ABD kararından iki yıl sonra: IŞİD’e destek veren bazı kişi ve kuruluşların Türkiye’deki mal varlıkları donduruldu

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile “teröre finansman sağladığı” gerekçesiyle bazı kişi ve kuruluşların mal varlıkları donduruldu. ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’e mali ve lojistik destek verdikleri gerekçesiyle aynı kişi ve kuruluşlar hakkında iki yıl önce yaptırım kararı almıştı. Bu süre zarfında söz konusu şirketlerden bazılarının kapanış işlemlerini tamamladığı görüldü

ABD kararından iki yıl sonra: IŞİD’e destek veren bazı kişi ve kuruluşların Türkiye’deki mal varlıkları donduruldu

Resmi Gazete’de bugün (29 Ekim) yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile “teröre finansman sağladığı” gerekçesiyle altı kişi ve yedi kuruluşun mal varlıkları donduruldu.

6415 sayılı Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanunun 6. maddesine istinaden, BMGK’nin 1373 sayılı kararı kapsamındaki yabancı devlet talebine göre, “terör örgütlerine destek ve sponsor olması veya finansal, maddi ya da teknolojik destek sunması, başka finansal olan ve olmayan hizmetler sağlaması” gerekçesiyle mal varlıkları dondurulan kişi ve kuruluşların listesi şöyle:

Ahmet Bayaltun, İsmail Bayaltun, Faruq Hamud, Adnan Muhammad Amin Al-Rawi, Taleb Ahmad, Ammar Yasar Lutfi Sahloul.

Alsultan Kuyumculuk, Tawasul Company, Aslan SK Medikal Sanayii, Alharam Foreign Exchange, El Haldi Kuyumculuk, Alhobo Kuyumculuk, Sahloul Money Exchange.

ABD iki yıl önce açıklamıştı

Cumhurbaşkanı Kararı’nda belirtilmese de söz konusu kişi ve kuruluşlar IŞİD’e mali ve lojistik destek vermekle suçlanıyor.

ABD Hazine Bakanlığı, 10 Eylül 2019 ve 18 Kasım 2019 tarihlerinde aynı kişi ve kuruluşlara ilişkin yaptırım kararları alındığını açıklamıştı.

2015-2017 yıllarında İstanbul, İzmir, Gaziantep, Hatay ve Şanlıurfa’dan Suriye’deki IŞİD militanlarına para aktardığı belirten bu kişi ve kuruluşlardan bazılarının, iki yıllık süre zarfında Türkiye’deki faaliyetlerini sonlandırdıkları görüldü.

Tawasul Company, IŞİD’e mali, malzeme/teknolojik destek vermekle suçlanıyor. Kaynak: ABD Hazine Bakanlığı

2020’de kapanan şirketin mal varlıkları donduruldu

ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamasında Suriye’nin İdlip vilayetine bağlı Harem merkezli olduğu ve IŞİD’e mali, malzeme/teknolojik destek sunduğu belirtilen “Tawasul Company”, Ticaret Sicil Gazetesi verilerine göre 2017’den itibaren “Tawasul Tekstil Gıda Nakliyat Turizm İthalat İhracat ve Sanayi Ticaret Limited Şirketi” ismiyle İstanbul’da da faaliyet yürütmeye başladı.

Ayrıca söz konusu şirketin, 18 Kasım 2019’daki ABD’nin yaptırım kararından bir süre sonra, 6 Şubat 2020 itibariyle kapanış işlemlerine başladığı ve sürecin 16 Eylül 2020’de tamamlandığı görüldü. Gelinen noktada, bugün açıklanan Cumhurbaşkanı Kararı ile aktif olmayan bir şirketin mal varlıkları dondurulmuş oldu.

Kaynak: Ticaret Sicil Gazetesi

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur