İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri Konya’daki katliama karşı Tünel’de buluştu

İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri, Konya'da yaşanan ırkçı katliama karşı Taksim Tünel'de buluştu

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri Konya’daki katliama karşı Tünel’de buluştu

İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri, Konya’da yaşanan ırkçı katliama karşı Taksim Tünel’de bir araya geldi.

İstiklal Caddesi ve ara sokakları polis tarafından abluka altına alındı. Çok sayıda TOMA, akrep ve çevik kuvvet caddeye konuşlandırıldı.

Eyleme İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri’nin yanı sıra HDP Milletvekilleri Musa Piroğlu ve Oya Ersoy’da katıldı.

Tünel’deki toplanmanın ardından sloganlarla bekleyiş başladı. Burada söz alan Tuğçe Özçelik katliamı lanetlediklerini söyledi. Tünel tarafından eyleme gelmek isteyenler alana alınmayınca Özçelik burada “Arkadaşlarımız gelene kadar burada basın metnini okumuyoruz.  Sloganlarla bekleyişimizi sürdürüyoruz” dedi. “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Birleşe birleşe kazanacağız” ve “Şehid namırın” sloganları atıldı.

Özçelik katılan partilerin ve kurumların isimlerini okudu.

Alana beklenen kitle de gelince konuşmalar başladı.

HDP Şırnak Milletvekili Hasan Üstgüneş ilk sözü aldı. Kürtçe açıklamasını Türkçe bitirdi.

Ardından açıklama okundu.

Açıklamanın ardından kitle dağıldı.

Dağılan kitlenin bir kısmı Tünel’e doğru yürüdü. Polis kalkanlarla finiküler önünü kapatarak eylemcilerin geçişini engellemeye çalışsa da eylemciler kalkanları açarak yürümeye devam etti.

Ardından Kasımpaşa’ya koşan eylemcileri polis bir noktaya kadar takip edip geri döndü. Eylemciler Tarlabaşı Bulvarı’na çıkıp Tepebaşı’nda tekrar bir araya geldi. Tepebaşı’nda tekrar ara sokağa giren eylemciler Kasımpaşa Spor Kulübü’nün yanından geçerek ara sokaklarda yürüyüşe devam etti. Yakupağa Sokak’ta faşistler eylemcilere ve gazetecilere saldırdı. Saldırı anında çok sayıda kişi yaralandı. Faşistler küfürler ile tehdit etti. Demir sopalarla saldıran faşistler burada Sendika.Org muhabirimizi de yere atarak tekmeledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur