Azra Gülendam Haytaoğlu’nu Mustafa Murat Ayhan katletti: İstanbul Sözleşmesi’ni feshedip “kadın cinayetleri tolere edilebilir” diyenler de faildir

Antalya'da beş gündür haber alınamayan Azra Gülendam Haytaoğlu'nun Mustafa Murat Ayhan tarafından vahşice katledildiği ortaya çıktı. Cinayete kadın örgütlerinden tepkiler geldi. Ayhan, aynı zamanda İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Yönetim Kurulu üyesi olduğu için cinayete ilişkin TMMOB'den de bir açıklama geldi

Azra Gülendam Haytaoğlu’nu Mustafa Murat Ayhan katletti: İstanbul Sözleşmesi’ni feshedip “kadın cinayetleri tolere edilebilir” diyenler de faildir

Antalya’da 5 gündür haber alınamayan 21 yaşındaki  Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik Bölümü öğrencisi Azra Gülendam Haytaoğlu, ölü bulundu. DHA’dan Bülent Tatoğulları ve Süleyman Ekin’in haberine göre polis, Haytaoğlu’nun telefon sinyallerinden Mustafa Murat Ayhan’a ulaştı.

Polis önce serbest bırakmıştı

Ayhan, ilk ifadesinde, “Önceden tanışmıştık. Geldi, birlikte yemek yedik, gitti. Bilgim yok” diye ifade verdi. Polis bunun üzerine Ayhan’ı serbest bıraktı. MOBESE ve çevredeki iş yerlerinin güvenlik kameralarının kayıtlarında Mustafa Murat Ayhan’ın, evinden aynı valiz ile birkaç kez çıkıp gittiğ belirlendi. Bunun üzerine Ayhan, yeniden gözaltına alındı. Tekrar çapraz sorguya alınan Ayhan, cinayeti işlediğini itiraf etti.

Önce tecavüz, sonra cinayet, sonra da bedeni parçalama

Ayhan ifadesinde, Azra Gülendam Haytaoğlu’na cinsel saldırıda bulunmasının ardından banyoda boğup, öldürdüğünü, 5 parçaya böldükten sonra koyduğu valizle Kepez ilçesi Varsak bölgesindeki ormanlık alana taşıyıp gömdüğünü söyledi.

TMMOB: “Yöneticimizin en ağır biçimde cezalandırılması için her türlü çabayı göstereceğiz”

Ayhan, aynı zamanda İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi. TMMOB, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada “Uğradığı cinsel saldırı sonrası vahşice katledilen Azra Gülendam Haytaoğlu’nu koruyup kollayamamanın derin acısını yaşıyoruz.
Bir şubemizin yönetim kurulu üyemiz olduğunu utançla öğrendiğimiz katil zanlısının en ağır biçimde cezalandırılması için her türlü çabayı göstereceğiz” dedi.

Kadın örgütlerinden tepki

Cinayete kadın örgütlerinden tepkiler geldi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur