Pride Eskişehir: “Baskılar, polis ve davalar bizi yıldıramayacak”

30 Haziran’da yapılan Eskişehir Onur Yürüyüşü katılımcılarına soruşturma açıldığını duyuran Pride Eskişehir, dayanışma ve hukuki destek için iletişime geçmeye çağırıyor

Pride Eskişehir: “Baskılar, polis ve davalar bizi yıldıramayacak”

Pride Eskişehir, 30 Haziran 2021 tarihinde yapılan Eskişehir Onur Yürüyüşü’ne katılanlara soruşturma açıldığını duyurdu. Komite, soruşturma açılan kişilerin yurttan atılmakla tehdit edildiğini ve okulunun disiplin kuruluna ifade vermeye çağırıldığını belirterek dayanışma ve hukuki destek için kendileriyle iletişime geçmeye çağırdı.

Pride Eskişehir’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şunlar söylendi:

30 Haziran’da gerçekleşen Eskişehir Onur Yürüyüşü’ne katılan arkadaşlarımıza soruşturma açıldı. Kimisi yurttan atılmakla tehdit edilirken kimisi okulunun disiplin kuruluna ifade vermeye çağırıldı. Pride Eskişehir olarak bu sürecin takipçisi olacağımızı, hiçbir arkadaşımızı yalnız bırakmayacağımızı duyurmak istiyoruz. Onur Yürüyüşü’ne katılımı gerekçe gösterilerek herhangi bir soruşturma süreci başlatılan kişiler, bizimle dayanışma ve hukuki destek için iletişime geçebilir. Ne varoluşumuzdan ne de mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Ne baskılar ne polis ne de davalar bizi yıldıramayacak. Yalnız değiliz! Dayanışmamızla, direnişimizle kazanacağız.

30 Haziran Çarşamba günü 1. Eskişehir Onur Yürüyüşü için Adalar Migros ve çevresinde bir araya gelenler, yürüyüş başlamadan önce polis tarafından ağır güç kullanılarak gözaltına alınmış, ifadeleri alındıktan sonra aynı akşam serbest bırakılmışlardı.

Pride Eskişehir, gözaltı sürecinde polislerin aktivistlere yürüyüşten önceki gece çıkan 15 günlük etkinlik yasağı kararını telefondan gösterdiğini ve kararın Valilik sitesinde yayınlanmadığını duyurdu. Komite yayınladığı açıklamada, kamuya duyurulmayan ve sebep gösterilerek çoğu 18 yaşın altında LGBTİ+ kişilerin gözaltına alındığı bu kararı tanımadığının altını çizmişti.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur