Maltepe grevi de CHP-Genel İş anlaşması ile sona erdirildi: İradesi hiçe sayılan işçiler tepkili

Maltepe Belediyesi işçilerinin 23 Şubat'ta başlayan grevi Genel İş Genel Merkezi'nin işveren ile imzaladığı anlaşma ile resmen sonlandırıldı. Genel İş Anadolu Yakası 2 No'lu Şube yönetimi görüşmeler sırasında bu anlaşmayı imzalamayacaklarını söylediklerini ancak genel merkezin attığı imzanın bağlayıcı olduğunu belirtirken özellikle temizlik işçileri kendilerinin onayı olmadan anlaşmanın imzalanmış olmasına tepkili

Maltepe grevi de CHP-Genel İş anlaşması ile sona erdirildi: İradesi hiçe sayılan işçiler tepkili

DİSK Genel İş sendikası Genel Merkezi’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada Maltepe Belediyesi’nde işverenle anlaşma sağlandığı belirtildi. Daha önce Kadıköy Belediyesi grevinde olduğu gibi yine işçilerin onayı alınmadan Genel Merkez inisiyatifi ile imzalanan sözleşme gereği 23 Şubat’ta başlayan grev resmen sona erdi. Açıklamada ikramiye dahil en düşük ücretin net 4700 TL’ye çıktığı belirtildi.

Genel İş Anadolu Yakası 2 No’lu Şube yönetimi, genel merkezin katılımıyla yapılan görüşmeler sırasında anlaşmanın altına imza atmayacaklarını söylediklerini belirtti. Özellikle temizlik bölümünde çalışan ve bu anlaşma ile taleplerinin karşılanmadığını belirten işçiler grevin kendi iradeleri hiçe sayılarak sonlandırılmasına tepkili.

Şube Başkanı Dolgun: “Bu anlaşmanın altına imza atmayacağımızı söyledik”

Maltepe Belediyesi  işçilerinin örgütlü olduğu Genel İş Anadolu Yakası 2 No’lu Şube Başkanı Yenigül Özen Dolgun genel merkezin açıklamasından birkaç saat önce grevci işçilere seslendiği konuşmasında bu anlaşmanın altına imza atmayacaklarını söylediklerini, ancak genel merkez kararının yasal olarak bağlayıcı olduğunu, kendilerinin yine de işçilerin kararına uyacaklarını söyledi:

Genel merkez bunu imzaladığında yasal olarak grevimiz sona ermiş oluyor. Devam ettirdiğimiz süre içerisinde geçtiğimiz yılki gibi eylem sürecine geçilmiş olacak, başka bir evreye geçeceğiz. Pandemi koşullarında, onu da birlikte değerlendireceğiz. Ben sizin iradenizin önünde saygıyla eğiliyorum.

Ali Kılıç’tan partisine teşekkür

Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç da anlaşma sağlandığını bildirerek bu süreçteki katkılarından dolayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’ya, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na ve İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür etti.

İBB, Maltepe grevi sırasında kendi temizlik ekiplerini bölgeye göndererek grev kırıcılık yapmış, bu süreçte Maltepe Belediyesi’nin karşı propaganda faaliyeti sonucu işçilerle Maltepe halkı karşı karşıya getirilmeye çalışılmıştı.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur