Mersin’de İstanbul Sözleşmesi için tutulan nöbette 1 Mayıs vurgusu: “Kapitalizmin ana damarı olan patriyarkayı sarsmaya devam ediyoruz”

Mersin Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasına karşı çarşamba günleri Özgecan Aslan (Barış) Meydanı'nda eylemlerine devam ediyor. Kadınlar bugünkü nöbette 1 Mayıs'ı konu aldı

Mersin’de İstanbul Sözleşmesi için tutulan nöbette 1 Mayıs vurgusu: “Kapitalizmin ana damarı olan patriyarkayı sarsmaya devam ediyoruz”

Mersin Kadın Platformu, saat 17.00 ile 18.00 arası Özgecan Aslan Barış Meydanı’nda “Birimiz hepimiz, hepimiz İstanbul Sözleşmesi için” diyerek  nöbetteydi. Kadınlar bu hafta 5. kez İstanbul Sözleşmesi için bir araya geldiler. Bu hafta gündem 1 Mayıs oldu.

Basın metnini platform adına Özge Göncü okudu. Platformun saat 17.30’da yaptığı basın açıklamasında “Sözleşmeden çıkma kararından bir an önce vazgeçin, zararın neresinden dönseniz kardır” denilerek şunlar söylendi:

İstanbul Sözleşmesi kadınlar ve LGBTİ+’ların eşit yurttaşlık haklarının teminatıdır. En temel yurttaşlık hakkımız olan yaşam hakkını sağlaması için devletleri göreve çağırır ve sorumlu tutar. Bunu her fırsatta, her mecrada sesli söylemekten çekinmeyen Mersin Kadın Platformuna Mersin Emniyeti sistematik olarak kestiği para cezalarıyla ekonomik şiddet uygulamaya devam ediyor. Daha kadınların ve LGBTİ+’ların can güvenliğini sağlayamayan güvenlik birimleri sağlığımızı pek bir düşündükleri için olsa gerek, hıfzıssıhhayı bahane ederek sistematik cezalar kesiyor. 128bini geçen para cezaları ile kadınların mücadelesini durdurabileceğini düşünüyor! Siz öldürülen kız kardeşlerimizin hesabını verin, yasaları uygulayın, sağlığımızı biz düşünürüz!

Biliyorsunuz sizin sayenizde değil, size rağmen hayattayız!

“Biz hepimiz birbirimizin çaresiyiz!”

Platformdaki kadınlara kesilen para cezaları da tekrar hatırlatıldı:

İstediğiniz kadar para cezası kesin, istediğiniz kadar sorumluluk almayın, istediğiniz kadar emir kulu olmaya ve kafanızı kuma gömmeye devam edin: biz yine de hayatlarımıza, haklarımıza, bedenlerimize ve birbirimize sahip çıkmaya devam edeceğiz!

“Sadece birbirimize değil: hayatlarını yok saydığınız tüm kadınlara, istismar ettiğiniz çocuklara, talan ettiğiniz doğaya sahip çıkmaya devam edeceğiz!” denilen açıklamada İkizdere’de doğası için direnenler ve hayatı için meşru müdafaada bulunan Melek İpek de hatırlatıldı:

İkizdere’de kesmeye kalktığınız ağaçlar da biziz, bu talan zihniyetine peşkeş çekmeyip direnen kadınlar da biziz, ölmemek için kendini savunan Melek İpek de biziz. Biz hepimiz birbirimizin çaresiyiz! Çünkü biz hepimiz hayatta kalanız!

Mücadelemizle hiçbir alanda geri adım atmıyor: korkmadan, usanmadan yanlışsınız! Düzeltin diyoruz. Artık kaçarınız yok eşit yurttaşlık bir lütuf değil, hakkımız diyoruz.

“Kadınlar durursa, dünya durur!”

Açıklamada 1 Mayıs vurgusu da şöyle yapıldı:

Birbirimize, bedenimize ve tabii ki emeğimize sahip çıkıyoruz! Yüzyıllardır yok sayıp sömürmeye çalıştığınız emeğimize.

Dünyanın bakım emeğini, çocuk ve yaşlıların, evin idamesini kadınlara yüzyıllardır yıktığınız yetmiyormuş gibi bir de pandemide daha da artan ev içi emek ve şiddete karşın hayatta kalmaya çalışıyoruz. Ama bizler emeğimizin kıymetini biliyor, ona sahip çıkıyoruz. Görünmeyen emeğin sesini yükseltiyor ve tekrar hatırlatıyoruz:

Unutmayın ki kadınlar durursa, dünya durur!

Kapitalizmin ana damarı olan patriyarkayı sarsmaya devam ediyor ve hatırlatıyoruz: ev içi, ev dışı, sokakta, ofiste, çarkta, plazada, okulda, hastanede, mecliste: dil, din, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim fark etmeksizin eşit bir dünya için kolları sıvayıp sorumluluk alma vakti: eşit yurttaşlık eşit çalışma koşulları ve eşit ücretten başlar! Sınıfı bölen feminizm değil patriyarkadır!

Nöbet “Sokakta kazandık sokakta savunacağız”, “Yaşasın 1 Mayıs”, “Görünmeyen emek sesini yükselt” ve “Yaşasın feminist mücadelemiz” sloganlarıyla sona erdi.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur