Onbinler İstanbul’da Newroz alanını doldurdu: “Savaşa karşı barış ve kardeşlik”

İstanbul’da yüzbinlerce kişi “Şimdi kazanma zamanı" şiarıyla Yenikapı Meydanı'nı doldurdu. Alana savaşa karşı barış ve kardeşlik vurgusu hakim oldu

Onbinler İstanbul’da Newroz alanını doldurdu: “Savaşa karşı barış ve kardeşlik”

İstanbul’da binlerce kişi “Şimdi kazanma zamanı” sloganıyla, Yenikapu Meydanı’nı doldurdu. Barış çağrılarının yükseldiği alanda “AKP-MHP faşizmine karşı özgürlük, yoksullaştırmaya karşı iş ve ekmek için” mücadele çağrıları yapıldı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da, İstanbul’un çeşitli yerlerinden rengarenk şallar, bayraklar ve dövizlerle miting alanına gelen binlerce yurttaş, “Şimdi kazanma zamanı” dedi.

Newroz’da DİSK başta olmak üzere çok sayıda sendikadan işçiler, alevi örgütleri ve çok sayıda demokratik kitle örgütü de alandaki yerini aldı.

Engelleri aşacağız

Mitingde ilk sözü alan Tertip Komitesi Başkanı Atilla Özdoğan komite adına Newroz’u kutladı. HDP İstanbul İl Eş Başkanları Ferhat Encü ve İlknur Birol yaptıkları konuşmalarla yoğunlaşan baskılara dikkat çekti, “Bu ülke kadını ile genci ile emekçisi ile Türk’ü ile Kürt’ü ile adım adım yeniden kurulacak. Hangi engeli koyarsanız aşıp geleceğiz” dedi. Konuşmaların ardından heyet, barış anneleri ile birlikte Newroz ateşini yaktı.

Omuz omuza mücadele zamanı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Platformu adına ortak basın açıklamasını Nevruz Tuğçe Özçelik okudu.

Özçelik’in okuduğu metinin satır başları şu şekilde:

Emperyalizm ve faşizm en kanlı elbisesiyle ülkemizin ve bölgemizin üzerinde dolaşmaktadır. 30 yıl önce güneyimizden başlattıkları; Irak, Suriye, Yemen, Libya’ya yayarak sürdürdükleri savaşın bugün de Ukrayna’dan başlattılar. Bizler, bölge ve dünya halklarına sömürü, zulüm, ölüm ve göçlerden başka bir şey getirmeyen bu emperyalist sömürgecilik ve hegemonya savaşlarını ve işgalleri reddediyoruz.

Alevilerin ve Kürt halkının kimliğinin, kültürünün inkarına dayanan; Kürtlerin anadillerini asimile etmeye çalışan, siyasal haklarını tanımayan devlet politikalarını ve Kürt Halkının siyasal temsilcilerine dayatılan tecrit, hapsetme ve yok etme politikalarını reddediyoruz.

İşçilerin, ağır koşullarda, açlık sınırındaki ücretlerle çalıştırılmalarını, ağır bir yoksulluk ve sömürüye maruz bırakılmalarını; işten atılmalarını, sendikal haklarının gasp edilmesini reddediyoruz.

Derelerin, tarım alanlarının, ormanların, zeytinliklerin kısaca doğanın ve kentlerin sermayenin yağmasına kurban edilmesini reddediyoruz.

Gençlerin geleceğini yok eden, eğitimi ticarileştirirken, din eğitimini 4 yaşa kadar indirmeyi hedefleyen, okulları tarikatların faaliyet alanı haline getiren uygulamaları reddediyoruz.

Kadınların ve LGBTİ+ların yaşam haklarına saldıran, şiddeti ve eşitsizliği yasallaştırmaya çalışan erkek egemen politikaları reddediyoruz.

Newroz ezilen halkların özlemini duyduğu barışı, kardeşliği, eşitliği kazanmanın mücadelesidir. Savaşa karşı barış, AKP-MHP faşizmine karşı özgürlük, yoksullaştırmaya karşı iş ve ekmek için mücadeleye çağırıyoruz. Şimdi omuz omuza mücadele zamanı, şimdi kazanma zamanı…

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur