İl il HDP’ye yönelik faşist saldırılar

Faşist gruplar pek çok ilde HDP binalarına saldırdı. Faşistler kimi yerlerde HDP binalarını kundaklarken polis saldırıları seyretti

Asker cenazelerini bahane eden faşistler ülkenin dört bir yanında harekete geçti. HDP binalarını ve devrimci mahalleleri hedef alan faşist gruplar saldırdıkları binaları tahrip etti, yakma girişimlerinde bulundu.

HDP GENEL MERKEZİ POLİS GÖZETİMİNDE ATEŞE VERİLDİ

Balıkesir‘in Edremit ilçesine bağlı Altınoluk Mahallesi’nde bulunan HDP binası ateşe verildi. Üç katlı binanın orta katında yaşanan yangına itfaiye müdahale etti.

Adana‘nın Çukurova ilçesinde HDP binası önünde toplanan ırkçı faşistler binayı yakmak istedi.

Malatya‘da HDP binası önünde toplanan ülkücü faşistler binayı yakmaya çalıştı.

Kocaeli Çayırova HDP İlçe Örgütü binasına saldırı gerçekleştirildi. Binanın camları kırıldı.

Çorum‘da HDP il binasına taşlı saldırı gerçekleştirildi.

Tekirdağ‘da HDP il binasına saldıran faşist güruh, binaya bayrak astı.

Eskişehir’de sosyal medya üzerinden örgütlenen faşistler, Kürtlere ait iş yerlerine saldırdı.

Ankara

Sincan’da HDP bürosuna saldıran faşist gruplar içeri girerek yağmaladı. Aynı binada bulunan CHP’ye de saldırı gerçekleştirildi. Ankara Sincan’da çoğunluğu Kürtlerden olan 6 bine yakın kişinin yaşadığı Saraycık Mahallesi, akşam saatlerinde çok sayıda faşist tarafından ablukaya alındı. “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları atarak ve tekbir getirerek yürüyüşe geçen faşist güruh, bazı evlere saldırı girişiminde bulundu ancak bölge halkının karşılık vermemesi üzerine gerilim büyümedi. Mahallede herhangi bir ev ya da binaya zarar verilmediği öğrenildi.

“İSTANBUL’DA HDP İLÇE BİNALARINA SALDIRILAR” HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ!

Aksaray

Aksaray’da faşist bir grup HDP binasına saldırdı. Polis bina önünde bekleyen yaklaşık 3000 kişilik gruba HDP tabelasını sökerek verdi. Polisin tabelayı hangi kararla indirdiği bilinmezken, faşist grup tabelayı kent merkezinde parçaladı. Polis ise gruba müdahale etmedi.

aksaray-saldiri

Elazığ

HDP Elazığ il binasına bir grup faşist tarafından saldırı düzenlendi. Eli sopalı grup, Hozat Garajı yakınlarında olan HDP binasına gelerek, binanın pencerelerini kırıp, binaya bayrak asmaya çalıştı.

Konya

Konya Selçuklu’da bir iş merkezinin 3’üncü katında bulunan HDP il binası ırkçı grubun saldırısı sonrası kullanılamaz hale geldi. Dün saldırıya uğrayan bina bugün bir kez daha ırkçı grupların hedefi oldu. Polis izlemekle yetindiği saldırıda parti binasının kapısını kırarak içeriye giren ırkçı grup, içerdeki eşyaları kırarak kullanılmaz hale getirdi. Bununla yetinmeyen grup daha sonra parti tabelasını sökerek, binaya bayrak astı. Saldırı esnasında çevrede bulunan polislerin herhangi bir müdahalede bulunmadığı belirtildi.

Ereğli’de faşistler HDP binasındaki parti tabelasını indirip, Türk Bayrağı astı. Göstericilerden bazıla parti binasındaki eşyaların bir kısmını binadan atıp, ardından yaktı.

Kırşehir’de faşist saldırılar: Bir kitabevi dahil çok sayıda dükkan yakıldı

Artvin/Hopa

Rize, Trabzon, Ardeşen, Borçka, Murgul’dan toplanan faşistler kamyonlarla Hopa merkezine geldi. Saat 21 sularında Hopa’ya gelen ve sayıları 300-400’ü bulan faşist güruh HDP İlçe örgütünün yer aldığı iş merkezinin camlarını kırdı. Binaya bayrak astı. Polis, faşistlerin toplanması sırasında gaz sıksa da faşist güruhun binaya saldırısına müdahale etmedi.

Çanakkale’de HDP ve Halkevi binasına saldırı

Mersin/Tarsus

Mersin’de HDP il binası önünde toplanan faşist güruh, küfür ve tekbirlerle Kürt esnafları tartakladı. Mezitli ilçesinde HDP parti binasının önce tabelası indirildi, ardından bina ateşe verildi. Mersin’in Kargıpınarı ve Edemli bölgelerinde de faşist saldırılar yaşandığı bildirildi.

 

MERSİN’DE HDP İL BİNASI’NA FAŞİSTLER SALDIRDIHDP’nin Mersin İl Başkanlığı’na yürüyen faşistler, binanın önüne geldikten sonra HDP tabelasını indirdi. Polis, tüm bu saldırı sırasında kitlenin en önünde yer aldı.Haberin tamamı için:http://sendika1.org/2015/09/il-il-hdpye-yonelik-fasist-saldirilar/

Posted by SENDİKA – www.sendika.org on 8 Eylül 2015 Salı

Tarsus ilçesinde asker cenazesi sonrasında yürüyüşe geçen faşist güruh, HDP Tarsus İlçe Binası çevresini sardı. Polis sadece anons yaparak uyarıda bulunmakla yetindi. HDP binasına taşlı saldırı gerçekleştiren faşistler saldırının ardından ilçe içerisinde dolaşmaya başladı. Polis, faşistlerin saldırısından sonra HDP binasına ve etrafına giriş çıkışı engelledi.

Mezitli

Mezitli

Antakya

Armutlu, Uğur Mumcu Bulvarı’nda bulunan HDP Defne ilçe binasının bulunduğu sokağa gelen 7-8 kişilik bir grup sokakta bulunan esnaflara uyarıda bulundu.Faşistler esnafa, dükkanlarını kapatmalarını birazdan sokağa gelerek ortalığı dağıtacaklarını söyledi. Ardından başka bir faşist grup gelerek havaya ateş açtı. Bu sırada HDP binası önünde bulunan polis hiç bir şey yapmazken bölge halkı HDP binasının bulunduğu sokağa akın etti. Polis HDP binasına saldırı ihtimaline karşın sokağa gelenlere “HDP’li değilseniz gidin” diye uyarı yaparken mahalle halkının, HDP ve Halkevi yöneticileri sokakta gerekli güvenlik önlemleri alınana kadar bekledikten sonra dağıldı.

Denizli

Çınar bulvarında bulunan HDP il binasına taşlı ve sopalı saldırı oldu. İlçe binasının camlarını kıran grup, il binasına Türk bayrağı astıktan sonra şehir merkezinde ırkçı sloganlar attı. Kentteki gerginlik devam ederken sosyal medya üzerinden “Bugün HDP’nin tüm teşkilatları basılacak, HDP’liler cezalandırılacak” yönündeki mesajlar paylaşıldığı öğrenildi.

Manavgat’ta faşist saldırıda 1 kişi yaşamını yitirdi

Bursa

Bursa’nın Gemlik ilçesinde de HDP ilçe binasına 300 kişilik faşist bir grup saldırdı. Sosyal medya üzerinde örgütlenen ırkçı grup, “Kürtlere ölüm” ve “Sizi Gemlik’te barındırmayacağız” sloganları eşliğinde Gemlik sahilinden HDP ilçe binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Polisin saldırılara hiçbir müdahalede bulunmadığı öğrenilirken, ilçe binasının tabelası indirilerek yakma girişiminde bulunuldu.

Malatya

Akşam saatlerinde bir araya gelen yaklaşık 3 bin kişilik faşist grup, HDP Malatya İl binasına saldırdı. Bina etrafında toplanan grup, binanın çatısından içeri girerek binayı ateşe verdi.

Yalova

HDP Yalova İl binasına 2 bin kişilik ırkçı bir grup saldırdı. Polis saldırılara müdahale etmezken, bina içerisinde, HDP Yalova İl Eşbaşkanı Murat Amil, Merkez İlçe Başkanı Ahmet Kutluay ile Hozan Bengin ve Nihat Güneş adlı yurttaşlar saldırısı sırasında binada mahsur kaldı.

Amasya
Amasya’da yaklaşık 250 kişilik faşist grup Mustafa Kemal Paşa Caddesi’nde bulunan HDP il binasına gitti. HDP il binasına giren faşistler parti tabelasını söküp, parti bayraklarını ve dökümanları dışarı atarak camları kırdı.

Gaziantep
Gaziantep’te saat 19.00’da Ülkü Ocakları’nın çağrısı ile yapılan yürüyüşe katılan faşistler HDP ve Komünist Parti’nin bulunduğu binaya doğru yürüyüp saldırmak istedi. Demokrasi meydanına doğru yönelen gruptan bir kısım Kürt halkının yoğun olarak yaşadığı Güzelvadi, Vatan ve Düztepe mahallesine doğru yöneldi. Polis biber gazı kullandı.

İzmir
İzmir’de Ülkü Ocakları’nın çağrısı ile bir araya gelen faşistler yürüyüş yaptıktan sonra gece geç saatlerde HDP İzmir İl Örgütü binasına yöneldi. Irkçı sloganlarla binanın bulunduğu Basmane semtine doğru giden grup, ardından parti tabelasını tahrip ederek binayı taşladı.
Bornova ilçesinde gece saat 23.30 sıralarında HDP Bornova İlçe Örgütü binasına tekbir getirerek saldıran ırkçı bir grup, camları kırarak HDP tabelasına zarar verdi. Olayın ardından polis ekiplerinin ilçe binası önüne gelmesi üzerine ırkçı grup dağıldı.
Menderes ilçesinde de gece geç saatlerde kimliği belirsiz kişi yada kişilerce HDP Menderes İlçe Örgütü’ne saldırı düzenlendi. Parti tabelasını indirip binayı taşlayan ırkçı grup, ayrıca parti binasının camlarını kırdı. Meydana gelen olaylarda can kaybı yaşanmazken bir yurttaşın olayda hafif yararlandığı öğrenildi.
Tire ilçesinde de, yapılan bayrak yürüyüşünün ardından HDP ilçe binasına yönelen yaklaşık 200 kişilik ırkçı grup, parti tabelasını indirmek istedi. Polisin olay yerine gelmesi üzerine ise ırkçı grup, tabelayı tahrip ederek dağıldı.

Aydın

Aydın’ın Nazilli ilçesinde yaklaşık 30-40 kişilik ırkçı grup, ilçe merkezinde toplanarak HDP ilçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Sık sık ırkçı sloganlar atan grup, parti binasına taş ve sopalarla saldırdı. Olayda herhangi bir can kaybı yaşanmazken, parti tabelası tahrip edilerek, binanın camları kırıldı.

Erzurum
Erzurum’un merkez Yakutiye ilçesine bağlı Mahallebaşı semtinde bulunan HDP il binası gece saatlerinde saldırı düzenlendi. Yaklaşık 30 kişilik ırkçı grubun düzenlediği saldırının duyulması üzerine HDP yöneticileri binanın bulunduğu bölgeye geldi. HDP’lilerin geldiğini gören grup olay yerinde kaçarken, partililer sabaha kadar bölgede nöbet tuttu. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise 3 sivil aracın parti binasının önüne gelerek, binayı taşa tuttuğu belirtildi.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur