Marmarisli yaşam savunucusu Halime Şaman’ın davası dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ertelendi

Halime Şaman’a karşı Sinpaş GYO ve Kızılbük GYO tarafından açılan 300 bin liralık manevi tazminat davası 8 Mart 2022'ye ertelendi

Marmarisli yaşam savunucusu Halime Şaman’ın davası dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ertelendi

Muğla’nın Marmaris İlçesi İçmeler ve Turunç Mahalleleri arasında olan bir bölgede, Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Kızılbük GYO tarafından yapılması planlanan otel ve devremülk projesine, “ÇED gerekli değildir” kararı verilmişti. Bunun üzerine, Marmaris Kent Konseyi Çevre Sözcüsü Halime Şaman da, 30 yıl önce Hattat Grubu tarafından başlanıp yarım kalmış otel inşaatının devamına ve “ÇED gerekli değildir” kararına tepki göstermişti.

Sinpaş GYO ile Kızılbük GYO, 30 yıl önce Hattat Grubu tarafından başlanıp yarım kalmış bir otel inşaatını devre mülkler, alışveriş merkezi, villalar, spa, yat limanı v.b. ekleyerek pazarlamak istiyor. Proje 205 otel odası ile 1407 devre mülkü kapsıyor ve proje için Muğla Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) orman yangınlarının hemen ardından 13 Ağustos’da “ÇED gerekli değildir” kararını ilan etmişti.

Projenin sahipleri olduğunu söyleyen Sinpaş GYO ve Kızılbük GYO, planlanmış olan projenin sebep olacağı zararları kamuoyuyla paylaşan Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nun Çevre Sözcüsü Halime Şaman aleyhine “haksız rekabet” iddiasıyla 300.000 TL’lik tazminat davası açmıştı. 30 Kasım’da hakimin COVID temaslı olması gerekçesiyle duruşma görülmeden, bugüne (28 Aralık) ertelenmişti.

Marmaris Kent Konseyi bugünkü davaya yaptığı çağrıda şunları söylemişti:

Açılan tazminat davası kentin sorgulayan zihnine korku tozu serpmek, yasa uygulayıcıları boşuna meşgul etmektir. Hiçbir ekonomik çıkar, kamusal yarar karşısında varlığını öncelememelidir. Açıklama yapılmasını haksız rekabet sayarak dava konusu etmek, kamusal alanın ve bu alandaki eleştirilerin özel hukuk alanındaki davayla susturulmaya çalışılması anlamına gelmektedir. Yapılmak istenen kurumsal temsilin sesini kısmaya çabalamaktır. Betonlaşma heveslileri tazminat davalarıyla, yaşam savunucularını paralize edip dikensiz gül bahçesi hayal etmektedir. Ama biz varız ve doğa hakkını savunmaya devam edeceğiz.

Dava görüldü: Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Kızılbük GYO incinmiş

Halime Şaman ve avukatının katıldığı duruşmada davacı avukatı da hazır bulundu.

Davacı avukatı ticari itibarı zedelediği için incindiklerini belirtti.

Şaman ise kent konseyindeki görevi nedeniyle kamuoyunu bilgilendirmesinin hakkı olduğunu savundu. Halime Şaman’ın avukatı savunma esnasında “Halime Şaman susturulamaz” dedi.

Dosyadaki eksikliklerin tamamlanması için dava 8 Mart 2022 günü saat 13.05’e ertelendi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur