Feminist Gece Yürüyüşü davasında hakimden kadınlara: “Erkekler de öldürülüyor, biz de mi toplanalım?”

Hakim Feminist Gece Yürüyüşü duruşmasında, “Erkeklerde öldürülüyor, biz de mi toplanalım?” diye sordu

Feminist Gece Yürüyüşü davasında hakimden kadınlara: “Erkekler de öldürülüyor, biz de mi toplanalım?”

İstanbul’da ‘Feminist Gece Yürüyüşü’nde gözaltına alınan 35 kişinin yargılandığı davanın duruşması bugün görüldü.

İstanbul Beyoğlu’nda 8 Mart 2020’de yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’ne polis müdahale etmiş ve direnen 35 kişiyi gözaltına almıştı. Haklarında ‘kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, görevi yaptırmamak için direnme, kamu malına zarar verme’ suçlamasıyla dava açılan 35 kişinin yargılanmasına, İstanbul 58. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün devam edildi. Duruşmaya 7 sanık ve avukatları katıldı.

“Anayasal haklarımızı kullanıyorduk”

ANKA’nın haberine göre; duruşmada savunması alınan sanık Zeynep Büşra Islak, “Suçlamayı anladım, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’dür. Ben de bu kapsamda anayasal hakkımı kullandım, alandaydım. Polisten dağılma doğrultusunda hiçbir ihtar duymadım. Polisler bizi işkenceyle gözaltına aldılar. Biz, orada sadece anayasal haklarımızı kullanıyorduk. Üzerime atılı hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum” dedi.

“Keşke İstanbul Sözleşmesi kaldırılmasaydı”

Sanık Emel Karadeniz ise “2019’daki 8 Mart sonrasında çok şey değişti. Kadınlar öldürüldü, tecavüze uğradı, işsiz bırakıldı. 2018’den bu yana her direnmede bulundum. Keşke daha çok bir araya gelebilseydik ve İstanbul Sözleşmesi kaldırılmasaydı” diye konuştu.

Hakim: “Erkekler de öldürülüyor, biz de mi toplanalım?”

Hakimin, “Erkekler de öldürülüyor. ’10 kadın öldürülüyorsa 20 erkek öldürülüyor’ diyenler de var. Biz de mi toplanalım” demesi üzerine Sanık Karadeniz, “Siz de anayasal hakkınızı kullanabilirsiniz. Bugün ‘Kadınlar öldürülüyor’ dediğimizde ‘Erkekler de öldürülüyor’ diyen devlet yetkilisine ben şunu diyeceğim; devletin görevi nedir” karşılığını verdi.

Dava 28 Nisan’a ertelendi

Diğer sanıklar da üzerlerine atılı suçlamaları kabul etmedi. Mahkeme, 3 sanık hakkında yakalama emri çıkarılmasına ve tanıkların bir sonraki duruşmada hazır edilmesine karar vererek davayı 28 Nisan’a erteledi.

Kaynak: ANKA

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur