Direnişteki Kangal Termik Santrali işçileri: “Gına geldi artık, taleplerimiz karşılanana kadar girmeyeceğiz içeri”

Dört gündür direnişte olan Kangal Termik Santrali işçileri, dertlerini ne patrona ne sarı sendika TES-İŞ'e anlatabildiklerini söyleyerek "Gına geldi artık, taleplerimiz karşılanana kadar girmeyeceğiz içeri" dedi

Direnişteki Kangal Termik Santrali işçileri: “Gına geldi artık, taleplerimiz karşılanana kadar girmeyeceğiz içeri”

Sivas’taki Kangal Termik Santrali işçileri, patronun sefalet ücreti dayatmasına karşı zam talebiyle dört gündür direnişte. Santral dört gündür işlemiyor. Yüzde 50 zam ve aile yardımı, yemek ücreti gibi yan haklar talep eden işçilere işveren cephesinden henüz bir dönüş yapılmadı. Santralde 700 işçi çalışıyor. Santrale kömür sağlayan taşeron şirketlerin işçileri de dahil edildiğinde mevcut durumdan 1500-2000 arası işçi ve aileleri etkileniyor.

TES-İŞ dördüncü kez toplu sözleşme yapmasına rağmen işçiler asgari ücret düzeyinde maaş alıyor. Üstelik aynı firmaya bağlı Soma Termik Santrali’ndeki işçilerle aynı işi yapmalarına rağmen daha düşük ücrete çalışıyorlar.

“TES-İŞ bizi Konya Şeker’e sattı”

Sefalet ücreti dayatmasına karşı iş bırakan işçiler, direnişlerini ve taleplerini Sendika.Org’a anlattı. Direnişin nasıl ve hangi taleplerle başladığını sorduğumuzda işçiler şunları söyledi:

Patron, TES-İŞ’le ortak gibi. Toplu sözleşme yapılıyor ama fiyasko. TES-İŞ bizi Konya Şeker’e sattı. Şu anda asgari ücret 5500 lira, biz 5600 lira alıyoruz. Ağır sanayi burası, bu paraya çalışılır mı?

Ne sendika bizi dinliyor ne patron dinliyor. Medya bizi görmüyor. Biz hiç kimseye derdimizi anlatamıyoruz. Sesimizi duyuramıyoruz. Sesimiz duyulsun istiyoruz. Gına geldi artık. Taleplerimiz yerine getirilene kadar içeri girmeyeceğiz. Kararlıyız.

“Aynı işi, daha ağır şartlarda daha düşük ücrete yapıyoruz”

Taleplerini sorduğumuzda ise şunları söylediler:

Aynı firmanın Soma’da da termik santrali var. Oradaki işçilerin günlük ücreti 270 280 lira. Biz 215 lira alıyoruz. Üstelik burası Kangal. Yeri geliyor eksi 30 derecede çalışıyoruz. Oradaki işçiler aile yardımı, yol ve yemek ücreti gibi yan haklar alıyor. Bizde onlar da yok. Aynı işi daha ağır şartlarda daha düşük paralara yapıyoruz. Üvey evlat muamelesi yapıyorlar bize resmen.

Bu düzeyde bir santralde çalışanlar en az 12-13 bin lira maaş alıyor. Bizim aldığımız onlarınkinin yarısından bile az.

“Yemek ücreti 12 lira, bir tavuk döner alsan 25 lira”

Yemek ücreti diye verdikleri para 12 lira. Kangal’da bir yere gidip tavuk döner yesen 25 lira. Tavuk döner dersin, beğenmezsin ama verdikleri yemek parasıyla tavuk döner bile alamıyoruz.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur