Gebze’den sonra Mardin: Polis, Barış Annesini yerlerde sürükledi

Mardin Kızıltepe’de açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek için açıklama yapmak isteyen Barış Anneleri, polis şiddetine maruz kaldı

Gebze’den sonra Mardin: Polis, Barış Annesini yerlerde sürükledi

Mardin Kızıltepe’de Abdullah Öcalan üzerindeki tecride karşı hapishanelerde devam eden açlık grevi eylemlerine dikkat çekmek amacıyla açıklama ve oturma eylemi yapmak isteyen Barış Anneleri polislerce darp edildi.

Barış Anneleri’nin yapacağı açıklamaya HDP ve DBP’li yöneticiler ile HDP’li Mazıdağı Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın da destek vermek üzere katıldı. Ancak yapılacak açıklama öncesi her iki partinin bulunduğu binanın önünü ablukaya alan polisler, açıklama yapılmasına izin verilmeyeceğini belirtip, dağılmalarını istedi. Yapılan görüşmeler sırasında Barış Anneleri’nin ellerindeki dövizler polisler tarafından zorla alındı. Bu duruma tepki gösteren annelerin sesleri de, yine TOMA’dan siren sesi çalınarak bastırılmaya çalışıldı.

Barış Annesi Hevlet Öncü yerlerde sürüklendi

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre engellemeye rağmen açıklama yapmaya başlayan Barış Annesi Hevlet Öncü, sadece barış talep ettiklerini, hapishanelerden çıkacak bir cenazeye daha tahammülleri olmadığını ifade etti. Bu sırada polis, biber gazı ve tazyikli su ile gruba saldırdı.

Polisler saldırı sırasında yere düşen Barış Annesi Hevlet Öncü’yü yerde sürükledi. O anlar dakika dakika kameralara yansıdı. Yine Kızıltepe HDP İlçe Eşbaşkanı Şirin Öbek de yüzüne aldığı darbe ile hafif yaralandı. DBP Mardin İl Eşbaşkanı Şehmuz Sun ise tazyikli suya maruz kalması sonucu yüzünden yaralandı.

5 kişi gözaltına alındı

Polis saldırısına tepki gösteren DBP yöneticisi Şükran Erol ve ayağı alçıda olan Mazıdağı HDP İlçe Eşbaşkanı Mesut Ürün’ün de aralarında olduğu 3 kişi polislerce darp edilerek gözaltına alındı. Barış Anneleri ise, polis şiddetinden korunmak için bir iş hanına sığındı.

Polisin bu yaklaşımına tepki göstermek için Kızıltepe Özgürlük Meydanı’nda toplanan yurttaşlar da yine polis saldırısına maruz kaldı. Burada da ismi öğrenilemeyen 2 genç  gözaltına alındı.

Polis dün de Kocaeli’ndeki Gebze Hapishanesi önünde tecride karşı açlık grevi yapan çocuklarına destek veren Barış Annelerini darp etmiş, onlara hakaretler yağdırmıştı.

GEBZE’DE POLİS TUTUKLU AİLELERİNİ DARP ETTİ

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur