ODTÜ ve Galatasaray Üniversitesi’nden Boğaziçi Üniversitesi’ne destek eylemi: “Ne AKP ne sermaye, üniversiteler bizimdir”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri ile Galatasaray Üniversitesi öğrencileri, üniversitelerine Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı çıkan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek verdi

ODTÜ ve Galatasaray Üniversitesi’nden Boğaziçi Üniversitesi’ne destek eylemi: “Ne AKP ne sermaye, üniversiteler bizimdir”

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, üniversitelerine Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına karşı çıkan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek verdi. Rektörlük binasına sloganlarla yürüyüş yapan öğrenciler, bina önünde basın açıklaması düzenledi.

“Talepleri, bizim de taleplerimizdir”

ODTÜ’ye atanan Verşan Kök ve yönetiminin yaptıklarıyla atanmış rektörlerin “iktidarın eli” gibi hareket ettiklerini gösterdiğine dikkat çekilen açıklamada “ODTÜ öğrencileri olarak, üniversitemizin tüm bileşenlerinin ortak mücadelesiyle bu baskı ve saldırıların karşısında durduk, durmaya devam ediyoruz. Üniversitelere yapılan topyekûn saldırıların bir parçası olan atanmış rektörlere karşı durmak; özgür ve demokratik üniversiteyi savunmaktır” denildi.

Açıklamada, dün olduğu gibi bugün de atanmış rektörlerin, tüm bileşenleriyle üniversitelerin üstündeki baskıların ve kampüslerdeki polis şiddetinin karşısında öğrencilerin yer aldığı belirtildi.

“ODTÜ Öğrencileri olarak üniversiteleri arka bahçesine dönüştürmeye çalışan iktidara ve yaptıklarına karşı mücadele edeceğiz, kayyum-yandaş rektörlere geçit vermeyeceğiz” denilen açıklamada, “ODTÜ öğrencileri olarak Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin talepleri, bizim de taleplerimizdir” vurgusu yapıldı.

“Ne AKP ne sermaye üniversiteler bizimdir”

Galatasaray Üniversitesi öğrencileri de üniversite önünde Boğaziçililere destek eylemi düzenledi.

Üniversiteliler ellerinde “Galatasaray Üniversitesi öğrencileri Boğaziçi’nin yanında”, “Kayyum yandaş düzene karşı el ele”, “Ne AKP ne sermaye, üniversiteler bizimdir” yazılı dövizler taşıdı.

Üniversiteliler daha sonra Kadıköy’deki protesto eylemine geçti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur