (İdlip’teki) teröristler izole edilmelidir. Nihai olarak bu terörist gruplar etkisiz hâle getirilmelidir.

Moskova, cihatçı grupların bölgeden çıkarılması taahhüdünün Saray-AKP iktidarı tarafından yerine getirilemeyeceğini biliyor. Lavrov’un sözleri, olası İdlip operasyonu öncesi “uyarı” niteliğinde bir açıklama.

İdlip’te sular ısınıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Tayyip Erdoğan’ın yeni bir anlaşmaya varamadığı 29 Eylül’deki Soçi zirvesinin ardından, Kremlin’den “(İdlip’e ilişkin) daha önce varılmış anlaşmalara tarafların bağlı oldukları teyit edildi. Söz konusu anlaşmaların, terörist bileşenlerin İdlip’ten çıkarılmasına dair maddesinin uygulanması gerektiğine vurgu yapıldı” açıklaması gelmişti.

KREMLİN, SOÇİ’DEKİ İDLİP TAAHHÜTLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ: “TERÖRİST BİLEŞENLERİN BÖLGEDEN ÇIKARILMASI MADDESİ UYGULANACAK”

30 Eylül’de yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sonrası yayımlanan bildiride ise isim vermeden Rusya ve Suriye ordusunun İdlip’e yönelik operasyonları kastedilerek “Suriye’de istikrara zarar veren eylemler kalıcı çözüme ulaşılmasını engeller” denilmişti.

MGK BİLDİRİSİ, İDLİP TAAHHÜTLERİYLE ÇELİŞTİ: “SURİYE’DE İSTİKRARA ZARAR VEREN EYLEMLER KALICI ÇÖZÜME ULAŞILMASINI ENGELLER”

1 Ekim’de de Rus savaş uçakları ve Suriye ordusunun İdlip’e yönelik kara ve hava bombardımanına yeniden başlamış, bazı TSK üslerinin bulunduğu bölgeler de dâhil olmak üzere çok sayıda noktayı hedef almıştı.

RUSYA VE SURİYE ORDUSUNUN İDLİP’E YÖNELİK BOMBARDIMANI YENİDEN BAŞLADI

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur