İşçi-Emekçi Mitingi: Yağmura rağmen yüzlerce işçi Kartal Meydanı’ndaydı

Onlarca sendika, işçi örgütü, demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin katılımıyla Kartal Meydanı'nda düzenlenen İşçi-Emekçi Mitingi'ne kötü hava şartlarına rağmen yüzlerce kişi katıldı. Okunan ortak açıklamada pandemi süreci boyunca emek hareketinin gündeminde düşmeyen Kod-29, ücretsiz izin uygulamaları, eylem yasakları gibi konulara değinilirken kürsü, ortak açıklamanın ardından direnen işçilerin konuşmalarına bırakıldı

İşçi-Emekçi Mitingi: Yağmura rağmen yüzlerce işçi Kartal Meydanı’ndaydı

Onlarca sendika, işçi örgütü, demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin katılımıyla Kartal Meydanı’nda düzenlenen İşçi-Emekçi Mitingi’ne kötü hava şartlarına rağmen yüzlerce kişi katıldı.

Savarona Caddesi Anıt Park önünde oluşturulan kortejler, sloganlarla miting alanına yürüdü. Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri Serpil Kemalbay, Musa Piroğlu ve Ömer Faruk Gergerlioğlu da mitinge katıldı.


Miting Düzenleme Kurulu’ndan Tamer Doğan ve Nazlı Şen, işçilerin hazırladığı ortak metni okudu. Pandemi süreci boyunca emek hareketinin gündeminde düşmeyen Kod-29, ücretsiz izin uygulamaları, eylem yasakları gibi konulara değinilen açıklamada öne çıkan kısımlar şöyle:

“İşten atmak yasaklandı” dendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin pandemi sürecinde Kısa Çalışma Ödeneği, Ücretsiz İzin ve İşsizlik Ödeneği’nden 8 milyon kişiye ödeme yapıldığını açıkladı. ‘İşten atmak yasaklandı’ dendi. Madde 25/2’den (Kod 29) işten atılanların oranı yüzde 70 arttı. Pandemi döneminde günde ortalama 500 işçi Kod 29’la işten atıldı. Nasıl ki KHK’larla yüzbinlerce kamu emekçisi fişlenip, sosyal ölüme terk edildiyse yüzbinlerce işçi-emekçi de Kod 29’la fişlendi.

Kod 29’a karşı verilen mücadeleler sonucunda “Kod 29’u kaldırdık” demek zorunda kaldılar. Ancak farklı kodlar vererek Madde 25/2’yle işten atmalar devam ediyor. İşten atma yasağının bitmesiyle pek çok iş yerinde toplu işten atmalar devam ediyor. TÜİK işsizlik oranlarının düştüğünü iddia ederken gerçekte işsizlik oranı üç yılda 11 puan arttı.

Nasıl ki 1 Mayıs’ta pandemi önlemi adı altında dayatılan keyfi yasaklar fiili-meşru mücadeleyle boşa düşürüldüyse aynı kararlılık devam ediyor. Sinbo Direnişçileri Kod 29’un kaldırılması talebi ile Ankara’ya yürüdüler. Her gün karşılarına çıkan polise “Biz meşruyuz, asıl siz suçlusunuz, dağılın!” seslenişleri hala hepimizin kulaklarında. Migros Direnişçileri’nin ‘Bizden çaldıklarınızı geri alacağız! Korkmuyoruz yine geleceğiz!’ seslenişini unutmuyoruz. Coşkumuzu, maden işçilerinin haklı ve meşru mücadelelerinden aldıkları güçle önlerine çıkan jandarmaya ‘Öyle mi alay komutanı!’ seslenişinden alıyoruz.

Mitingimiz bu mücadelede önemli bir adım. Şimdi buradaki kararlılığı, mücadele kıvılcımını fabrikalarda, sanayi havzalarında ve hayatın olduğu her yerde baskı ve sömürüye karşı yangına dönüştürme zamanıdır. Emeğimizi çalan, haklarımızı gasp eden sermayenin ve onun temsilciliğini yapanların karşısına örgütlü bir sınıf olarak daha güçlü çıkmak için attığımız bu adımı büyütme zamanıdır. Fabrikalarımızda, işyerlerimizde yan yana gelme, taban örgütlerimizi kurma zamanıdır. Bizlerin örgütsüzlüğünden faydalanan kapitalistlerin, iktidarın ve tüm kurumlarının sefil çıkarları için insanlığa dayattığı yıkımlara karşı sınıfımızın gücünü gösterme zamanıdır.

Açıklamanın sonunda sömürü, baskı, kölelik üzerine kurulu olan düzene karşı atılan bu adımı güçlendirme çağrısı yapılarak talepler şu şekilde sıralandı:

  • Madde 25/2 (Kod 29) kaldırılsın!
  • Herkese iş ve gelir güvencesi sağlansın!
  • Taşeron çalışmak yasaklansın!
  • İş yerlerinde taciz, baskı, mobbing son bulsun!
  • KHK’ler iptal edilsin!
  • Sendikal örgütlenmenin önündeki engeller kaldırılsın!

Ortak açıklamanın ardından Grup Vardiya sahne aldı. Grup Vardiya’nın konserinin ardından kürsü direnen işçilerindi.

Kürsü direnenlerin

Ortak açıklamanın ardından kürsü, son dönemde gerçekleşen direnişlerin öznelerine bırakıldı. TOMİS üyesi Sinbo direnişçisi Dilbent Türker, CarrefourSA direnişçisi Gülbin Demirel, Neotrend direnişçisi Mehmet Bilal Doğan, SML Etiket direnişçisi Seçil Arı, İstanbul Geri Dönüşüme Katkı Derneği (İGEKATDER) Başkanı Mesut Aygün, Alba Plastik direnişçileri adına Ender Konda, KHK’lılar Platformu adına bir konuşmacı, Kayı İnşaat işçileri, Bakırköy Belediye işçileri adına Nazife Toprak, Bayrampaşa Belediye işçileri adına İzzet Akan kürsüden konuşmalar yaptı.

Sendika.Org, Kızıl Bayrak, Mezopotamya Ajansı

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur