HDP’nin açlık grevi eylemine saldırı: 8 kişi gözaltına alındı

HDP İstanbul İl Örgütü, polis saldırısına rağmen Kadıköy'de yapılan kitlesel açıklamayla cezaevlerindeki açlık grevlerine dikkat çekti. Yapılan açıklamada, “Tecrit yıkılacak, direniş kazanacak” mesajı verildi

HDP’nin açlık grevi eylemine saldırı: 8 kişi gözaltına alındı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, artan hak ihlalleri  ve Öcalan’a dönük tecridin sonlandırılması talebiyle cezaevinde başlatılan açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Kadıköy’de kitlesel açıklama yaptı. Polisin tüm engelleme çabalarına rağmen partinin Kadıköy İlçe Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya HDP il ve ilçe eş başkanları ile yöneticilerinin yanı sıra, demoktatik kitle örgütü temsilcileri ile İstanbul milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Musa Piroğlu da katıldı.

Saatler süren abluka

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, yapılmak istenen açıklama öncesinde polisler parti binası ve çevresini ablukaya aldı. Binanın bulunduğu Halitağa Caddesi ile çevredeki sokaklara çok sayıda özel hareket ve çevik kuvvet polisi ile TOMA ve gözaltı araçları getirildi.

Polisler görüştükleri HDP’li yöneticilere Valilik yada Kaymakamlıkça herhangi bir yasak kararı  alınmamasına rağmen açıklama yapılmasına izin verilmeyeceğini bildirdi. Açıklama yapılması halinde kitleye müdahale edeceği tehdidinde bulunuldu.

Parti binasının kapısını kapatan polisler, o anlarda bina önüne gelmeye çalışan partilileri de engellemeye çalıştı.

Saldırıya şarkıyla yanıt

Polisin tüm engelleme çabalarına rağmen parti binası önünde toplanan kitle, üzerinde “Tecrit yıkılacak direniş kazanacak”, “Tecride hak ihlallerine ve faşizme karşı açlık grevlerine ses ol”, “Ya onurlu bir barış ya da görkemli bir direniş” yazılı dövizler taşıyıp, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Tecride hayır özgürlük hemen şimdi” “Selam selam İmralı’ya bin selam” sloganları atmaya başladı.

Bunun üzerine polis kitleye müdahalede bulundu. Partilileri darp ederek bina içine sokmaya çalışan polisler o anları görüntülemek isteyen basın mensuplarının çekim yapmalarına da engel oldu. Kitle polisin saldırısına karşı “Özgürlük mahkumları” şarkısı seslendirip, alkış, zılgıt ve sloganlarla tepkilerini gösterdi.

“Demokrasi tohumu yerleşecek”

Parti binası önünde yapılan basın açıklamasında konuşan HDP Milletvekili Musa Piroğlu, maruz kaldıkları saldırıya ilişkin “Devlet terörü bir kez daha gösterdi ki tecrit bu ülkenin demokratikleşme sorunudur. İmralı’daki tecrit politikası ülkeye polis ablukası olarak geri dönüyor. Devlet bu saldırılarıyla demokrasiden korktuğunu bir kez daha gösterdi” ifadelerini kullandı.

“Kürt sorununda çözüm olmadığı sürece bu ülke demokratikleşmez” diyen Piroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

Demokratikleşme talebi abluka altına alınıyor. Halka devletin gücünü ablukalarla gösterenler halkın gücü ile sınanacaklar. Tecrit ve savaş politikası sona erecek. O zaman bu ülkede demokrasi tohumu yerleşecek.

8 kişi gözaltına alındı

Öte yandan açıklamaya katılmak üzere parti binasına yürüyen bir grubun önü polislerce kesilerek geçmelerine izin verilmedi. Bu durumu oturma eylemi yapıp, sloganlar atarak tepki gösteren gruba saldıran polisler 8 kişiyi gözaltına aldı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur