İstanbul’da atık kağıt deposuna polis baskını: Bir depo yandı, geri dönüşüm işçileri gözaltına alındı

Bugün (4 Ekim) Ümraniye Esenkent'teki atık kağıt depolarına zabıtalar ve çevik kuvvet baskın yaptı. İstanbul Valiliğinin Ağustos ayında atık toplama işleminin yasaklama kararına dayanarak depoları mühürlemek isteyen polise geri dönüşüm işçileri taşlarla karşılık verdi. Polis saldırısının ardınan geri dönüşüm işçileri gözaltına alındı. Bir depo ise alev aldı

İstanbul’da atık kağıt deposuna polis baskını: Bir depo yandı, geri dönüşüm işçileri gözaltına alındı

Fotoğraf: DHA

İstanbul Valiliğinin Ağustos ayında atık toplama işlemini çevre ve halk sağlığı sorunlarına neden olduğu gerekçesiyle yasaklamasının ardından atık kağıt depolarına baskınlar da gündeme gelmeye başladı.

Bugün (4 Ekim) Ümraniye Esenkent’teki atık kağıt depolarına zabıtalar ve çevik kuvvet baskın yaptı. Sendika.Org’a konuşan geri dönüşüm işçileri zabıtaların önce “Ruhsatınız var mı?” diye sorduklarını, ardından da polisin depoları mühürlemek için içeri girdiğini ifade etti.

İşçiler direndi

Belediyenin kamyon ve çekicieriyle geldiklerini ifade eden işçiler, depolarını mühürletmek ve topladıkları atıkları teslim etmek istemeyen işçilerin polise direndiğini belirtti. İşçilerin taşlarla polise karşılık vermesinin ardından polis de biber gazıyla saldırdı. Sendika.Org’a konuşan işçiler, polisin arkadaşlarını gözaltına aldığını ifade etti. Gözaltına alınan arkadaşlarının akıbeti hakkında bilgilerinin olmadığını söyleyen işçiler, “Bu soruna artık bir çözüm bulunmalı” dedi.

Polisin biber gazıyla saldırısının hemen ardından bir depo alev aldı. Polis eşliğinde bir depo boşaltılarak mühürlendi.

“Bu saldırı, tekelleşmek için yapılıyor”

Atık kağıt depolarına giden HDP Milletvekili Musa Piroğlu, işçilerin tamamen haklı olduğunu belirterek şunları söyledi:

Onların bir tane derdi var. Ekmeğini alın terinden kazanan alın terinden kazanan insanların sırtından zengin olmak istiyorlar. Sizin alın terinizi daha fazla sömürmek istiyorlar. Bu saldırı o yüzden yapılıyor. Tekelleşmek için yapılıyor. Hayatında kağıdı, çöpü görmemiş insanların zengin olması için sizin alın terinizi gasp etmek istiyorlar. Sizi yalnız sanıyorlar. Direnmek dışında hiçbir yol kalmadı. Bizi yoksulluğa mahkum edenler, şimdi ekmeğimizle de oynamaya çalışıyor.

Yarın (5 Ekim) 15.00’te işçiler basın açıklaması yapacak.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur