Marmarisli yaşam savunucusu Halime Şaman’a Sinpaş GYO ve Kızılbük GYO tarafından tazminat davası

Muğla’nın Marmaris İlçesi’ndeki otel ve devremülk projesine, "ÇED gerekli değildir" raporu verilmesinin ardından Marmaris Kent Konseyi Üyesi Halime Şaman’a gösterdiği tepki nedeniyle, şirket “Haksız rekabet” iddiasıyla 300 bin liralık tazminat davası açtı. Çağlayan'da görülecek davaya Marmaris Kent Konseyi ve MUÇEP çağrı yaptı

Marmarisli yaşam savunucusu Halime Şaman’a Sinpaş GYO ve Kızılbük GYO tarafından tazminat davası

Muğla’nın Marmaris İlçesi İçmeler ve Turunç Mahalleleri arasında olan bir bölgede, Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı ve Kızılbük GYO tarafından yapılması planlanan otel ve devremülk projesine, “ÇED gerekli değildir” kararı verilmişti. Bunun üzerine, Marmaris Kent Konseyi Çevre Sözcüsü Halime Şaman da, 30 yıl önce Hattat Grubu tarafından başlanıp yarım kalmış otel inşaatının devamına ve “ÇED gerekli değildir” kararına tepki göstermişti.

Sinpaş GYO ile Kızılbük GYO, 30 yıl önce Hattat Grubu tarafından başlanıp yarım kalmış bir otel inşaatını devre mülkler, alışveriş merkezi, villalar, spa, yat limanı v.b. ekleyerek pazarlamak istiyor. Proje 205 otel odası ile 1407 devre mülkü kapsıyor ve proje için Muğla Valiliği (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) orman yangınlarının hemen ardından 13 Ağustos’da “ÇED gerekli değildir” kararını ilan etmişti.

Projenin sahipleri olduğunu söyleyen Sinpaş GYO ve Kızılbük GYO, planlanmış olan projenin sebep olacağı zararları kamuoyuyla paylaşan Marmaris Kent Konseyi Yürütme Kurulu’nun Çevre Sözcüsü Halime Şaman aleyhine “haksız rekabet” iddiasıyla 300.000 TL’lik tazminat davası açtığı öğrenildi.

“Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Muğla Valiliği’nin verdiği ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali zorunludur”

Marmaris Kent Konseyi yönetimi konuyla ilgili, “Çevre Şehircilik Bakanlığı ve Muğla Valiliği’nin, ‘Marmaris Kızılbük Resort Otel ve Devremülk Projesi’ için verdiği ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali zorunludur. Milli Park içerisindeki proje, Çevresel Etki Değerlendirmesine tabi olması gereken büyüklükte entegre bir tesistir. Projenin Çevre Etki Değerlendirmesinin dışında kalması kararı kabul edilemez niteliktedir” denildi.

“Davada yanımızda olmaya davet ediyor, yürütme kurulu üyemiz Halime Şaman’a desteğe bekliyoruz”

Açıklamada davaya çağrı yapıldı:

Marmaris Kent Konseyi ve Marmarisli yurttaşlar kararın iptali için 11 Eylül 2021 tarihinde dava açtı, “yürütmeyi durdurma” talebinde bulundu.

Uygulamayı yapan firmanın savunmasını kişisel baskı üzerine kurarak, ‘Ticaret Mahkemesi’nde “haksız rekabet” iddiası ile Kent Konseyi Çevre Sözcüsü aynı zamanda firma projesi için “yürütmeyi durdurma ve ÇED gerekli değildir kararının iptalinin” istendiği davada da davacı olan Halime Şaman’ın şahsına manevi tazminat davası açması, yaşam savunuculuğunu kanunu kullanarak baskı altına almaya çalışmaktır.

İfade özgürlüğünü tazminat sopasıyla dövmek isteyip, çevre mücadelesinin bütüncül yapısını, kişisel tazminat tehditleri ile bölmeye çalışmak, oluşturulan baskı ortamlarının alışkanlık haline getirilmesini istemek ve gelecekteki benzer süreçlere de önayak olmaktır.

Proje hakkında verilen karar kamusal niteliktedir ve hepimizi, tüm yurttaşları, bütün kamuoyunu, ilgilendirmektedir. Proje hakkında açıklama yapılmasını haksız rekabet sayarak dava konusu etmek, kamusal alanın ve bu alandaki eleştirilerin özel hukuk alanındaki davayla susturulmaya çalışılması anlamına gelmektedir.

Yapılmak istenen kurumsal temsilin sesini kısmaya çabalamaktır. Tazminat davaları, yaşam savunucularının tepesine yerleştirilmek istenen Demoklesin Kılıcı’dır.

Yaşam savunulucuğu mücadelesinde yalnız olmadığımızı biliyoruz. Bu nedenle sizleri 30.11.2021 saat 15:10’da İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülecek davada yanımızda olmaya davet ediyor, yürütme kurulu üyemiz Halime Şaman’a desteğe bekliyoruz.

MUÇEP destek vererek davaya çağrı yaptı

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) de Marmaris Kent Konseyi’ne destek vererek davaya çağrı yaptığı bir açıklama yayımladı:

Sinpaş GYO ve Kızılbük GYO’nun Marmaris’in en güzel koylarından biri olan Kızılbük’teki otel inşaatı ve devre mülkler, alışveriş merkezi, villalar, spa, yat limanı yaparak doğayı, ortak yaşam alanlarımızı adeta talan ederek işgal etmesine, yağmalamasına itiraz ediyoruz. Muğla Valiliğinin ÇED gerekli değildir kararını kabul edilemez buluyoruz. Bu kararın ivedilikle iptali zorunludur. Bileşenlerimizden Marmaris Kent Konseyinin, Marmaris MUÇEP Meclisimizin ve Marmarisli Yurttaşların Eylül başında açmış olduğu davayı destekliyoruz. Şirket tarafından MUÇEP Marmaris Sözcümüz Halime Şaman’a karşı açılan ve tazminat talebi de içeren haksız rekabet davasını ifade özgürlüğüne karşı yapılmış bir saldırı sayıyoruz. Bu tür davaların yaşam savunucularının itirazlarını engellemek, mücadelemizin önünü kesmek için yapıldığını biliyoruz.

Haklı davalarında Marmarislilerin yanındayız, birlikteyiz.

30.11.2021 tarihinde saat 15.10’da Çağlayan’da 5. Asliye Ticaret Mahkemesinde Sinpaş’ın haksız tazminat talebine karşı hep birlikte ses çıkarmaya çağırıyoruz.

Yaşam savunucusu Halime Şaman ve Marmarisli dostlarımız yalnız değildir!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur