Kadınlar polis engeline rağmen Kadıköy’de Garibe Gezer ve Aysel Tuğluk için eylemdeydi: “Kadın tutsaklara işkenceye son”

Cezaevinde işkenceye, cinsel şiddete uğrayan Garibe Gezer'in şüpheli şekilde hücresinde ölü bulunması ve cezaevinde kalamayacak durumdaki Aysel Tuğluk'un sağlık raporlarına rağmen cezaevinde tutuluyor olmasına tepki için kadınlar Kadıköy'de Süreyya Operası önünde bir araya geldi. Polis, eylemi yaptırmayacağını söyledi

Kadınlar polis engeline rağmen Kadıköy’de Garibe Gezer ve Aysel Tuğluk için eylemdeydi: “Kadın tutsaklara işkenceye son”

Cezaevinde işkenceye, cinsel şiddete uğrayan Garibe Gezer’in şüpheli şekilde hücresinde ölü bulunması ve cezaevinde kalamayacak durumdaki Aysel Tuğluk’un sağlık raporlarına rağmen cezaevinde tutuluyor olmasına tepkiler sürüyor. Kadınlar, Kadıköy’de Süreyya Operası önünde bir araya geldiler.

Süreyya Operası önü polis tarafından ablukaya alındı. Polis, kadınlara Kadıköy Kaymakamlığı’nın eylem hakkında onayının olmadığını söyleyerek eylemi yaptırmayacağını söyledi. Polisin yasak kararına rağmen kadınlar yürüyüşe geçti. Yürüyüşün başlamasının ardından polis, kadınların etrafını çevirerek engel olmaya çalıştı. Kadınlar sloganlarla ve zılgıtlarla tepki gösterdi.

Kadınlar, eylemlerini “Yasakları tanımıyoruz. Aysel ve Garibe için ses çıkartmaya devam edeceğiz” diyerek sonlandırsa da polis kadınların sloganlarla dağılması üzerine yolu kapattı. Kadınlar yolu açarak dağıldı.

Kadınlar Birlikte Güçlü, yasaklandığı gerekçesiyle okunamayan basın metnini “Sokaklar kadınlara yasaklanamaz” diyerek sosyal medyada paylaştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur