Halkevleri: “Sesimizi kesemeyecek, Boğaziçi direnişini engelleyemeyeceksiniz!”

9 üyelerinin Çağlayan Adliyesi önünde bekledikleri için gözaltına alınması ve serbest bırakılmaları beklenirken İstanbul Valiliği tarafından hedef gösterilmesi üzerine bir açıklama yayımlayan Halkevleri, iktidarın Boğaziçi direnişinin yarattığı korku ve panik havası ile olmayan suçlar icat edip hukuksuz uygulamalara başvurduğunu, Valilik hakkında hukuki girişimlerde bulunacaklarını belirtti

Halkevleri: “Sesimizi kesemeyecek, Boğaziçi direnişini engelleyemeyeceksiniz!”

Halkevleri, dün (11 Şubat) MYK üyesi Rüya Kurtuluş’un da aralarında bulunduğu 9 üyelerinin Çağlayan Adliyesi önünde bekledikleri için gözaltına alınması ve serbest bırakılmaları beklenirken İstanbul Valiliği tarafından hedef gösterilmesi ve gece nezarette tutulması üzerine bir açıklama yayımladı.

VALİLİK MÜDAHALE ETTİ, SAVCI SON ANDA KARAR DEĞİŞTİRDİ

İstanbul Valiliği, adliye önünde beklediği için gözaltına alınan Halkevleri üyelerinin “Silahlı terör örgütlerine üye olmak ve yönetmek, terör örgütü propagandası yapmak, ülkenin bütünlüğünü bozmak, cumhurbaşkanına hakaret suçlarından kayıtları olduğunu” savunmuştu.

“İstanbul Valiliği hakkında hukuki girişimlerde bulunacağız”

Halkevleri açıklamasında İstanbul Valiliği’nin yalan ve iftira içerikli bir açıklamayla sürece müdahale ettiği belirtilerek “Açıklamada isnat edilen suçlarla ilgili İstanbul Valiliği hakkında hukuki girişimlerde bulunacağız” denildi.

Boğaziçi direnişinin iktidar üzerinde yarattığı korku ve panik havasının emniyet ve Yargı’ya da yansıdığı, olmayan suçlar icat edildiği, hukuken yapılmaması gereken uygulamaların icra edildiği belirtilen açıklamada, “Korkaklar, korku yaratmazlar. Adaleti bilmeyenler bizi yargılayamazlar. Haksızlık, hukuksuzluk karşısında bugüne kadar hiç susmadık. Susmayacağız. Sesimizi kesemezsiniz!” denildi.

Açıklamanın tam metni:

Sesimizi kesemeyecek, Boğaziçi direnişini engelleyemeyeceksiniz!

Dün Çağlayan Adliyesi önünde 9 yönetici ve üyemiz gözaltına alındı. Aralarında MYK üyemiz Rüya Kurtuluş’un da bulunduğu üyelerimizin suçu; adliye önünde beklemekti. Halkevci arkadaşlarımız önceki gün Boğaziçi direnişi için yazılama yaptıkları gerekçesi ile gözaltına alınan ve bir gece bekletildikten sonra Çağlayan Adliyesi’ne getirilen üniversitelilerle dayanışmak için oradaydılar.

Adliye önünde beklemeyi “suç ilan eden” İstanbul Emniyeti onlarca polis ile orada bekleyen insanlara saldırdı, uğradıkları haksızlık karşısında haklarını savunan 9 üyemizi darp ederek gözaltına aldı. Ortada bir suç olmamasına rağmen ifadeleri alınıp bırakılması gereken üyelerimiz sürekli bir kararsızlığın ardından yarın sabah mahkemeye çıkarılmak üzere bu gece Vatan Emniyet Müdürlüğü’nde alıkonuldu.

Bu yetmez gibi gözaltına alınan arkadaşlarımız hakkında İstanbul Valiliği tarafından yalan ve iftira içerikli bir açıklama yayınlandı. Açıklamada isnat edilen suçlarla ilgili İstanbul Valiliği hakkında hukuki girişimlerde bulunacağız.

Boğaziçi direnişinin iktidar üzerinde yarattığı korku ve panik havasının emniyet ve Yargı’ya da yansıdığı görülüyor. Olmayan suçlar icat ediliyor, hukuken yapılmaması gereken uygulamalar icra ediliyor. İstanbul Emniyeti’nin ve savcılığın bu tavırları kınıyoruz!

Korkaklar, korku yaratmazlar. Tek adam karşısında sesi çıkmayanlar sesimizi kesemezler. Adaleti bilmeyenler bizi yargılayamazlar.

Haksızlık, hukuksuzluk karşısında bugüne kadar hiç susmadık. Susmayacağız. Sesimizi kesemezsiniz!

Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılsın!

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur