Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü’nün “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” eylemine katılan iki kadına para cezası

İstanbul Sözleşmesi'nden çıkılmasının ardından yurdun çok sayıda yerinde sokağa çıkan kadınlara pandemi bahanesi ile para cezaları yazıldı. Mersin'de çok sayıda kadına toplamda 150 bin liraya yakın para cezası kesilmesinin ardından Hatay'da da kadınlara kesilen cezalar tebliğ edildi. Kendisine para cezası kesilen kadınlardan Özlem Mansuroğlu, "Haklarımızı sokakta kazandık, sokakta mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü’nün “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” eylemine katılan iki kadına para cezası

İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının ardından yurdun çok sayıda yerinde sokağa çıkan kadınlara pandemi bahanesi ile para cezaları yazıldı. Mersin’de çok sayıda kadına toplamda 150 bin liraya yakın para cezası kesilmesinin ardından Hatay’da da kadınlara kesilen cezalar tebliğ edildi.

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü’nün çağrısıyla 27 Mart’ta Antakya/Köprübaşı’nda bir araya gelen kadınlar İstanbul Sözleşmesi Bizim sloganıyla basın açıklaması yapmıştı. Kararın hükümsüz olduğunu söyleyerek sokağa çıkan kadınlardan ikisine kesilen idari para cezaları tebliğ edildi.

Cezası kendisine tebliğ edilen Özlem Mansuroğlu, Sendika.Org’a konuştu. Mansuroğlu, “İdari para cezası şimdiye kadar 2 kişiye tebliğ edildi. İtirazı perşembe günü yapacağız. İtirazı yapacağımız gün, adliyenin önüne çağrı yapacağız. Haklarımızı sokakta kazandık, sokakta mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu cezalarla kadın mücadelesi hedef alınıyor, kadın mücadelesine ceza kesilmez diyerek önümüze 1 haftalık eylem planı koyduk. 5326 sayılı kanun ile emre aykırı davranıştan dolayı para cezası kesiliyor. Şu an 2 kişiyiz. Başka arkadaşlara da para cezası kesileceğini düşünüyoruz, çünkü tebliğler yeni başladı” dedi.

Çağrı yaptılar

“Kadın mücadelesine ceza kesilemez” diyen Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü, 9 Eylül Perşembe günü Hatay Adalet Sarayı önüne çağrı yaptı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur