Eskişehir Onur Yürüyüşü daha başlamadan gözaltına alınanlar serbest: “Gökkuşağının altında sokakta, direnişte”

Eskişehir'de yapılmak istenen ilk Onur Yürüyüşü öncesi polis LGBTİ+'lara saldırdı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar gecenin ilerleyen saatlerinde serbest bırakıldı

Eskişehir Onur Yürüyüşü daha başlamadan gözaltına alınanlar serbest: “Gökkuşağının altında sokakta, direnişte”

Pride Eskişehir’in Onur Haftası kapsamında Eskişehir’de bugün (30 Haziran) yapmak istediği Onur Yürüyüşü öncesi polis 25 kişiye keyfi gözaltı yaptı. Gözaltına alınanlar emniyetteki ifadelerinin ardından gecenin ilerleyen saatlerinde serbest bırakıldı.

Eskişehir’de Onur Yürüyüşü için toplanmak isteyen LGBTİ+’lara polis saldırdı. İlk olarak Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen akademisyenlerin kurduğu Eskişehir Okulu-Uçurtma Kitap Kafe’de oturanlara gökkuşağı makyajları olduğu için ve yanlarında gökkuşağı renginde bayrak bulunduğu için saldırdı. Uçurtma Kafe önüne set çeken polis burada çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

Gazetecilere genelge bahanesiyle gözaltı

Uçurtma Kafe önündeki gözaltıların ardından Adalar Migros önünde toplanan grubun etrafını ilk olarak kimlik kontrolü bahanesiyle saran polis burada da gözaltı yapınca grubun geri kalanı tekrar Adalar’da toplanarak yürüyüşe geçti. Bu sırada polis beş kişiyi daha darp ederek gözaltına aldı. Darp edilerek gözaltına alınanları kayda alan iki bağımsız gazeteciyi de İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi bahane edilerek gözaltına alındı.

Avukata gözaltı

Onur Yürüyüşünü izlemek üzere Adalar Porsuk Bulvarına gelen Eskişehir Barosu Ayrımcılıkla Mücadele Komisyonu üyesi avukatlar polisle tartıştılar. Polisin yapmış olduğu haksız gözaltılar ile ilgili tepki gösteren avukatlar bir anda çembere alındılar. Kısa süren gerginliğin ardından avukat Anıl Yüksel gözaltına alındı.

Turistlere gözaltı

Alanda bulunan iki turistin de gözaltına alındığı bilgisine ulaşıldı.

25 kişi gözaltında

Gözaltına alınan 25 kişi Eskişehir Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. Komisyon üyesi avukatlar da gözaltı işlemleri için Emniyete geçti.

Eylem sonlandırıldı

Polisin yasakçı ve nefret dolu tutumuna karşın, Adalar mevkiinde küçük gruplar halinde bir araya gelenler Onur Yürüyüşünü tamamlama çabası içinde oldular. Son olarak polisin abluka altına aldığı bölgeye giremeyen grup Espark AVM civarında eylemlerini sonlandırdı.

Serbest bırakıldılar

Gözaltına alınanlar emniyetteki ifadelerinin ardından gecenin ilerleyen saatlerinde serbest bırakıldı.

Yapılmasına izin verilmeyen Onur Yürüyüşü için hazırlana basın metni şöyle:

Ülkede ve dünyada LGBTİ+’lara karşı yürütülen baskı, yok sayma, yıldırma, taciz ve şiddet pratikleri LGBTİ+’ların dünyadaki varoluşları kadar eskidir. Bununla beraber LGBTİ+’ların varoluş, direniş ve mücadele inadı da dünyanın ve ülkenin dört bir yanında her gün katlanan bir ivmeyle sürüyor. Lgbti+lar olarak, bugün homofobiye, transfobiye, bifobiye, cinsiyetçiliğe, nefrete, şiddete, her türden hedef gösterilmeye, tacize, tecavüze ve varlığımızı hedef alan tüm şiddet ve baskı biçimlerine karşı Eskişehir’den 1. LGBTİ+ Onur Yürüyüşüyle ses çıkarıyor, meydan okuyoruz!

Ülkede, devletin organize ettiği ve toplumsal nefret odaklarını da etrafına toplayan bütün iktidar biçimleri; gerek AKP-MHP iktidarı, gerek erk iktidar, LGBTİ+’lara karşı yürüttüğü baskı, yok sayma ve nefret pratiklerini topluma da dayatmaktadır ve böylelikle her türden toplumsal şiddetin ve nefret cinayetlerinin birincil faili konumunda yer almaktadır.

Buldukları her koşulda LGBTİ+ ve kadın+ nefretini kürsülerden haykırmakta, sokaklarda yaşam haklarını savunan, varoluş mücadelesi veren LGBTİ+’lara ve kadınlara saldırmaktadır.
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Taksim’de düzenlenen LGBTİ+ Onur Yürüyüşü iktidarın tekeli haline gelen basın organları tarafından hedef gösterilmiş ve yürüyüş esnasında gücünü iktidardan alan polis tarafından LGBTİ+lar şiddet görmüş, işkenceyle gözaltına alınmış; yürüyüş çevresindeki mekanlarda oturan ve duruma tepkisini dillendirenler polis şiddeti yaşamıştır.

İktidarın heteronormatif, LGBTİ+’fobik politikalarını; babasının “kendini öldür bize iş çıkarma” sözü üzerine 17 yaşında intihar eden Okyanus Efe Özyavuz’dan tanıyoruz! 22 yaşındayken yakılarak öldürülen trans kadın Hande Kader’den tanıyoruz! Toplumsal nefret sonucu “yapamadım, izin vermediler” diyerek intihar eden Eylül Cansın’dan tanıyoruz! Babası ve amcaları tarafından öldürülen Roşin Çiçek’ten tanıyoruz! Mafya-devlet işbirliği ile İzmir’de Hdp İl Binasında katledilen Deniz Poyraz’dan tanıyoruz. IŞİD’in bombalı saldırısıyla Suruç’ta katledilen Aydan Ezgi’den tanıyoruz ve hesap sormak için sokaklardayız!

Her geçen gün artan nefret saldırıları ile LGBTİ+ bayrağı suç unsuru sayılmakta, İstanbul Bayram Sokakta trans kadınların evleri mühürlenmekte, giydiği onur temalı t-shirt sebebiyle fobik medyasının nefret odağı haline gelen futbolcu Taylan Antalyalı hedef gösterilmekte. Tüm bu yok sayıcı söylemlere karşı diyoruz ki; LGBTİ+ VAR ÖYLE BİR ŞEY!

LGBTİ+’lar ve kadınların yaşam güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararıyla heteronormativiteye, homofobiye, transfobiye, bifobiye ve her türden nefret söylemine ses çıkarıyor ve varlığımızın politik olduğunu vurguluyoruz. Eskişehir lubunyaları olarak Mis Sokağı, Eryaman-Esat’ı, Bayram okak’ı, Boğaziçi direnişini ve bütün direniş renklerini selamlıyor, direnişi büyütüyoruz.

Sokaklar, sıralar, meclisler… Hayatın durmadan aktığı ve dünyanın döndüğü her yerde var olmaya devam edeceğiz! Hayatın her alanında vardık, varız, var olacağız! Bütün ayrımcılıkların, baskıların karşısında olacağız. Bizi yok sayan ideolojiler ve otoriteleri tanımıyoruz, meşruluklarını yok sayıyoruz. Sınıfsal, ırkçı, türcü, sağlamcı, homofobik ve transfobik sistemi alaşağı edene dek buradayız, hiçbir yere gitmiyoruz!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur