İstiklal Caddesi’ne çıkan binlerce kadın barikatları yıktı: “İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı yok hükmündedir!”

"İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz" diyen kadınların İstanbul'daki buluşma adresi olan Beyoğlu Tünel Meydanı ve çevresi öğlen saatlerinden itibaren polis ablukasına alındı. Ancak binlerce kadın ve LGBTİ+ her türlü gözdağı çabası ve engele rağmen kentin farklı noktalarından hareket ederek Tünel'de buluştu. Galatasaray Meydanı'nda basın açıklaması yapmak isteyen kadınlar barikatları aşa aşa ilerledi. Rusya Konsolosluğu önünde kurulan ikinci barikatı da dağıtan kadınlar burada polisin biber gazı ve plastik mermi kullandığı sert saldırısı ile karşılaştı. Saldırıya rağmen İstiklal Caddesi'ni terk etmeyen eylemciler burada basın açıklamalarını yaptı ve daha sonra sloganlarla Karaköy'e yürüdü

Tayyip Erdoğan’ın 20 Mart’ta yayımladığı bir geceyarısı kararnamesiyle İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını protesto eden kadınlar, Türkiye bugün itibariyle Sözleşme’den resmen çekilmiş olduğu için “1 Temmuz’da isyan var” diyerek onlarca kentte sokağa çıkacaklarını duyurmuştu.

“Her yerdeler amirim”

Kadınların İstanbul’daki buluşma adresi olan Beyoğlu Tünel Meydanı ve çevresi öğlen saatlerinden itibaren polis ablukasına alındı. Ancak bölgede yalnızca polisler değil, polis telsizlerinden “Her yerdeler amirim” anonsları geçirecek şekilde kadınlar da vardı. Binlerce kadın ve LGBTİ+ her türlü gözdağı girişimine ve polis ablukasına rağmen kentin farklı noktalarından harekete geçerek Tünel’de buluştu.

“Vazgeçmiyoruz”

“İstanbul Sözleşmesi bizim, vazgeçmiyoruz” diyen kadınlar, Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının, kadınların hayatlarına ve haklarına müdahale hamlelerinin yok hükmünde olduğunu haykırdı.

Tünel Meydanı’nda yaklaşık bir saat sloganlarla bekleyen kadınlar, polisin engelleme çabasına rağmen barikatın kaldırılmasında ısrarcı oldu. Polis, barikatı geri çekerken kadınlar da İstiklal Caddesi’nde ilerlemeye başladı. Yürüyüşe geçen kadınlar Rusya Konsolosluğu önünde ikinci bir polis barikatıyla karşı karşıya geldi. Saldırı tehditleri karşısında geri adım atmayan kadınlar barikatı dağıttı. Bariyerler, polis kalkanları ve kasklar elden ele dolaştı. Bir süre sonra polis biber gazı ve plastik mermilerle saldırıya geçti.

Saldırıya rağmen İstiklal Caddesi’ni terk etmeyen kadınlar basın açıklamasını burada okudu: “Türkiye 1 Temmuz’da İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi ya, polisi, devleti, Cumhurbaşkanı’nı, ‘şiddet tolere edilebilir’ diyen bakanınızı uyardık. Biz itaat etmiyoruz. Bizi yasaklayamazsınız.”

Eylemciler açıklamanın ardından sloganlarla Karaköy’e yürüdü.

Dakika dakika gelişmeler:

21.43: Eylemciler sloganlarla Karaköy’e yürüdü.

21.30: Kadınlar ve LGBTİ+’lar polis saldırısının ardından İstiklal Caddesi’ni terk etmedi ve “Polis, şiddet uygulayan erkeklerden bir farkı olmadığını bir kez daha kanıtladı. Yolumuzdan değil, İstanbul Sözleşmesi’nden çekildiler. Ama burada olduğumuz sürece asla kaybetmeyeceğiz. Bugün son değil. Sokakta olmaya devam edeceğiz” dedi.

Daha sonra kadınlar basın açıklamasını yaptı: “Türkiye 1 Temmuz’da İstanbul Sözleşmesi’nden çekildi ya, polisi, devleti, Cumhurbaşkanı’nı, ‘şiddet tolere edilebilir’ diyen bakanınızı uyardık. Biz itaat etmiyoruz. Bizi yasaklayamazsınız.”

21.05: Barikat dağıldıktan sonra polis binlerce kadının olduğu alana biber gazı ve plastik mermilerle saldırdı.

20.46: Polisin müdahale tehdidi karşısında geri adım atmayan kadınlar “Polis defol bu sokaklar bizim” sloganlarıyla barikata yüklendi.

20.40: Galatasaray Meydanı’na yürümek isteyen kadınlar Rusya Konsolosluğu önünde kurulan ikinci polis barikatına yüklendi. Polis müdahale tehdidinde bulunuyor.

20.04: Kadınlar ve LGBTİ+’lar Narmanlı Han önünden ilerlerken polis de Rusya Konsolosluğu önünde yeni bir barikat kurdu.

19.50: Polis barikatı önündeki uzun bekleyişin ardından “Yüklen yüklen barikata yüklen” diye slogan atmaya başlayan kadınların ısrarı sonuç verdi. Polis barikatı geri çekilirken kadınlar İstiklal’de yürümeye başladı.

19.35: Polis barikatı önünde eylemlerini sürdüren kadınlar İstanbul Sözleşmesi uygulansaydı bugün hayatta olabilecek ancak kadın cinayetlerinde yaşamını yitiren kadınları andı. İsimler sayıldıkça kitle “burada” diye yanıt verdi.

19.15: İstiklal Caddesi’nde yürümemeleri için önleri polis barikatıyla kesilen binlerce kadının Tünel Meydanı’ndaki coşkulu eylemi sürüyor. “Katillere, şiddet faillerine, katilleri koruyan polise, tek adama çok kötü bir haberimiz var. Burada olduğumuz sürece, haklarımızdan, hayatlarımızdan, İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçemediğimiz sürece size rahat yok!” diyen eylemciler LGBTİ+ düşmanlığına da “Susma haykır eşcinseller vardır, susma haykır translar vardır” sloganlarıyla yanıt veriyor.

18.44: Kadınlar Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının, kadınların hayatlarına ve haklarına müdahale hamlelerinin yok hükmünde olduğunu haykırıyor.

18.32: Kadınlar ve LGBTİ+’lar “İnadına isyan, inadına özgürlük” sloganlarıyla Tünel Meydanı’nı doldurdu.

18.03: Polis Tünel’de basın açıklamasına müdahale edilmeyeceğini ancak İstiklal’de yürüyüş yapılmasına izin vermeyeceklerini söylüyor. Karaköy’den yürüyüşe geçen kadınları Tünel Meydanı’nda kalabalık bir gazeteci topluluğu bekliyor.

18.00: Kadınlar  ve LGBTİ+’lar Karaköy’den Tünel’e doğru yürüyüşe geçti.

17.47: Kadıköy-Karaköy vapurunda kadın şarkıları… Karaköy’e hareket eden kadınlar, iskeleden İstiklal Caddesi’ne yürüyecek.

17.12: Kadıköy’de Mor Mekan’da toplanan kadınlar ve LGBTİ+’lar sloganlarla rıhtıma doğru yürüyüşe geçti.

16.45: Şişhane Metro çıkışı, Tünel Meydanı, Galata Kulesi ve Beyoğlu Belediyesi çevresinde TOMA’lar, polis otobüsleri ve çok sayıda polis ekibi konuşlandı.

Eylem saati gelmeden Tünel çevresinde farklı noktalarda kadınların ve gazetecilerin yoğunlaşması üzerine polis telsizlerinden şu diyalog duyuldu:

– “Her yerdeler amirim.”
– “İskeleye (Karaköy) bir ekip yönlendirelim.”
– “Peki amirim.”

Sendika.Org (Ceylan Bulut, Derya Saadet)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur