Halk sokaktaydı: “Hükümet istifa!”

Saray iktidarının bilinçli bir tercihle TL'yi dolar karşısında hızla değersizleştirip halkı derin bir yoksulluğa itmesi karşısında öfke taştı. Sosyalistlerin halkı sesini yükseltmeye çağırmasının ardından pek çok kentte "AKP istifa" sloganlarıyla yürüyüşler, tencere tava eylemleri düzenlendi

Halk sokaktaydı: “Hükümet istifa!”

Dolar kurundaki hızlı yükselişle her geçen gün daha da yoksullaşan halk, “Artık yeter” diyerek İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir ve Samsun başta olmak üzere pek çok kentte sokağa çıktı, tencere tavalarla sesini yükseltti.

“Hükümet istifa”, “Tayyip istifa” sloganlarının sık sık atıldığı eylemlerde, yer yer polis saldırıları ve gözaltılar yaşandı.

Taksim Meydanı başta olmak üzere kimi kent meydanları polis tarafından bariyerlerle çevrilirken, ilçe merkezleri ve mahallelerdeki eylemlerde polisin engelleme girişimleri karşısında halk geri adım atmadı.

İl il eylemler:

  • Ankara:

Eylemlerin fitili Ankara’dan yakıldı. Esat Caddesi’nde TKP üyelerinin “Yaşam pahalılığına karşı ayağa kalk” çağrısıyla bildiri dağıtma eylemi bir süre sonra mahallelinin “AKP istifa” sloganları düzenlediği kitlesel bir yürüyüşe dönüştü. Polis engellemeye çalıştıkça ara sokaklara dağılan yurttaşlar daha da kalabalıklaştı.

Birkaç gün önce kitlesel bir eylemle gündeme gelen ve iktidar yanlısı gazetecilerce hedef gösterilen Batıkent’te ise Anıt İş Merkezi bölgesinde toplanan Batıkentliler “Hükümet istifa”, “Tayyip istifa” sloganlarıyla yürüdü. TL’nin hızlı değer kaybının yol açtığı yoksullaşmaya dikkat çekilen konuşmaların yapıldığı eylemde cadde boyunca olan sitelere de eyleme katılma çağrısı yapıldı.

Mamak Tuzluçayır’da polis, Tuzluçayır göbeği abluka altına aldı. Ara sokaklarda ise bekçi ve polis devriyeleri sıklaşırken sivil polisler mahallenin her yerine yayıldı.

“ODTÜ ayakta, AKP’ye direniyor”

Ankara’da eylemlerin bir diğer adresi ise ODTÜ oldu. ODTÜ’lüler 5. Yurt önünde toplanıp yurtlar bölgesini sloganlarla ve alkışlarla gezdi. Yürüyüş sırasında her geçen gün yoksullaştıklarını, barınma sorunu yaşadıklarını anlatan ODTÜ’lüler, üniversitelerinin gündeminde de olan yemekhane problemlerinin de ülkedeki ekonomi politikalarıyla ilgili olduğuna dikkat çekti. Yurtlar bölgesinde ses çıkaran ODTÜ’lüler yurtlardaki arkadaşlarını da sokağa çağırdı.

Kısa sürede kalabalıklaşan ODTÜ’lüler A4 kapısına doğru yürüyüşe geçti. A4 kapısı ise polis tarafından kapatılmıştı. “Hükümet istifa”, “Krizin yükü patronlara”, “Tayyip istifa”, “ODTÜ ayakta AKP’ye direniyor” sloganlarıyla A4 kapısına yürüyen ODTÜ’lülere polis biber gazıyla saldırdı. ODTÜ’lüler A4 yolu üzerinde uzun süre sloganlarla bekledikten sonra tekrardan kampüs içerisine döndüler. Sonrasında ise yurtlar bölgesinde tekrar toplanıp forum alarak mücadeleyi nasıl büyüteceklerini konuştular.

  • İstanbul:

İstanbul’da halk farklı ilçelerde sokağa çıkarken polis Taksim Meydanı’nı bariyerlerle kapattı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Karaköy’de bir yürüyüş yaptı. Yapılan yürüyüşün ardından Merkez Bankası önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Batırdınız, yargılanacaksınız. Hükümet istifa” pankartı açıldı.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) üyeleri ise Türk Lirası’ndaki önlenemez düşüş ve hayat pahalılığındaki artışa karşı “Böyle gitmez, Tayyip istifa” diyerek Kadıköy’de yürüdü. Kadıköy’de SYKP’nin eyleminin yanı sıra halk, tencere tava çalarak dolardaki yükselişe tepki gösterdi, “Hükümet istifa” sloganlarıyla yürüyüş yaptı.

Kaldıraç, Beşiktaş’ta sokağa çıkarak “Genel grev, genel direniş” sloganıyla yürüyüş yaptı.

Sarıgazi’de Halkevciler kahvehaneleri gezerek Saray iktidarının  halkı bilinçli bir tercihle derin bir yoksulluğa ittiğini belirterek halkı sesini yükseltmeye çağırdı. Daha sonra Birleşik Mücadele Güçleri, Halkevleri ve Emek Partisi üyeleri “Hükümet istifa” diyerek yürüyüş yaptı. Yürüyüş esnasında kitleye saldıran polis 3 kişiyi gözaltına aldı.

İstanbul Esenyurt’ta Halkevciler “Hükümet istifa, geçinemiyoruz” yazılı pankartı açarak yürüdü. Mahalleli pencerelerden alkışlarla destek oldu.

Fatih Kocamustafapaşa’da halk, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganıyla ara sokaklarda yürüyüş yaptı.

Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP) da Nurtepe’de sokağa çıktı.”Hayat pahalılığına, güvencesizliğe ve ekonomik krizin derinleşmesine karşı polisin engellemelerine rağmen sokaklardayız” diyen SODAP’lılar “Hükümet istifa” sloganıyla yürüdü.

İkitelli’de de halk sokağa çıktı. Sokağa çıkanlar “Artık yeter. Bizi yoksulluğa, açlığa itmenize izin vermeyeceğiz” diyerek herkesi sokağa davet etti. “İsyan, devrim, özgürlük” sloganıyla yürüyüş yapıldı.

Üniversiteliler sokakta

Üniversiteliler de kendi talepleriyle sokağa çıktı. Yurtsuzlar, Kadıköy’de tencere tava çalarak hükümetin ekonomi politikalarına tepki gösterdiler.

Kadıköy’de buluşan gençlik örgütleri hükümetin yoksullaştırıcı politikaları karşısında KYK’nin kendilerine çoğu kredi olmak üzere yalnızca 650 TL verdiğine dikkat çekti. Üniversiteliler “Birileri saraylarda sefalarını sürerken bizler 650 liraya yaşamaya çalışıyoruz” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri de Cami Sokak’taki Piraye önünde toplanarak Hisarüstü’nde sloganlarla yürüyüşe başladı. Yürüyüşte sık sık “Savaş, sömürü, kayyum düzenine son!” sloganı atıldı. Boğaziçililer, Hisarüstü’nde yaptıkları yürüyüşün ardından üniversitenin kapısında aylardır duran polis barikatlarını “Polis defol, üniversiteler bizimdir” sloganları eşliğinde yıktı.

  • İzmir:

İzmir Şirinyer’de “Hükümet istifa” diyerek sokağa çıkan halka polis saldırdı. Eylemde “Gün gelecek devran dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları yükseldi.

Toplumsal Özgürlük Partisi, Karşıyaka’da “Patronlara değil, halka bütçe” sloganıyla yürüyüş yaptı.

  • Eskişehir:

Eskişehir’de Haller Parkı’nda bir araya gelen üniversitelilere polis saldırdı. 6 üniversiteli darp edilerek gözaltına alındı. Polis, hiçbir gerekçe sunmadan gözaltına aldığı üniversitelilere araçta şiddet uygulamaya devam etti.

  • Samsun:

Samsun’da halk “Hükümet istifa” diyerek sokağa çıktı. Polis, eylemi engellemeye çalıştı. Bir yurttaş “Birileri saraylarda yaşayacak diye yoksul ölmek istemiyorum” diye bağırdı. Polisin engelleme girişimine rağmen açıklama yapıldı.

Eylemlerden görüntüler:

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur