Türkiye’nin dört bir yanında üniversiteliler kayyum rektörlere karşı eylemde

Türkiye'nin farklı kentlerinde üniversitelilerin kayyum rektörlere karşı eylemleri 10 gündür devam ediyor. Üniversiteliler Boğaziçi'nde direnen arkadaşlarının yanında olduklarını ve kendi üniversitelerinde de kayyum rektör istemediklerini belirtiyor

Türkiye’nin dört bir yanında üniversiteliler kayyum rektörlere karşı eylemde

Boğaziçi Üniversitesi’ne Tayyip Erdoğan tarafından kayyum rektör AKP’li Melih Bulu’nun atanması sonrası başlayan direnişe destek eylemleri yayılarak sürüyor.

Türkiye’nin farklı kentlerinde üniversiteliler önce Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestoların ardından ev baskınları ile gözaltına alınanların serbest bırakılması için sokağa çıkmıştı.

Boğaziçili arkadaşlarının direnişinin yanında olduklarında söyleyen üniversiteliler, “kayyum rektör” sorununun bütün ülkenin sorunu olduğunu belirterek kendi üniversitelerindeki kayyum rektörleri de hedef aldı.

ODTÜ: Atanmış rektör iktidarın elidir

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri 6 Ocak günü düzenledikleri eylemle Boğaziçi protestolarına destek verdi. Rektörlük binasına doğru sloganlarla yürüyüş yapan öğrenciler, bina önünde basın açıklaması düzenledi. Üniversiteliler açıklamada ODTÜ’ye atanan Verşan Kök ve yönetiminin, yaptıklarıyla atanmış rektörlerin “iktidarın eli” gibi hareket ettiğini gösterdiğine dikkat çekti.

Aynı gün İstanbul’da Galatasaray Üniversitesi öğrencileri de kendi üniversitelerinde bir açıklama yaparak “Ne AKP ne sermaye, üniversiteler bizimdir” yazılı dövizler taşıdı.

ODTÜ VE GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ’NDEN BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ’NE DESTEK EYLEMİ: “NE AKP NE SERMAYE, ÜNİVERSİTELER BİZİMDİR”

Polis saldırıları üniversitelileri durduramadı

Ankara’da üniversitelilerin 8 Ocak günü saat 14.00’te Güvenpark’ta yapmak istedikleri eylem öncesi polis evlerinin önünü ablukaya aldı. Çok sayıda üniversiteli evinin önünden gözaltına alınırken eylem alanında da polis daha eylem başlamadan üniversitelileri darp ederek gözaltına aldı. Ancak bu saldırılar üniversitelileri durduramadı.

ANKARA’DA ÜNİVERSİTELİLERE “ÖNLEYİCİ” GÖZALTI: BOĞAZİÇİ’NE DESTEK EYLEMİ ÖNCESİ EVLERİNİN ÖNÜNDEN ALINDILAR

Boğaziçi Üniversitesi protestolarına destek eylemine katılmak isterken evlerinin önünde gözaltına alınan öğrenciler 3 saat emniyet otoparkında araç içinde tutulduktan sonra haklarında resmi işlem yapılmadan serbest bırakıldı.

ANKARA’DA GÖZALTINA ALINAN ÖĞRENCİLER 3 SAAT OTOPARKTA TUTULDUKTAN SONRA SERBEST BIRAKILDI

Üniversiteliler aynı gün Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü’nde Boğaziçi ile dayanışma eylemi yaptı. Polisin engelleme girişimlerine ve saldırılarına rağmen üniversiteliler Ankara sokaklarından seslendi. “Ferman devletin üniversiteler bizimdir”, “Üniversitelerimizi kayyumlara, diktatörlere teslim etmedik, etmiyoruz!” diyen üniversiteliler burada da polis saldırısına uğradı.

ANKARA’DA ONLARCA GÖZALTIYA RAĞMEN HACETTEPELİLER BOĞAZİÇİ’NE DESTEK EYLEMİ YAPTI, ÜNİVERSİTELİ KADINLAR SOKAĞA ÇIKTI

Üniversiteliler aynı gün gözaltına alınanlar için çeşitli yerlerde eylem yaptı. Bu eylemlerde 20 üniversiteli gözaltına alındı.

11 Ocak günü üniversite öğrencileri Ankara’da yapılan şiddetli müdahale ve gözaltına karşı basın açıklaması gerçekleştirdi.

Ankara Üniversitesi Öğrencileri 12 Ocak’ta saat 14.00’te Tandoğan Kampüsü Rektörlük Girişinde buluşarak üniversite içinde ellerinde tuttukları “Kayyum rektörlere karşı yaşasın öğrenci dayanışması” yazılı pankartla bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Ankara Üniversitesi’nde kayyum rektöre karşı eylem sonrası metroda şarkılarla sloganlarla üniversiteliler “Kayyum rektör istemiyoruz” dedi.

Üniversitelinin bacağını kıran polisten suç duyurusuna engel

Ankara’da Boğaziçi Üniversitesi ile dayanışma ve kayyum rektöre hayır eyleminde bacağı kırılan Deniz Baran Erbudak için suç duyurusu yapmak için 13 Ocak günü adliyeye gidenlerin açıklamasına polis saldırdı. 5 kişi gözaltına alındı.

İzmir: Tüm kayyumlar gidecek

İzmir’de üniversite öğrencileri, 5 Ocak saat 17.00’de Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde basın açıklaması yaparak kayyum rektör Melih Bulu’yu protesto eden öğrencilere desteklerini açıkladı ve gözaltına alınanların serbest bırakılmasını talep etti.

İZMİR’DE ÜNİVERSİTELİLER KAYYUM REKTÖR AKP’Lİ MELİH BULU PROTESTOSUNA DESTEK VEREREK GÖZALTINDAKİLERİN SERBEST BIRAKILMASINI TALEP ETTİ

İzmir Üniversite Dayanışması 11 Ocak günü saat 17.30’da Ege Üniversitesi Ana Kapı önünde bir araya geldi. AKP’li eski milletvekilleri olan Ege Üniversitesi Rektörü Necdet Budak ve Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar’a karşı çalgını çengini getir diyerek çağrı yapan üniversiteliler “Tüm kayyumlar gidecek” dedi.

Ege Üniversitesi Rektörlük binasını, mühürleyen üniversiteliler “Ferman sarayın, üniversiteler bizimdir” diyerek şarkılarla üniversite önünden “Kayyum rektör istemiyoruz” diye seslendi.

12 Ocak günü saat 14.30’da İzmir’de üniversite öğrencileri kayyum rektörlere karşı bu sefer de Dokuz Eylül üniversitesi İİBF önündeki Hasanağa bahçesinde buluştu.

14 Ocak günü saat 16.00’da Ege Üniversitesi Ana Kapı önünde buluşan üniversiteliler kayyum rektörlere mesajlar yazdı.

Antalya: Vazgeçmiyoruz!

Antalya’da yaşayan Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri 6 Ocak günü Attalos Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi. Öğrenciler Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör atamasına Antalya’dan tepki göstererek “Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz” dedi.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ ANTALYA’DAN SESLENDİ: “ANTİ-DEMOKRATİK UYGULAMALAR ÜNİVERSİTEMİZE ZARAR VERİYOR”

Mersin

8 Ocak günü Mersin Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektör Melih Bulu’yu protesto eylemi düzenledi. Açıklamada ”Rektörler; öğrencisi, akademisyeni ve emekçileriyle üniversitenin tüm bileşenlerinin ortak iradesiyle seçilmelidir” denildi.

Antep

8 Ocak günü Antep’te üniversite öğrencileri İnsan Hakları Derneği (İHD) binasında yaptıkları basın açıklamasıyla Boğaziçili arkadaşlarına destek verdi.

Hopa: Bu abluka dağıtılacak

8 Ocak günü saat 14.00’te Hopa parkında bir araya gelen üniversiteliler Hopa parkından “YÖK-polis-medya, bu abluka dağıtılacak” sloganıyla yürüyüşe gecen gençler Hopa sokaklarında seslerini duyurdu. Yürüyerek Hopa Meydanı’na gelen üniversiteliler burada bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

HOPA’DA GENÇLİK ÖRGÜTLERİ BOĞAZİÇİ İÇİN EYLEMDEYDİ: “FERMAN PADİŞAHIN ÜNİVERSİTELER, SOKAKLAR BİZİMDİR”

Beyazıt: “Mahmut gidecek, biz geleceğiz”

İstanbul Üniversitesi’nde üniversiteliler Boğaziçi Üniversitesi’ne destek için yan yana geldi. 11 Ocak günü saat 14.00’te “Melih’ten Mahmut’a kayyum rektör istifa” diyerek İstanbul Üniversitesi Ana Kapı önünde buluşan üniversiteliler, “Kayyum rektör değil seçim istiyoruz” yazılı pankart ile basın açıklaması yaptı. Üniversiteliler ellerinde “Mahmut gidecek, biz geleceğiz” ve “Atananı biliyoruz atayandan ötürü” yazılı dövizler taşıdı.

MSGSÜ: “Handan, Melih, Mahmut, Verşan hepsi gidecek” 

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) öğrencileri kayyumlara karşı 13 Ocak günü saatt 14.00’te “Handan, Melih, Mahmut, Verşan hepsi gidecek” diyerek Fındıklı Kampüsünün yanında bir araya geldi.

Adana: “Çukurova’da kayyum rektör istemiyoruz”

7 Ocak günü Çukurova Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin kayyum rektör Melih Bulu protestolarına destek eylemi düzenledi.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN BOĞAZİÇİ’NE DESTEK EYLEMİ

Adana Üniversite Dayanışması 14 Ocak günü saat 14.00’te Duygu Kafe Gençlik Meydanı’nda bir araya gelerek “Boğaziçi’nin yanındayız. Çukurova’da kayyum rektör istemiyoruz” dedi.

ADANA ÜNİVERSİTE DAYANIŞMASI: “BOĞAZİÇİ’NİN YANINDAYIZ”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur