Ankara’da Azra ve Emine için eylem: “Katledilen kadınlar isyanımızdır”

İstanbul Sözleşmesi Ankara Kampanya Grubu'nun çağrısıyla Çankaya Belediyesi önünde bir araya gelen kadınlar ve LGBTİ+'lar geçen günlerde katledildiği öğrenilen Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız için ses çıkarttı. Polis, kadınları Çankaya Belediyesi önünde ablukaya aldı. Aralarında Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk'ün de bulunduğu 15 kişinin gözaltına alındığı eylemde polis, gazetecilerle eylemciler arasına da metrelerce mesafe koyarak barikat kurarak gazetecilerin çekim yapmasını engelledi

Ankara’da Azra ve Emine için eylem: “Katledilen kadınlar isyanımızdır”

İstanbul Sözleşmesi Ankara Kampanya Grubu katledilen Azra Gülendam Haytaoğlu ve Emine Gökkız için bütün kadınları ve LGBTİ+’ları 18.30’da Çankaya Belediyesi önüne çağırmıştı. Çankaya Belediyesi önündeki eylem, Ankara polisinin ablukası altında geçti. Gazetecilerin görüntü almasını engelleyen polis, kadınları saatlerce Çankaya Belediyesi’nin yanında abluka altında tuttu. Eylem süresi boyunca aralarında Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk’ün de bulunduğu 15 kişi gözaltına alındı.

Ankara polisi, eylem başlamadan Çankaya Belediyesi önüne gitmeye çalışan kadınların önünü kesti ve kadınların eyleme gitmesini engelledi.

Ardından Çankaya Belediyesi önünde toplanan kadın ve LGBTİ+’ların önü de polis barikatıyla kesildi. Kadınların ısrarı ve kararlılığı sonucu polis, barikatı açmak zorunda kaldıysa da Sakarya Caddesi’ne giden yolda kısa süre içerisinde tekrar barikat kuruldu.

 

Eylem, barikatlarla tecrit edildi

Çankaya Belediyesi’nin yanında, Selanik Caddesi’nde kadınların önüne kurulan polis barikatı, kadınların etrarfını saran bir ablukaya dönüştü. Polis, bütün gazetecileri alandan uzaklaştırarak gazetecilerin eylemin görüntülerini almasını engelledi. Eylem alanında kurulan ablukaya metrelerce mesafe kurarak ikinci barikatı kuran polis, hiçbir gazeteciyi eylem alanına yaklaştırmadı.

Saat 19.00’da Kadın Meclisleri’nin çağrısıyla Sakarya Caddesi’nde yapılacak eyleme de saldıran polis, gazetecilerin oradan da görüntü almasını engelledi. Gazetecilerin basın kartlarını kontrol eden polis, yine de eylemcileri görüntülemek isteyen gazetecileri engelledi.

“İstanbul Sözleşmesi’ni savunmak suç değil”

Polisin yoğun sözlü tacizi ve ablukası altında geçen eylemde 15 kişi gözaltına alındı. Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk’ün de gözaltına alındığı eylemde kadınlar, ablukaya ve şiddete rağmen saatlerce eylemi sürdürdü. Gözaltılara çevreden de tepkiler geldi. Gözaltı aracına binidirilen kadınlar Sakarya Caddesi’nde oturan yurttaşlar tarafından alkışlanarak desteklendi. Bunun üzerine polis, Sakarya Caddesi’nde oturan herkesi kaldırarak sokağı tamamen boşalttı.

Gözaltılar bir binanın üst katından böyle görüntülendi:

 

 

 

 

Oturma eylemiyle eylem sonlandırıldı

Kadınlar basın açıklamasının ardından arkadaşları serbest bırakılana kadar oturma eylemi yapacaklarını açıkladı. Sloganlarla yapılan oturma eyleminin ardından kadınlar, eylemi alkışlar ve sloganlarla bitirme kararı aldı. Ancak polis, kadınların toplu şekilde bulundukları bölgeden çıkmasına izin vermedi. Kadınların alandan ayrılmasıyla eylem sonlandırıldı.

Sendika.Org/Ankara

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur