Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Suriyeli Kürtler Moskova’da görüştü

YPG-YPJ'nin öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri'nin (QSD) siyasi kanadı olarak bilinen Demokratik Suriye Meclisi (MSD) heyeti, Moskova’da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Suriyeli Kürtler Moskova’da görüştü

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Bakan Sergey Lavrov’un dün (23 Kasım) başkent Moskova’da MSD Yürütme Komitesi Başkanı İlham Ahmed liderliğindeki heyetle Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumu görüştüğünü duyurdu.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, bakanlıktan yapılan açıklamada, “Görüşme sırasında, Suriye’deki durum ele alındı, ülkenin kuzeydoğusundaki duruma odaklanıldı. Suriye’de, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2254 sayılı kararı temelinde siyasi çözümün ilerletilmesi, ülkenin ekonomik ve sosyal alanlarının yeniden inşası, sığınmacı ve yerlerinden edilmiş kişilerin evlerine geri dönmesi, ihtiyaç sahiplerine insani yardımın sağlanması görevlerine özel olarak vurgu yapıldı” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “Rusya tarafı, Suriye’nin bağımsızlığının ve toprak bütünlüğünün en kısa zamanda ve tam anlamıyla yeniden tesis edilmesi ve ülkedeki tüm etnik ve mezhepsel gruplara haklarının teslim edilmesi amacıyla Suriyeli taraflar arasında çeşitli formatlarda anlaşmaya varılmasına olan geniş kapsamlı desteğini sürdürmeye hazır olduğunu ifade etti” denildi.

İlham Ahmed başkanlığındaki heyetin, ayrıca Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov’la da görüştüğü kaydedildi.

Dîbo: “Rusya ile yapılan görüşme olumlu geçti”

Rojava’dan yayın yapan Hawar Haber Ajansı’nın (ANHA) haberine göre, MSD Yürütme Komitesi Başkanı İlham Ahmed liderliğindeki heyette, MSD üyesi Sîhanok Dîbo, Cizîre Demokratik Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eş Başkanı Nezira Gewriye, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Dış ilişkiler Dairesi Eş Başkan Yardımcısı Fener El Giêt, Özerk Yönetim Moskova Temsilcisi Rêşad Bênav ve PYD Moskova Temsilcisi Ebdulselam Ali yer aldı.

Görüşmede konuşulan konulara ilişkin ANHA’ya konuşan Sîhanok Dîbo, Lavrov’un Suriyelilerin kendi aralarındaki diyaloğunu ve Özerk Yönetim ile Şam hükümeti arasındaki diyaloğu desteklediğini belirten açıklamasına ilişkin, “Rus heyeti bu diyaloglara desteğini açıkladı ve başarılı olmayı umuyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Sîhanok Dîbo, Kuzey ve Doğu Suriye bölgelerindeki durumun ve Suriye krizinin siyasi yollarla çözülmesinin öneminin yer aldığı BMGK’nin 2254 sayılı kararının görüşmenin esas içeriği olduğunu belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın MSD’yi Suriye’deki siyasi çözümün bir parçası olması konusunda “ciddi bir yaklaşım” sergilediğini söyleyen Sîhanok Dîbo, toplantıda Suriye için Özerk Yönetim tarzı âdem-i merkezi yönetim modelinin tartışıldığını kaydetti.

Dîbo ayrıca, toplantıda Suriye’nin hiçbir bölgesinin insani yardımlardan uzaklaştırılmaması gerektiğinin ifade edildiğini vurguladı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur