Halkevleri’nden Ankara’da ulaşım zammı eylemi: “Bu bir uyarıdır, halkın cebindeki üç beş kuruşu değil, iktidarı zorlayın”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü'nün zam açıklamasının ardından Halkevleri, turnikeden atlayarak bir uyarı eylemi yaptı

Halkevleri’nden Ankara’da ulaşım zammı eylemi: “Bu bir uyarıdır, halkın cebindeki üç beş kuruşu değil, iktidarı zorlayın”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü 26 Aralık’ta yayımladığı basın açıklamasıyla Ocak ayından itibaren 2022 Ocak ayından itibaren uygulanmak üzere belirlenecek zam için kendi teklifini açıklamıştı. EGO Genel Müdürlüğü’nün UKOME gündemine sunacağını ilan ettiği teklife göre 1,75 olan öğrenci ücreti 2,5 TL, 3,25 TL olan tam bilet ücreti 4,5 TL, 60 TL olan öğrenci abonmanı 75 TL olacak.

Zam açıklamasının ardından Halkevleri, Ankara’da bir uyarı eylemi yaptı. Kızılay Metro İstasyonu’nda buluşan Halkevciler, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 40’a yakın zam teklifini bir an önce geri çekmesi için uyardı. Yaptıkları konuşmalarla ulaşım maliyeti için başvurulacak yerin iyice yoksullaşan halkın olmadığı, belediyenin bütçesinin artırılması için iktdara baskı yapılması gerektiği ifade edildi.

İktidarın halkı yoksullaştırma politikasına ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kararına karşı herkesi ses çıkarmaya davet eden Halkevciler, ses çıkarmanın ardından kart basmayarak turnikeden atladı.

Halkevciler, yaptıkları konuşmada, şunları söyledi:

Büyükşehir Belediyesi’nin Ocak ayında öngördüğü yüzde 40 zammı protesto etmeye geldik. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ni uyarıyoruz. Bu zam kabul edilemez. İktidar her gün emekçinin, üniversitelinin, yoksul halkın sırtına binerken siz de aynı şeyi yapmayın. Olanak yoksa halkın cebindeki üç beş kuruşu değil, iktidarı zorlayın.

Ulaşımın ücretini kendi rantı uğruna kamunun malını çalan Cengiz ödesin. Bizim paramızla saraylarında keyif süren 12. Cumhurbaşkanı ödesin.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur