“İnfaz listesinde” ismi olan Gökhan Yavuzel’e saldırı

Erk Acarer'e Almanya'da yapılan saldırının ardından Alman polisinin Celal Başlangıç'a uyarıda bulunarak varlığını doğruladığı infaz listesinde yer alan yazar ve şair Gökhan Yavuzel, saldırıya uğradı

“İnfaz listesinde” ismi olan Gökhan Yavuzel’e saldırı

Erk Acarer’e Almanya’da yapılan saldırının ardından Alman polisinin Celal Başlangıç’a “can güvenliğinin tehlikede olduğu” konusunda uyarı yapması ve Almanya’daki “infaz listesi” iddialarını doğrulaması gündeme gelmişti.

İnfaz listesinde yer alan Uluslararası Yazarlar Birliği (PEN) üyesi, yazar ve şair Gökhan Yavuzel, Twitter hesabından saldırıya uğradığını duyurdu.

‘Sıra diğerlerine de gelecek’ gibi tehditlerde bulundular

Saldırıya ilişkin Artı Gerçek’e açıklama yapan Yavuzel, yaşadığı bölgeye yakın bir parkta saldırıya uğradığını ve polislerin de burada olduğunu bildiğini kaydetti. Yavuzel, saldırı anını şöyle anlattı:

Saldırıyı, parktaki kör bir noktada yaşadım. Önce arkadan bir yumruk geldi ve görebildiğim kadarıyla dört kişiydiler. Yere düştüğümde sırtıma vurmaya başladılar. Kendimden geçtim bir süre. Her biri küfür ediyordu, Türkçe konuşuyorlardı. ‘Sıra diğerlerine de gelecek’ gibi tehditlerde bulundular. ‘Vatansızlar, şerefsizler’ diye küfürler ve hakaretler ettiler. ‘İstesek hepinizi öldürürüz bu size az bile’ dediler. Ben yere düştüğümde şiddetli bir yumruk aldım gözüme. Sonra sol kaşıma bir yumruk aldım. O an kendimi iki elimle kafamı korudum. Ellerinde küçük bir sopa vardı.

Alman hükümetinden “infaz listesiyle” ilgili ilk açıklama: “Somut bir liste yok”

DW Türkçe’ni haberine göre İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Helmut Teichmann, Sol Parti Milletvekili Helin Evrim Sommer’in soru önergesine verdiği yanıtta “Şu anda Türk hükümetine eleştirel yaklaştığı varsayılan kişilerin isimlerinin olduğu farklı listeler olduğuna dair işaretler bulunmaktadır” dedi. Açıklamada federal hükümetin elinde somut bir liste bulunmadığı, konuyla ilgili incelemenin derinleştirildiği belirtildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur