Bahçeli’den Rusya’ya İdlip çıkışı: Geçen seneki çıkışından sonra 34 asker Rus saldırısında yaşamını yitirmişti

MHP lideri Bahçeli, Türkiye’nin İdlip taahhütlerini yerine getirmediğine ilişkin Moskova’dan gelen açıklamalara tepki gösterip Rusya ve Suriye ordusunun olası İdlip operasyonu için de “Buna rıza göstermemiz, olur vermemiz hayal ötesi bir beklentidir” dedi. Bahçeli’nin geçtiğimiz yıl 11 Şubat’taki “Şam’a girmeyi planlamalı, yansın Suriye, yıkılsın İdlip, kahrolsun Esad” sözlerinden 16 gün sonra, İdlip’te 34 askerin yaşamını yitirdiği Rus hava saldırısı gerçekleşmişti

Bahçeli’den Rusya’ya İdlip çıkışı: Geçen seneki çıkışından sonra 34 asker Rus saldırısında yaşamını yitirmişti

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Suriye’ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin İdlip taahhütlerini yerine getirmediğine ilişkin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’dan gelen açıklamalara tepki gösteren Bahçeli, Rusya ve Suriye ordusunun olası İdlip operasyonu için de şu ifadeleri kullandı:

Sözde M-4 karayolunun güvenliğini sağlamak maksadıyla Suriye-Rusya ortaklığı tarafından bir kara operasyonu dahi gündeme gelmiştir. Böylesi bir askeri operasyon demek, İdlip’te mukim insanların Türkiye’ye kaçmaları ve sığınmaları demek olacaktır ki, buna rıza göstermemiz, olur vermemiz hayal ötesi bir beklentidir.

Bahçeli, 2020 yılı başlarında tırmanan İdlip gerilimi sırasında da benzer çıkışlarda bulunmuş, partisinin 11 Şubat 2020’deki TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Suriye’de var olan krizi çözmek için siyasi ve diplomatik temaslar aldatmadır, masaldır, oylanmadır. Esad tahtından indirilmeden ne Suriye’ye ne de Türkiye huzur gelecektir. Türk milleti gerekirse, artık başka bir seçenek de görülmezse Şam’a girmeyi şimdiden planlamalı ve zalimleri yerle yeksan etmelidir. Diyorum ki, yansın Suriye, yıkılsın İdlip, kahrolsun Esad. Ocağımıza ateş düşürenlerin ocağı söndürülsün. Evlatlarımızı toprağa serenlerin hayat pınarları kurutulsun” demişti.

Bu sözlerden 16 gün sonra, 27 Şubat 2020 tarihinde İdlip’te 34 askerin yaşamını yitirdiği Rus hava saldırısı gerçekleşmişti.

İdlip’te TSK birliklerine hava saldırısı: 34 asker yaşamını yitirdi

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur