Tutuklu Boğaziçi direnişçileri Berke ve Perit serbest: “Mücadeleye devam!”

94 gündür tutuklu Boğaziçi öğrencileri Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen'in de içlerinde bulunduğu 14 öğrencinin yargılandığı dava öncesi Çağlayan'da bulunan İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen Boğaziçililer açıklama yaptı. Açıklamaya öğrenciler dışında akademisyenler, mezunlar ve aileler de katıldı. Duruşma görülmeye başladı. Öğrencilerin savunmalarının ardından avukatlar savunma yaptı. Duruşmada karar açıklandı. Berke ve Perit adli kontrol ile serbest bırakıldı. Arkadaşları adliye önünde kararı kutladı

Tutuklu Boğaziçi direnişçileri Berke ve Perit serbest: “Mücadeleye devam!”

94 gündür tutuklu Boğaziçi öğrencileri Ersin Berke Gök ve Caner Perit Özen’in de içlerinde bulunduğu 14 öğrencinin yargılandığı dava öncesi Çağlayan’da bulunan İstanbul Adliyesi önünde bir araya gelen Boğaziçililer açıklama yaptı. Açıklamaya öğrenciler dışında akademisyenler, mezunlar ve aileler de katıldı.

“Berke’ye Perit’e özgürlük”, “Zindanlar yıkılsın, tutsaklara özgürlük” ve “Kayyum rektör istemiyoruz” sloganlarının atıldığı eylemde ilk açıklamayı Boğaziçi öğrencileri yaptı. Burada “Bizler kayyumlardan da onları kukla gibi oynatanlardan da korkmuyoruz. Ancak onlar bizden o kadar korkuyor olacaklar ki kadınlar, LGBTİ+’lar ve çocuklar için uygulanmayan 6284 yasasını kendisi için bir günde çıkarttırdı ve bugün arkadaşlarımız asılsız suçlamalarla 6 yıldan 32 yıla hapis istemi ile yargılanıyor” denildi.

Perit’in annesi Canseli Özen de aileler adına açıklamalarda bulundu. Sonrasında tekrar Boğaziçi öğrencileri bir açıklama yaptı. Burada yapılan açıklamada “7 Ocak 2022 günü, Berke ve Perit’in tutuklanmasının üzerinden 94 gün geçmişken, direnişimiz boyunca bizlerle birlikte bu demokrasi mücadelesine omuz vermiş herkesi Çağlayan’dan selamlıyoruz” denilerek şöyle devam edildi:

2021’in ilk günlerinde, Melih Bulu’nun Boğaziçi’ne kayyum rektör olarak atanmasıyla başlayan direnişimiz; 1 yılın sonunda, ilk günden bu yana bir arada olduğumuz dostlarımızla, aynı kararlılıkla sürüyor. HDP belediyelerine atanan kayyumlar ile Boğaziçi’ne atanan rektörler arasında nasıl fark yoksa, kayyum rektörün inisiyatifiyle kapatılan BÜLGBTİ+ kulübü ile Soylu tarafından her fırsatta hedef gösterilen LGBTİ+’lar nasıl ötekileştirme siyasetinin hedefiyse, Boğaziçi eylemleri nedeniyle tutuklanan arkadaşlarımız ile diğer siyasi tutsaklar da aynı demokrasi sorununun bir sonucu olarak cezaevindeler.

Açıklamanın sonunda şunlar denildi:

Bugün Berke’yi ve Perit’i üç aydır tutsak edildikleri zindandan almaya ve Erdoğan iktidarının mahpus siyasetine karşı birleşik mücadelemizle dimdik durduğumuzu haykırmaya geldik. İktidarın saldırılarıyla tutsak edilen dostlarımızı alacak, muktedirlere karşı yine omuz omuza direneceğiz. Demokrasi sorunu çözülene, siyasi tutsaklar özgürlüğe kavuşana dek yılmadan mücadele edeceğiz.

Son olarak da Boğaziçi akademisyenleri açıklama yaptı. Akademisyenlerin açıklamasının ardından eylem sona erdi.

Silivri cezaevinde tutuklu bulunan öğrenciler duruşmaya SEGBİS ile katıldı

Açıklamalardan sonra adliye önünde bekleyiş başladı. Dava için mahkeme salonu ayarlandı. Tutuklu bulunan öğrenciler SEGBİS ile bağlanarak savunmalarını verdi. 12 öğrenci de savunmasını verdi. Duruşmaya 12.30’da ara verildi.

Duruşmaya verilen aranın ardından CHP’li Özgür Özel ve CHP’li Gökçe Gökçen ile yargılanan Boğaziçi öğrencileri Mehmet Velat İnci, Kaan Bozgül açıklamalarda bulundu. Özel, yaşanan zulmün utanç verici olduğunu söyledi. Öğrenciler mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Gökçen ise öğrencilere açılan davaların takipçisi olacaklarını söyledi.

Duruşma aranın ardından saat 14.00’te öğrencilerin avukatlarının savunmaları ile devam etti

Saat 12.30’da duruşmaya ara verilmişti. Saat 14.00’te yeniden başlayan duruşmada öğrencilerin avukatlarının savunmaları yapılıyor.

Berke ve Perit serbest

Berke ve Perit’in serbest bırakılmasına karar verildi. Adliye önünde bekleyenler kararı kutladı.

Cezaevinden tahliye edildiler

Boğaziçililer Silivri cezaevinden tahliye olan Berke ve Perit’i aldı. “Mücadele umuttur, başka bir dünya mümkün” sloganı atıldı.

Açıklamalardan fotoğraflar:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur