“Geçinemiyoruz” isyanında ikinci gün: Polis terörüne rağmen İstanbul sokakları boş kalmadı

"Geçinemiyoruz" isyanının ikinci gününde İstanbul'da birçok ilçede yurttaşlar sokağa çıktı. İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri'nin "Bu iktidara, bu düzene mecbur değiliz" sloganıyla Kadıköy Boğa Heykeli önünde yapmayı planladığı eyleme polis saldırdı. Polis saldırısına rağmen eylemler ara sokaklarda uzun süre devam etti. İstanbul genelinde 50'den fazla kişi gözaltına alındı

“Geçinemiyoruz” isyanının ikinci gününde İstanbul’da birçok ilçede yurttaşlar sokağa çıktı. Kadıköy’de Bahariye Caddesi’nden Altıyol’a yürüyenlerin önü polis tarafından kesilince halk ara sokaklarda “Hükümet istifa” sloganıyla yürüdü.

Bakırköy, Avcılar, Sarıyer, Maltepe, Beylikdüzü ve Şişli’de de emekçiler sokağa çıktı. Şişli ve Beylikdüzü’ndeki eylemlerde polis saldırısı sonucu gözaltına alınanlar oldu.

Kadıköy

İstanbul Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Kadıköy Boğa’da yapılmak istenen eyleme polis saldırdı. Bahariye Caddesi ve Boğa’ya çıkan tüm sokakları ablukaya alan polis çevrede bekleyen yurttaşların da “Eylemi yaptırmayacağız” diyerek beklemelerini engelledi.

Bahariye Caddesi’nde toplanan emekçilere saldıran polis çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Polis saldırısının ardından Kadıköy’ün ara sokaklarına dağılan kitle eyleme burada devam etti. Polis, Piriçavuşu Sokağı’nda ablukaya aldığı yurttaşları darp ederek gözaltına aldı.

Gözaltı aracı Serasker Caddesi’nden Sakız Sokağı’na yöneldiği sırada çevredeki eylemciler alkışa başladı ve “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” sloganı attı. Sakız Sokağı’ndaki gözaltı aracında bulunan eylemciler darp edildi. Polis görüntü alınmasını engelledi. Evlerinde bulunan yurttaşlar ise tencere tava çalarak eyleme destek verdi.

Kadınlara üst araması dayatması

Kadıköy’de Kadın Savunma Ağı’ndan kadınların önü Atıfet Sokak’ta kesildi. Polis tarafından çembere alınan 7 kadın gözaltına alındı. Polis kadınların gözaltı aracında üstleri aranmak isterken, kadınlar ters kelepçeli olarak bekletildi.

İstanbul genelinde yapılan eylemlerde 50’den fazla kişi gözaltına alındı.

 

Beylikdüzü

Beylikdüzü Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin “Geçinemeyen milyonlarız, bu iktidara bu düzene mecbur değiliz” diyerek yaptığı eylemde en az 10 kişi gözaltına alındı.

 

Avcılar

Avcılar’da Marmara Caddesi’nde bulunan Deprem Anıtı önünde yapılması planlanan basın açıklaması polisin engellemeleri üzerine Avcılar Emekliler Parkı’nda yapıldı. Açıklama zamların sorumlusunun AKP yönetimi olduğu vurgulandı.

Sarıyer

İTÜ

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur