Suruç Katliamı’nın 72. ayında Kadıköy’de oturma eylemi: “Kalplerimiz adalet için atsın”

Suruç Aileleri İnisiyatifi'nin çağrısıyla Suruç Katliamı'nın 72. ayında Kadıköy'de Halitağa Caddesi'nde düzenlenen oturma eylemine yoğun polis ablukasına rağmen çok sayıda kişi katıldı. Katliamın 6. yıldönümünde "Suruç için adalet" talebi bir kez daha dile getirildi

Suruç Katliamı’nın 72. ayında Kadıköy’de oturma eylemi: “Kalplerimiz adalet için atsın”

Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin çağrısıyla Suruç Katliamı’nın 72. ayında Kadıköy’de Halitağa Caddesi’nde düzenlenen oturma eylemine yoğun polis ablukasına rağmen çok sayıda kişi katıldı.

“Kalplerimiz adalet için atsın” yazılı bir pankart açan eylemciler, katliamda yaşamını yitiren 33 düş yolcusunun fotoğraflarını taşıdı.

Eylemciler “Katil IŞİD, işbirlikçi AKP”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Ezgi’den Polen’e yürüyoruz zafere”, “Onlara sözümüz devrim olacak” sloganlarını attı.

Oturma eylemi başlayacağı esnada sloganlar atılırken polisin anonsuna kitle “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı ile karşılık verdi.

“Çantalarında oyuncaklar, kitaplar olan düş yolcuları bombalar ile karşılandı”

Katliamda annesi Nazegül Boyraz’ı kaybeden Yasemin Boyraz basın metnini okudu.

Suruç Aileleri adına yapılan ortak basın açıklamasında şöyle denildi:

Sevdiklerimizden ayrılalı tam 6 yıl oldu. Onlar olmadan geçen 6 yılı anlatmak kelimelere sığmaz. Annelerimizin babalarımızın çocuklarımızın yokluğunu omuz başımızda hissetmeyi ağır bir yük olarak 6 yıldır taşıyoruz. Onlardan ayrı kalma yükü aynı zamanda bize bir sorumluluk yüklüyor. Onların peşinden gittikleri düşü yarım bırakmama sorumluluğu. Annem Bahar Boyraz giderken hiçbir şey yapamazsam çocuklara ekmek yaparım diyerek yola çıktı. İsmet Şeker orada bir hastane yapmak için yola çıktı. Üniversiteli gençler oradaki çocuklara park yapmak, kütüphane inşa etmek için yola çıktı. Hepsinin yola çıkış amacı farklıydı ama düşleri aynıydı. Yıkılmış bir kentin yaralarını sarmak savaştan yeni çıkmış insanların ellerinden tutmaktı. Ezilenlerin bir araya gelip geleceği birlikte inşa etme düşü katilleri korkuttu. Çantalarında oyuncaklar, kitaplar olan düş yolcuları bombalar ile karşılandı. Mahkemelere göre orada katledilenler %50 suçluydu. Yani çantasında oyuncak taşıyanlar ile bomba taşıyanlar eşit derecede suçluydu. Oraya gidenleri devlet korumak zorundaydı orda ne işleri vardı, oraya gitmekle hata yaptılar diyerek sorumluluğu üstlerinden atmaya çalışıyorlar.

Davutoğlu bildiklerini anlatmalı

Dönemin başbakanı Ahmet Davutoğlu 7 Haziran – 1 Kasım 2015 tarihleri arasını kast ederek defterler açılırsa birçok insan, insan yüzüne çıkamaz” demişti. Ahmet Davutoğlu dönemin başbakanı olarak Suruç ve Ankara katliamlarının siyasi sorumlusudur. Bildiği şeyleri anlatmalı, bizim acımızı siyasi şantaj malzemesi olarak kullanmaktan vazgeçmelidir. Buradan kendisine çağrımızdır. 29 Eylül’de görülecek katliam duruşmasına katılarak bildiklerini anlatmalıdır.

Adalet isteyenlere suçlu muamelesi yapsalar da…

Katliam davasının son duruşmasında katliam sanığı Yakup Şahin’e katil dediğimiz için mahkeme heyeti bizi susturmaya çalıştı. Duruşmaları izlemek için gittiğimiz adliye çıkışında açıklama yapmamız engellendi. 10 Ekim katliamının ay dönümünde adalet mücadelesi yürüten ailelerle gittiğimiz Ankara’da üzerimize biber gazı sıkarak gözaltına aldılar. Adalet mücadelesi yürüten öznelerin Ankara buluşmasına tahammül edemediler.

6 yıldır devam eden davamızda karşımıza bunun gibi onlarca hukuksuzluk çıktı. Ancak biz karşımıza çıkarılan her türlü hukuksuzluğa ve engellemeye rağmen adalet mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi buradan bir kez daha belirtiyoruz.

Açıklamanın okunmasından sonra Suruç Katliamı’nda yaşamını yitiren Uğur Özkan’ın babası Mehmet Özkan ve Hatice Ezgi Sadet’in ablası Özgen Sadet söz aldı. Suruç Katliamı’nda yaralanan Koray Türkay da burada konuştu. Suruç Katliamı’nda yaralanan yakın zamana kadar tutuklu bulunan ve ESP PM Üyesi Uğur Ok açıklamalarda bulundu. Suruç’ta katledilen İsmet Şeker’in kızı Dilek Şeker söz aldı.

Sonra sırayla Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, EMEP Genel Başkanı Ercüment Akdeniz, HDP İstanbul Eş Başkanı Erdal Avcı, Anarşist Gençlik, Birleşik Mücadele Güçleri adına konuşan Mürüvvet Küçük, Devrimci Anarşist Faaliyet, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), Halkevleri İstanbul Bölge Temsilcisi Zeynep Çelik, Emekçi Hareket Partisi (EHP), Türkiye İşçi Partisi (TİP) söz alarak açıklamalarda bulundu.

Konuşmaların ardından 33 düş yolcusunun isimleri okunarak “Yaşıyor” denildi. Eylem böylelikle sona erdi.

Sendika.Org (Derya Saadet, Egehan Deniz Koska)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur