Rusya ve Suriye ordusunun İdlip’e yönelik bombardımanı yeniden başladı

Putin ve Erdoğan’ın yeni bir anlaşmaya varamadığı Soçi zirvesinden iki gün sonra Rusya ve Suriye ordusunun İdlip’e yönelik kara-hava bombardımanı yeniden başladı

Rusya ve Suriye ordusunun İdlip’e yönelik bombardımanı yeniden başladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Tayyip Erdoğan’ın yeni bir anlaşmaya varamadığı 29 Eylül’deki Soçi zirvesinin ardından, Rus savaş uçakları ve Suriye ordusunun İdlip’e yönelik kara ve hava bombardımanı bugün (1 Ekim) yeniden başladı.

KREMLİN, SOÇİ’DEKİ İDLİP TAAHHÜTLERİNE AÇIKLIK GETİRDİ: “TERÖRİST BİLEŞENLERİN BÖLGEDEN ÇIKARILMASI MADDESİ UYGULANACAK”

Bombardımanın, “Suriye’de istikrara zarar veren eylemler kalıcı çözüme ulaşılmasını engeller” denilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) bildirisi sonrası başlaması dikkat çekiyor.

MGK bildirisinde, Erdoğan-Putin görüşmesinin ardından taraflardan yapılan açıklamalarla çelişen bir durum açığa çıkmıştı. Soçi zirvesi sonrası Erdoğan, “Türkiye olarak Suriye’de Rusya’yla birlikte kararlaştırdığımız her hususa bağlılığımızı sürdürüyoruz” derken, Kremlin “(İdlip’e ilişkin) daha önce varılmış anlaşmalara tarafların bağlı oldukları teyit edildi. Söz konusu anlaşmaların, terörist bileşenlerin İdlip’ten çıkarılmasına dair maddesinin uygulanması gerektiğine vurgu yapıldı” ifadelerini kullanmıştı.

MGK BİLDİRİSİ, İDLİP TAAHHÜTLERİYLE ÇELİŞTİ: “SURİYE’DE İSTİKRARA ZARAR VEREN EYLEMLER KALICI ÇÖZÜME ULAŞILMASINI ENGELLER”

Rus savaş uçakları Hama’nın batı kırsalındaki El-Gab Ovası’nda yer alan Ziyara köyünü hedef alırken, Suriye ordusunun da Cisr eş-Suğur, Cebel ez-Zaviye, Kelb Loze, Barişa, Maarrat el-Misrin, Miryan, Katrun, İhsim, Um er-Riş ve Betinte’ye kara bombardımanı gerçekleştirdiği bildirildi.

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Suriye ordusunun ilk defa, Kelb Loze ile Maarrat el-Misrin’in batısındaki Betinte’de kampların bulunduğu bölgeyi füzelerle hedef aldığını bildirdi. SOHR, bu gelişmelerin ardından bölgedeki TSK birliklerinin de İdlip’in doğu ve güneydoğusundaki Suriye ordusu mevzilerini bombaladığını, ancak herhangi bir can kaybı bildirilmediğini kaydetti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur