Kadına şiddeti ve kadın cinayetlerini meşrulaştıran kitaba tepki

Nesil Yayınları'ndan Gülay Atasoy imzası ile çıkan "Özgür kızlar" isimli kitap tepkiye neden oldu. Şule Çet Dayanışma Platformu, arka kapağında "Münevver Karabulut'lar, Selma Saçmalı'lar, Tuğçe Anlaş'lar 'Ben özgürüm' diyerek girdikleri aşk oyununda hayatlarıyla oynadılar" ifadelerinin yer aldığı kitaba tepki göstererek, "Canice katledilmiş kadınların isimleriyle ölümlerini meşrulaştırılıp kitabını yapmışlar" açıklamasını yaptı

Kadına şiddeti ve kadın cinayetlerini meşrulaştıran kitaba tepki

Nesil Yayınları’ndan Gülay Atasoy imzası ile çıkan “Özgür kızlar” isimli kitap tepkiye neden oldu. Şule Çet Dayanışma Platformu, arka kapağında “Münevver Karabulut’lar, Selma Saçmalı’lar, Tuğçe Anlaş’lar ‘Ben özgürüm’ diyerek girdikleri aşk oyununda hayatlarıyla oynadılar” ifadelerinin yer aldığı kitaba tepki göstererek, “Canice katledilmiş kadınların isimleriyle ölümlerini meşrulaştırılıp kitabını yapmışlar” açıklamasını yaptı.

“İşte bu kitap, özgür yaşadıklarını sananların gerçek hayat hikayelerini aktarıyor”

İlk baskısı “Ben özgür müyüm” adı ile yayımlanan kitabın arka kapağında şu ifadeler yer alıyor:

Günümüzde özgürlük hakkında o kadar çok şey söyleniyor, yazılıyor ki. Uzun zamandır moda bir deyim özgürlük. Özgür düşünmek, özgür hayat yaşamak, kimseye hesap vermeden kendi bildiğine takılmak gibi pek çok sözler duyarız. Moda haline getirilen özgürlük, aslında düşünce özgürlüğü filan değildir. Daha çok kadınlarla ilgilidir. “Kadınlar özgür yaşamalı, özgür giyinmeli, anne-babalar kızlarını özgür bırakmalı.” Özgürlük nedir gerçekten?.. Özgür yaşadıklarını söyleyenler özgür müdür?.. İşte bu kitap, özgür yaşadıklarını sananların gerçek hayat hikayelerini aktarıyor. Çoğu üzücü ama ibretlik olaylar yaşamak durumunda kalmışlar. Özgür, bağımsız ve kuralsız yaşamak uğruna kaybedilenler, ödemek zorunda kalınan bedeller, çekilen acılar… Bu kitapta yazılanların hepsi gerçek. Yazar şahit olmadığı veya emin birisinin dilinden dinlemediği, hayal mahsulü hiçbir olayı kaleme almadı. Sadece şahısların ve yaşadıkları beldenin isimleri değiştirildi. Ben Özgür müyüm?.. Bu kitabı okudukça soracağınız sorulardan biri olacak.

“Gülay Atasoy ve Nesil Yayıncılık hakkında dava açacağız”

Kitaba tepki gösteren Şule Çet Dayanışma Platformu, kitabın yazarı Gülay Atasoy ve Nesil Yayıncılık hakkında dava açacaklarını belirten bir paylaşım yaptı. Paltform ayrıca kitabın toplatılması için yasal yollara başvuracaklarını da açıkladı.

“Erkek şok etkisi yaratması için kadına tokat atabilir”

Kitabın yazarı Atasoy, daha önce Başakşehir Belediyesi’nin düzenlediği etkinlikte “Örnek anne nasıl olunur” isimli bir panelde kadına şiddeti “Erkek evi terk etmek isteyen kadına şok etkisi yaratmak kaydıyla tokat atabilir” ifadeleriyle savunmuştu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur