ABB’den ulaşım zammı sinyali: “Toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından zam kaçınılmaz hale gelmiştir”

Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı EGO Genel Müdürlüğü, yayımladığı basın duyurusuyla ulaşım zammının sinyalini verdi. Maliyet artışlarına ve iki yıldır zam yapılmamasına değinilen açıklamada "Toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından zam kaçınılmaz hale gelmiştir" denildi

ABB’den ulaşım zammı sinyali: “Toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından zam kaçınılmaz hale gelmiştir”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Ankara Elektrik, Havagazı ve Otobüs İşletme Müessesesi (EGO Genel Müdürlüğü), yayımladığı basın duyurusuyla ulaşım zammının sinyalini verdi. Maliyet artışlarına ve iki yıldır zam yapılmamasına değinilen açıklamada “Toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından zam kaçınılmaz hale gelmiştir” denildi.

Açıklama şöyle:

Son dönemde yaşanan kur artışlarının, alınan otobüsler dolayısıyla, EGO Genel Müdürlüğü’nün 2022 yılı bütçesine maliyet etkisi 290 milyon Türk Lirasının üzerinde olmuştur.

Bunun yanı sıra mazot, doğalgaz, elektrik, yedek parça, personel giderleri gibi maliyet unsurlarında 2019-2021 döneminde %77,60 oranında artış yaşanmıştır. Aynı artış oranı 2017-2021 dönemi için %188,60 olarak gerçekleşmiştir.

En son bilet zammı 02.09.2019 tarihinde yapılmıştır. Söz konusu zam oranı belirlenirken bir önceki zammın yapıldığı 2017 yılından itibaren gerçekleşen maliyet artışlarının çok altında bir oran olan %30 belirlenmiş, indirimli ve öğrenci bilet ücretlerine ise zam yapılmamıştır.

Bütün bu olumsuz gelişmelere rağmen, iki yıldır bilet ücretlerine herhangi bir zam yapılmamış ve maliyet artışları tüm Ankara halkına paylaştırılmıştır. Ancak gerek kamu gerekse özel toplu ulaşımın sürdürülebilirliği açısından gelinen noktada zam kaçınılmaz hale gelmiştir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

EGO Genel Müdürlüğü

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur