İdlip’te sular ısınıyor: Suriye ordusu kara operasyonu hazırlıklarını artırdı, Ankara operasyona karşı

Rusya ve Suriye ordusunun İdlip’e yönelik kara-hava bombardımanı sürerken, yeni bir kara operasyonu için de hazırlıklar sürüyor. Ankara, 2020’deki operasyonda “Türkiye’nin sessiz kalmadığı” hatırlatmaları eşliğinde, “İdlip’te büyük bir operasyon beklemiyoruz” dese de TSK’nin bölgedeki tahkimatını artırdığı gözleniyor

İdlip’te sular ısınıyor: Suriye ordusu kara operasyonu hazırlıklarını artırdı, Ankara operasyona karşı

Suriye’deki son cihatçı adacığı olan İdlip’te sular ısınıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Tayyip Erdoğan’ın yeni bir anlaşmaya varamadığı 29 Eylül’deki Soçi zirvesinin ardından başlayan kara ve hava bombardımanı sürerken, Suriye ordusu yeni bir kara operasyonu için hazırlıklarını hızlandırdı.

Öncelikli hedefin Lazkiye-Halep arasındaki kritik M4 otoyolunun açılması olduğu biliniyor. Bu kapsamda, Lazkiye’nin kuzey kırsalından Cisr eş-Şuğur’a, Gab ovasından Cebel ez-Zaviye’ye kadar olan hat Rusya ve Suriye ordusu tarafından hedef alınıyor.

Maviyle gösterilen bölge, Rusya ve Suriye ordusunun öncelikli hedefi. [Harita: Liveuamap]

Geçtiğimiz günlerde Suriye ordusu, İdlip’in güney kırsalındaki temas hatlarına büyük bir askeri sevkıyat gerçekleştirdi.

Sputnik Arapça’nın haberine göre, bu sevkıyat, Lazkiye’nin kuzeydoğu kırsalı, El-Gab Ovası ve Cebel ez-Zaviye hattındaki cihatçı gruplara yönelik operasyon hazırlıkları kapsamında yapıldı.

Öte yandan, Suriye ordusuna bağlı “Kaplan Kuvvetleri” adlı özel birliklerin komutanı Tuğgeneral Süheyl Hassan’ın cephe hattında askerlerine yaptığı bir konuşmaya ilişkin video sosyal medyada paylaşıldı. Görüntülerde Hassan’ın, İdlip’e yönelik kara operasyonu yapılacağını işaret eden bir konuşma yaptığı duyuluyor.

Ankara operasyona karşı

Saray-AKP iktidarı, İdlip’e yönelik bu gelişmeler karşısında Moskova’yı hedef alan açıklamalar yapmamaya özen gösteriyor.

En son dün (5 Ekim) AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İsim vermeden “İdlip’teki ateşkes ihlallerini ve sivillere dönük saldırıları yakından takip ettiklerini” belirtti ve “4 milyon civarında insanın son derece zor koşullarda yaşadığı İdlip’te ortaya çıkacak bir gerginlik yeni göç dalgaları ve yeni insani trajediler üretecektir. Bunun olmaması için bütün detayları takip etmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan iktidar ortağı MHP ve ismi açıklanmayan yetkililerden ise konuya ilişkin daha cüretkâr açıklamalar geliyor.

LAVROV’DAN İDLİP UYARISI: “TÜRKİYE’YLE YAPTIĞIMIZ ANLAŞMANIN TAMAMIYLA UYGULANMASINDA ISRARCI OLACAĞIZ”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un, olası İdlip operasyonu öncesi “uyarı” niteliğindeki açıklamasına tepki gösteren MHP lideri Devlet Bahçeli, “Buna rıza göstermemiz, olur vermemiz hayal ötesi bir beklentidir” derken, BBC Türkçe’ye konuşan ve ismi açıklanmayan yetkililer ise 2020’deki çatışmaları hatırlatarak “Türkiye’nin böyle bir durumda sessiz kalmayacağını gördüler, Türkiye’yi gözden de çıkaramayacakları için İdlip’te büyük bir operasyon beklemiyoruz” açıklamasında bulundu.

BAHÇELİ’DEN RUSYA’YA İDLİP ÇIKIŞI: GEÇEN SENEKİ ÇIKIŞINDAN SONRA 34 ASKER RUS SALDIRISINDA YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ

Ayrıca TSK’nin, İdlip’in güney kırsalındaki Cebel ez-Zaviye bölgesinde tahkimatını artırdığı ve yeni üsler kurmaya devam ettiği de bildiriliyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur