Boğaziçi’nin “vekaleten kayyumu” İnci, akademisyen nöbetlerini kayda alan ve BÜLGBTİ+’nın danışmanlığını yapan Can Candan’ın işine son verdi

Boğaziçi Üniversitesi'nin kayyum rektörü Melih Bulu'nun görevden alınmasının ardından görevi vekaleten devralan Naci İnci, her gün Rektörlük önündeki akademisyen nöbetlerini kayda alıp paylaşan ve BÜLGBTİ+'nın danışmanı Can Candan'ın işine son verdi. Kararda "Öğretim görevlileri için öngörülen 12 saat ders verme yükümlülüğünün 6 saatini yerine getirebilmeniz nedeniyle devam etmenizde yarar bulunmadığı değerlendirilmiş" ifadesi geçerken Candan'ın paylaşımlarından kaynaklı hakkında açılan ve hala devam eden disiplin soruşturması da gerekçe sayıldı. Karara sosyal medya üzerinden tepki yağdı

Boğaziçi’nin “vekaleten kayyumu” İnci, akademisyen nöbetlerini kayda alan ve BÜLGBTİ+’nın danışmanlığını yapan Can Candan’ın işine son verdi

Boğaziçi Üniversitesi’nin kayyum rektörü Melih Bulu’nun görevden alınmasının ardından görevi vekaleten devralan Naci İnci, ilk icraatini gerçekleştirdi. İnci, 2007’den bugüne Boğaziçi’de ders veren öğretim görevlisi Can Candan’ın görevine son verdi.

Devam etmesinde yarar bulunmadığı değerlendirilmiş!

Candan’a iletilen kararda “Öğretim görevlileri için öngörülen 12 saat ders verme yükümlülüğünün 6 saatini yerine getirebilmeniz nedeniyle devam etmenizde yarar bulunmadığı değerlendirilmiş” ifadesi geçerken görev süresi dolduğu ve yenilemeyerek görevine son verildiği belirtildi.

Paylaşımlardan kaynaklı açılan ve hâlâ devam eden soruşturma da bahane edilmiş!

Kararda ayrıca “Rektörlük Olur’unda belirtilen kişileri aşağılama ve küçük düşürme amacı güden ve kişilik haklarına saldırı niteliğinde paylaşımlarla amirlerine ve Üniversitemiz yöneticilerine hakarette bulunma iddiasıyla disiplin soruşturması açılması ve bu soruşturmanın devam ediyor olması hususu dikkate alınarak…” ifadeleri de geçmekte. Candan’ın Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü önünde her gün yapılan akademisyen eylemlerini kayda alarak sosyal medyadan paylaşması, görevine son verilmesinin gerekçesi sayıldı.

Kararı, sosyal medya hesabında duyuran Candan, şu ifadeleri kullandı:

Naci İnci, bugün bana 2007’den bu yana öğretim görevlisi olarak çalıştığım Boğaziçi’ndeki görevime, ders verdiğim bölüm ve fakültenin görüşü alınmadan “vekaleten” son verdiğine dair bir yazı göndermiş. Sizlerle paylaşıyor, yorumunu ve değerlendirmesini de sizlere bırakıyorum.

Karara tepki yağdı

Candan’ın görevden alınmasına sosyal medyadan tepki yağdı. Candan’ın akademik danışmanlığını yaptığı BÜLGBTİ+ da sosyal medyadan yayımladığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Yeni kayyumun kulüp danışmanımız Can Candan’ın görevine son vermesi Melih’in sadece bir piyon olduğunu tekrar gözler önüne serdi. Kayyum zihniyetinden arınana ve tüm taleplerimizi gerçekleştirene kadar mücadelemize devam edeceğiz!

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur