Boğaziçililerin Araba Davasının ikinci duruşmasında hakim avukatın dışarı çıkmasını istedi, avukat çıkmayınca hakim salonu terk etti

94 gün boyunca tutuklu olan Boğaziçi öğrencileri Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in de içlerinde bulunduğu 14 öğrencinin yargılandığı davanın ikinci duruşması Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi'nde görüldü

Boğaziçililerin Araba Davasının ikinci duruşmasında hakim avukatın dışarı çıkmasını istedi, avukat çıkmayınca hakim salonu terk etti

94 gün boyunca tutuklu olan Boğaziçi öğrencileri Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in de içlerinde bulunduğu 14 öğrencinin yargılandığı davanın 7 Ocak’ta görülen ilk duruşmasında serbest bırakılmıştı. Bugün (21 Mart) görülen davanın ikinci duruşması öncesi Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen Boğaziçililer açıklama yaptı. Açıklamaya yine bugün görülen Gezi Davası dolayısıyla Adliye önünde olanlar, öğrenciler, akademisyenler, mezunlar ve aileler katıldı.

Duruşmada neler oluyor?

İstanbul 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanan duruşmaya kayyum rektör Naci İnci ve özel güvenlik bu duruşmaya da katılmadı. Duruşmanın başında tarafların bir araya getirilmemesinden ötürü avukatlar tarafından itiraz edildi, adli kontrollerin kalkması talep edildi. Hakim itirazın alındığını belirtse de üzerine karar vermeden sorguya geçeceğini belirtti. Hakim, talebin karşısında karar verilmemesinin hukuksuz olduğunu belirten avukatın salon dışına alınmasını istedi. Güvenlik görevlileri salona girdi, avukat dışarı çıkmadı. Hakim salonu terk etti.

Görevlinin “Salonu boşaltıyoruz” çağrısına karşılık verilmedi. Ortada karar olmadığı için itiraz ediliyor. Avukatlar emniyetin aracılık yapmasına karşı çıkıyorlar. Güvenlik amiri ve sivil şube amiri, hakimle görüşmek için içeri girdiler. Arbede yaşandı. Avukat Ömer Kavili’yi zorla dışarı çıkarmaya çalıştılar. Milletvekilleri araya girdiler. Salonda çok sayıda çevik polis bulundu.

Duruşmada hakime itiraz eden avukatı hukuksuzca ve zorla dışarı çıkarmaya çalışıldı, hakimin salonu terk etmesinin ardından büyüyen arbede sonucunda salona çok fazla çevik polis girdi. Güvenlikler basın ve izleyicileri böyle bir karar yokken dışarı çıkarmaya çalıştı.

Naci İnci’nin avukatı hukuksuluğa itiraz eden milletvekilleri ile tartışarak, mağdur olduğunu belirtti.

Avukatlarca sürece dair tutanak tutuluyor. Hakimin usulsüzlüklerine dair tutulan tutanak HSYK’ya gönderilecek.

Av. Kavilli’nin itirazlarının tamamı tutanakta, savunma makamında dinlenilmesi için ara karar verilmesi talep edildi. “Duruşmaya çıkan görevli sadece itiraz alındı demiş, karar vermeyi kabul etmemiştir” şeklinde yazıldı. İmzalanan tutanak sesli okunduğu için arbede çıktı.

Amirin polisleri içeri çağırmasının ardından Av. Kavilli polislerin arasından milletvekili eşliğinde dışarı çıkıyor.


Basını ve izleyicileri tekrar salondan çıkartmaya çalıştılar. Halen buna yönelik yazılı karar olmadığı için avukatlar ve milletvekilleri itiraz etti.

Ardından hakim geri döndü. Diğer avukatların da duruşma düzenini bozmaktan dışarı çıkarılmalarına karar verdi. İki öğrenciye yeniden avukat atanmasını talep etti. Tüm avukatlara disiplin soruşturması açılacağını söyledi. Kolluk kuvvetleri herkesi dışarı çıkardı. Avukatlar karara itiraz etti.

Duruşmaya ara

Duruşmaya saat 14.30’a kadar ara verildi. İki öğrencinin duruşmaya devam edildiğinde salonda olmazlarsa haklarında yakalama kararı çıkarılacağı söylendi. Bu açıklamaları mübaşir yaptığı için itiraz edildi, kararları hakimin açıklaması talep edildi.

Hakimin İstanbul Barosu’ndan yeni avukat talep etmesinin ardından Baro bu kararı reddetti.

Hakim mahkeme salonuna geri dönmedi. Mübașir, davaya 14.30’a kadar ara verildiğini, mahkeme salonunda bulunmayan iki öğrenci gelmezse haklarinda yakalama kararı çıkacağını açıkladı.

Salondaki avukatlar ve milletvekilleri bu kararın hukuken hakim tarafından salonda verilmesi gerektiği konusunda itiraz ettiler.

Duruşma yeniden başladı ama salona girilemedi

14.30’da duruşma yeniden başladı. Duruşma salonuna girmek isteyen sanık öğrenciler ve avukatlar engellendi. Mübașir salonun dışında yoklama aldı (usülen salonun içinde alınması gerekir).

Ne sanıklar, ne de avukatlar mahkeme salonuna girebildiler. Salon dışında, davanın ertelendiğini öğrendiler.

27 Haziran’a ertelendi

Hakim kararını salonda açıklamadı. Sistemde bir sonraki duruşma 27 Haziran olarak görünüyor. Berke ve Perit’in adli kontrolleri ve tüm öğrencilerin yurtdışı yasakları devam ediyor.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur