Kadına Yönelik Şiddet Araştırma Komisyonu’nda sunum yapan YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın sözlerine tepki: Üniversiteli kadınlar istifaya çağırıyor

Kadına yönelik şiddetin araştırılması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu’nda sunum yapan Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç'ın "Üniversiteler, milletin kızlarını emanet ettiği, hocalarına 'annelik, babalık yap, rehberlik yap' diye emanet ettiği kurumlar. Burada öğrencilerimize herhangi bir şekilde yan gözle bakılmasına bile tahammül edemeyiz" sözleri sosyal medyada tepki çekti. Üniversiteli kadınlar, kimseye emanet olmadıklarını belirten paylaşımlarla Yekta Saraç'ı istifaya çağırdı

Kadına Yönelik Şiddet Araştırma Komisyonu’nda sunum yapan YÖK Başkanı Yekta Saraç’ın sözlerine tepki: Üniversiteli kadınlar istifaya çağırıyor

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Tüm Yönleriyle Araştırılarak Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu, dün (3 Haziran) AKP Malatya Milletvekili Öznur Çalık başkanlığında yeniden toplandı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, komisyonda sunum yaptı. Saraç’ın, “Cinsel taciz sübut bulmuş ise alt cezaya inmeden, geldiği gibi ihraç işlemlerini tamamlayacağız. Üniversiteler, milletin kızlarını emanet ettiği, hocalarına ‘annelik, babalık yap, rehberlik yap’ diye emanet ettiği kurumlar. Burada öğrencilerimize herhangi bir şekilde yan gözle bakılmasına bile tahammül edemeyiz” değerlendirmesi tepkileri topladı. Üniversiteli kadınlar kimseye emanet olmadıklarını belirten paylaşımlarda bulundu.

Yekta Saraç’ın sunumundan Meclis Haber’in aktarımlarına göre başlıklar şöyle:

 • Üniversiteli kadınların oranının 2002’de yüzde 42 iken bugün yüzde 49’a yükseldiğine işaret eden Saraç, “Kız öğrencilerin sayısındaki artışın sebebi aslında her şehirde bir üniversite olması. Orada birden sıçrama yaptı. Demek ki kızlarımıza bir imkan sunduğumuzda bu imkandan istifade edebilme ve o alana girebilme iradesi var. Her şehirde üniversite olması kız öğrenci sayısını sıçrattı” diye konuştu.
 • Kadın profesör, doçent ve doktor öğretim üyesinin erkeklerden az olduğunu anlatan Saraç, ancak kadın oranının istikrarlı bir şekilde arttığını vurguladı. Saraç, kadın araştırma görevlisinde de hızlı bir şekilde artış olduğunu ifade etti.
 • Kadın ve şiddet başlığında tez çalışmalarını YÖK olarak desteklediklerini ifade eden Saraç, bu konuda 342 yüksek lisans, 51 doktora, 36 tıpta uzmanlık çalışmasının kayıtlı olduğunu anlattı.
 • Saraç, üniversitelerde cinsel taciz ve saldırıya karşı destek birimleri bulunduğunu, bu birimlerinin sayısının 31 olduğunu bildirdi.
 • Sanılanın aksine YÖK’ün üniversite öğretim üyelerine soruşturma açma yetkisi bulunmadığını belirten Saraç, “Ama ihraçlarla ilgili husus var ise ve eğer itiraz ederse ihraç edilen kişi YÖK’ün gündemine gelir” dedi.
 • Yekta Saraç, 2014’ten bugüne kadar 60 öğretim elemanı hakkında “kadına taciz” filiyle üniversitelerden ihraç talebi geldiği ve bunları onayladıkları bilgisini paylaştı. Sadece 8 kişinin sözlü bir taciz olması ve ispatlanamaması gibi sebeplerle alt cezayla cezalandırıldığını kaydeden Saraç, “Ama YÖK olarak bakışımız şu; Cinsel taciz sübut bulmuş ise alt cezaya inmeden, geldiği gibi ihraç işlemlerini tamamlayacağız. Üniversiteler, milletin kızlarını emanet ettiği, hocalarına ‘annelik, babalık yap, rehberlik yap’ diye emanet ettiği kurumlar. Burada öğrencilerimize herhangi bir şekilde yan gözle bakılmasına bile tahammül edemeyiz” değerlendirmesinde bulundu.
 • Komisyon üyesi milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Saraç, üniversitelerin, YÖK’ün taşra teşkilatı olmadığını ve atamadan, soruşturma açmasına, programını belirlemesine kadar özerk şekilde çalıştığını vurguladı.
 • Saraç, YÖK’ün yükseköğretimle ilgili politikalar yapması, bunun dışındaki işlemlere karışmaması gerektiğini anlattı.
 • Saraç, üniversitelerde kreş olmasıyla ilgili herhangi bir şey yapılamayacağını çünkü yetkilerinin bulunmadığını ancak teşvik edebileceklerini ifade etti.
 • Yeni YÖK olarak üniversitelerde yeni bir süreç başlattıklarını ve “engelsiz üniversite ödülleri” verdiklerini anlatan Saraç, bunu öğrenci tercihlerinden önce kamuoyuna açıkladıklarını anlattı.
 • Saraç, bundan dolayı üniversitelerin bir yarışa girdiklerini belirterek, şimdi de “kadın dostu üniversiteler”le ilgili bir süreç, bir yarışma başlatmayı planladıklarını söyledi. Saraç, bu doğrultuda kadın dostu üniversiteleri de kamuoyuna açıklayacaklarını dile getirdi.

Filiz Kerestecioğlu, Yekta Saraç’a sorular yöneltti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu Meclis Araştırması Komisyonu’nda sunum yapan YÖK Başkanı Saraç’a sorular yöneltti.

Yekta Saraç’ın sunumundaki sözleri sosyal medyadan tepki

Paylaşımlarda YÖK Başkanı Yekta Saraç istifaya çağrıldı:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur