Ankara’da “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” dedikleri için gözaltına alınan 33 kadının yargılandığı dava öncesi gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

Ankara'da "İstanbul Sözleşmesi'nden vazgeçmiyoruz" dedikleri için gözaltına alınan 33 kadının yargılandığı dava öncesi adliye önünde bir araya gelen kadınlar gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar öğleden sonra serbest bırakıldı

Ankara’da “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” dedikleri için gözaltına alınan 33 kadının yargılandığı dava öncesi gözaltına alınanlar serbest bırakıldı

12 Ağustos 2020’de Ankara’da Kolej’de “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” dedikleri için gözaltına alınan 33 kadının yargılandığı dava bugün (7 Haziran) görülecek.

İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula Ankara Kampanya Grubu’nun çağrısıyla Ankara Sıhhiye Adliyesi önünde “İstanbul Sözleşmesi yargılanamaz” diyerek saat 9.30’da bir araya gelen kadınlar davayı takip etmek için adliyeye girmek istedi.

Ellerinde “İstanbul Sözleşmesi bizim, yargılanamaz” yazılı pankart ile adliye önünde açıklama yapmak isteyen kadınlara saldıran polis, davanın sanıklarının da aralarında bulunduğu yaklaşık 20 kişiyi gözaltına aldı.

Çok sayıda kadın ise adliyeye girerek sloganlarla duruşmanın görüleceği mahkeme salonuna gitti. Duruşmaya katılamayan kadınların yargılandığı davanın duruşmasını protesto ederek duruşmadan çıktılar.

Gözaltıların serbest bırakılması için sosyal medyada videolar paylaşan kadınlar “Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın!” dedi.

Gözaltına alınanlar serbest bırakıldı.

Kadınlar Ankara sokaklarından seslendi

Gözaltına alınanlar serbest bırakılırken, Ankara sokaklarında açıklamalarda bulunan kadınlar “Kadın katilleri yargılanmazken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunan kadınlar yargılanıyor. Bizi yargılayamazsınız” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur