Kremlin, Soçi’deki İdlip taahhütlerine açıklık getirdi: “Terörist bileşenlerin bölgeden çıkarılması maddesi uygulanacak”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Soçi'deki Putin-Erdoğan zirvesine ilişkin yaptığı açıklamada, “(İdlip’e ilişkin) daha önce varılmış anlaşmalara tarafların bağlı oldukları teyit edildi. Söz konusu anlaşmaların, terörist bileşenlerin İdlip’ten çıkarılmasına dair maddesinin uygulanması gerektiğine vurgu yapıldı" ifadelerini kullandı

Kremlin, Soçi’deki İdlip taahhütlerine açıklık getirdi: “Terörist bileşenlerin bölgeden çıkarılması maddesi uygulanacak”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Tayyip Erdoğan’ın dün (29 Eylül) Soçi’de gerçekleştirdikleri görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, “Bölgesel sorunlar gündemde yoğun bir biçimde ele alındı” diyen Peskov, sözlerinin devamında “Suriye hususunda detaylı bir biçimde fikir alışverişi yaptılar, Afganistan’ı konuştular, Libya’yı ele aldılar ve tabii ki Karabağ’da barışın sağlanmasına da değindiler. Rusya tarafı görüşmede, sınırların belirlenip netleştirilmesi ve ulaşım altyapısının geliştirilmesi konularında tarafların uzlaşı sağlaması gerektiğini belirtti” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın İdlip’e ilişkin sözlerine açıklık getiren Peskov, iki liderin, “teröristlerin İdlip’ten çıkarılması gerekliliğine vurgu yaptığı”nı belirterek şunları kaydetti:

(İdlip’e ilişkin) daha önce varılmış anlaşmalara tarafların bağlı oldukları teyit edildi. Söz konusu anlaşmaların, terörist bileşenlerin İdlip’ten çıkarılmasına dair maddesinin uygulanması gerektiğine vurgu yapıldı. Zira bu terörist bileşenlerin İdlip’teki varlıkları hâlâ devam ediyor ve bu gruplar tehdit oluşturuyor ve Suriye ordusuna karşı saldırı eylemleri gerçekleştiriyorlar.

SOÇİ ZİRVESİ SONRASI ERDOĞAN’DAN İLK AÇIKLAMA: “RUSYA’YLA BİRLİKTE KARARLAŞTIRDIĞIMIZ HER HUSUSA BAĞLILIĞIMIZ SÜRÜYOR”

“Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin bu sene toplanmasında anlaşıldı”

2019’den beri düzenlenmeyen Rusya-Türkiye Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin, “pandeminin izin vermesi hâlinde” bu sene bitmeden toplanması konusunda anlaşıldığını belirten Peskov, “Başkanlar, Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin sene sonuna kadar düzenlenmesi konusunda anlaştı. Tabii ki bunun için, bize hâlâ pek elverişli koşullar sağlamayan salgının buna izin vermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Görüşme tam zamanında yapıldı”

Peskov ayrıca, Soçi görüşmesinin içeriğine ilişkin sorular üzerine, “Görüşme, oldukça yapıcıydı, gerekliydi ve tam zamanda yapıldı, her iki taraf için de yararlı oldu” dedi.

İki liderin en başta, turizm ve tarım alanı da dahil olmak üzere ülkelerinin ikili işbirliğini ele aldıklarını belirten Peskov, sözlerini şöyle sürdürdü:

Rusya, Türkiye’ye çok büyük miktarda tahıl tedarik ediyor. Türkiye’nin Rusya Federasyonu’na domates, salatalık ve bu gibi ürünler tedarik ettiği de çok iyi biliniyor. Bunlar da liderlerin gündemindeydi.

İkinci parti S-400 tedariki ve Su-35 sorusu

Peskov’un açıklamalarına göre, Putin ve Erdoğan Soçi’de, S-400 hava savunma sistemi konusunda işbirliğini genişletme ihtimali de dahil, ülkelerinin askeri-teknik işbirliğini de ele aldı.

Bazı parçaların Türkiye topraklarında üretilmesi ihtimali ele alındı ve havacılık konusundaki işbirliği ihtimaline değinildi” diyen Kremlin Sözcüsü Peskov, Türkiye’ye ikinci parti S-400 tedariki ve Su-35 uçakları teslimatı konularında sözleşmeler imzalanmasının ele alınıp alınmadığı soruları üzerine, bu gibi detaylar veremeyeceğini belirtti.

Peskov, bunun yanında liderlerin Türkiye’de Rusya tarafından yeni nükleer güç santral üniteleri inşa edilmesi ihtimalini de ele aldıklarını kaydetti:

Türkiye’de yeni gelişen barışçıl nükleer enerji sektörü için işbirliğimiz bakımından neler yapılabileceği konuşuldu. Mesele sadece bir ya da birkaç ünite inşa etmekle ilgili değil, Türkiye’de yeni, yüksek teknoloji ve temiz bir ekonomi sektörü oluşmakta.

“Putin, TürkAkım konusunda Erdoğan’ı takdir etti”

Soçi görüşmesinde liderlerin, Türkiye’ye doğalgaz tedarikini de ele aldıklarını kaydeden Peskov, “Putin, Türkiye liderliğinin TürkAkım konusundaki kararlarını zamanında ve etkili bir biçimde vermesini çok takdir ettiğini söyledi. Zira kararlar çok hızlı bir biçimde alındı ve proje zamanında gerçekleştirilebildi” dedi.

Peskov sözlerini şöyle sürdürdü:

(Ankara’nın) bu eylemlerinin ne kadar doğru olduğu bugünkü durumdan da anlaşılıyor. Avrupa’nın enerji ve doğalgaz pazarının nasıl kötü durumda olduğunu görüyoruz. Ancak Türkiye’yse, sahip olduğu altyapı ile kendini emniyette hissediyor.

Kremlin Sözcüsü Peskov bir soru üzerine de Türkiye’nin Rus metalurji ürünlerine uyguladığı birtakım ekstra vergilerin de görüşmelerin gündeminde olduğunu belirtti ve Rusya tarafından, bunun ticareti sınırlayıcı bir etken olduğunun belirtildiğini kaydetti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur