Eskişehir’deki etkinlik yasağına karşı İdare Mahkemesi önünde eylem ve iptal davası: “Eskişehir halkı Eskişehir Valiliği’nden büyüktür”

Eskişehir'de ilan edilen eylem ve etkinlik yasağına karşı Eskişehir Halkevi'nin çağrısıyla İdare Mahkemesi önünde eylem yapıldı. Yapılan açıklamanın ardından kararın iptali için dava açıldı

Eskişehir’deki etkinlik yasağına karşı İdare Mahkemesi önünde eylem ve iptal davası: “Eskişehir halkı Eskişehir Valiliği’nden büyüktür”

Eskişehir’de 9 Mayıs’ta ilan edilen 15 günlük eylem ve etkinlik yasağıyla kentte 12, 13, 14, 15 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan ve çok sayıda sanatçının konserini içeren Anadolu Fest de yasaklanmış oldu.

ESKİŞEHİR’DE FESTİVAL YASAĞINA İSLAMCILARDAN DESTEK: “FUHŞİ ETKİNLİKLERE İZİN VERMEYEN…”

İslamcı örgütlerin de destek verdiği bu yasak kararına karşı Eskişehir Halkevi, İdare Mahkemesi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamanın ardından da kararın iptali için dava açıldı. İdare Mahkemesi önünde yapılan basın açıklamasına Eskişehir Halkevi dışında, Yaşam Bellek Özgürlük Derneği, Memleket Sevdalıları Derneği, Odunpazarı Kent Konseyi ve Türkiye İşçi Partisi temsilcileri katıldı.

“Eskişehir halkının yaşam tarzına müdahaledir”

İlk sözü alan Eskişehir Halkevi Başkanı Cevat Aydemir, tarikatların baskısıyla yasak kararını alan Valiliğin kararının iptali için dava açtıklarını ifade etti.

Festivalin içkili olması sebebiyle böyle bir yasaklama kararı alındığı kent kamuoyunda konuşulmaktadır. Ancak bir festivalin Valiliğin keyfi ve hukuka aykırı bir yasaklama kararı ile iptal edilmesi insan haklarına dayanan demokratik, lâik ve sosyal devlet anlayışına tamamıyla aykırıdır.

Eskişehir halkının yaşam tarzına müdahale anlamına gelen bu yasaklama kararı; çağdaş demokratik toplumlarda karşılaşılamayacak bir zihniyetin ürünüdür. Halkevleri şehrimizde ve ülkemizde kültürel, sosyal ve siyasal açıdan çoğulcu ve demokratik Türkiye mücadelesi vermektedir.

Halkevleri olarak bu gerici, keyfi ve otoriter yasaklamanın takipçisi olacağız.

Sokakta, meydanda, festivalde, şenlikte, yürüyüşte ve mahkeme koridorlarında bu hukuksuz kararı en yüksek sesle protesto edeceğiz.

Eskişehir halkının duyarlılığı ve laik, demokratik, çoğulcu bir Türkiye özlemi Valilik kararını boşa çıkartacak ve iptal ettirecektir.

Aydemir’in ardından Yaşam Bellek Özgürlük Derneği Eş Başkanı Nurettin Aldemir de söz alarak yasaklara karşı mücadele edeceklerini ifade etti.

“Bir kent böyle yönetilemez”

Son olarak söz olan Pınar Çelik Arpacı kararın kanuna aykırı olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

Yasaklama kararı Eskişehir Valiliği’nin alışkanlık haline getirdiği bir kent yönetim şekline dönüştü. Daha önce Onur Yürüyüşü ve zamlara karşı yapılan eylemler için de alınmıştı bu karar. Bu kanunlara da açıkça aykırı. Sıradan bir yurttaş kararı okuduğunda anlayamıyor. Çünkü şiddet olayı diyorlar, Eskişehir’de böyle bir durum yok. Huzur ortamının ve kamu düzeninin bozulmasından bahsediyor ama buna dair bir emare yok. Valiliğin keyfiyetini gösteriyor bu. Biz davayı açacağız.

Şunun altını çizmek lazım. Bir kent böyle yönetilemez. Bir kent, tek bir adamın gece vakti vermiş olduğu yasaklama kararıyla yönetilemez. Eskişehir Valiliği’nden daha büyüktür Eskişehir halkı.

Sadece dava açmayacağız. Sesimizi çıkarmak için sokaklarda olacağız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur