1 Mayıs’a giderken ne okumalı (II): Kimin bayramı?

1 Mayıs'a sayılı günler kala memleketin dört bir yanında son hazırlıklar da yapılırken Sendika.Org olarak siz okurlarımıza bir yazı seçkisi hazırladık. Seçkimizin ikinci bölümü 1 Mayıs 2022'nin özneleri ve özgün politik gündemleri üzerine

1 Mayıs’a giderken ne okumalı (II): Kimin bayramı?

Fotoğraf: Migros Depo işçilerinin Esenyurt’taki depo önündeki direnişinden

1 Mayıs’a sayılı günler kala hazırladığımız seçkimizin ilk bölümü 1 Mayıs’ın tarihine dairdi. Seçkimizin ikinci bölümü ise 1 Mayıs’ın güncel politik muhtevası üzerine tartışmalara dair.

Yeni işçi sınıfı

Bu 1 Mayıs, pandemi sürecindeki mitinglerin yapılacağı ilk 1 Mayıs olacak. Her ne kadar siyasal atmosferde pandemi yönetiminin ve bu yönetimin işçi sınıfı üzerindeki etkileri 2020 yılıyla aynı değilse de pandemiyle birlikte öne çıkan sınıf kesimleri, tarih sahnesine direnişle çıktılar. Kuryelerin isyanı, sağlık emekçilerinin süreklilik kazananan hareketi, hizmet alanındaki emeğin görünürlüğündeki artış, yoksullaştırmaya karşı direnişin güncel görünümü olan zam eylemlerine karşılığı ödenmemiş emeğe mahkum edilen kadınların katılımı bize gösteriyor ki “yeni işçi sınıfının” karakteri, hareketi ve talepleri yeni dönemin belirleyici dinamiklerinden olacak.

Direnişlerin izinde

2022 yılı bir yanda yurdun dört bir yanındaki işçi direnişleriyle bir yanda da zamlara karşı yapılan eylemlerle başladı. Yoksullaştırmaya karşı direniş hattının iki ana eylem formu olan bu eylemleri 8 Mart’ta kadınların militan eylemleri takip etti. Son dönemlerin en kitlesel ve en militan 8 Mart’ları, Feminist Gece Yürüyüşleri hiç olmadığı kadar da yaygın yapıldı. Kadınların direnişini ise kitlesel ve militan Newroz’lar takip etti. Direnişlerle ısınmış bir sokaktan 1 Mayıs’a gidiyoruz.

Bir yandan seçim gündeminin tepeden basıldığı ve ana akım muhalefetin de gündemi o kulvara çektiği bir dönemde devlet, bu hareketlerle ısınmış sokağı kontrol altına almak için yasaklama ve baskı politikalarını da öne çıkarıyor. Bu politik atmosferde 2022 1 Mayıs’ının özneleri ve gündemine dair tartışmaları okurlarımıza sunuyoruz.

Sosyalist hareketin, gençlik hareketinin ve kadın hareketinin bu 1 Mayıs’a dair olan değerlendirmeleri de şöyle:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur