Maltepe Belediyesi’nde grev sürüyor: Başkanın adamlarından karşı kampanya, toplumsal muhalefetten dayanışma

Maltepe Belediyesi'nde çalışan işilerin TİS görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine başlatıkları grev 4'üncü gününde sürüyor. Kadıköy'de olduğu gibi greve giden işçiler hedef alınırken, toplumsal muhalefetten greve destek açıklamaları geliyor

Maltepe Belediyesi’nde grev sürüyor: Başkanın adamlarından karşı kampanya, toplumsal muhalefetten dayanışma

Maltepe Belediyesi ile Genel-İş Sendikası Anadolu 2 Nolu Şube arasında yürütülen TİS görüşmelerinden anlaşma çıkmayınca 1588 işçinin başlattığı grev 4’üncü gününde sürüyor.

MALTEPE BELEDİYESİ İŞÇİLERİ GREVE BAŞLADI: “BELEDİYE, BİZİ SEFALET ÜCRETİNE RAZI ETMEK İSTİYOR”

Direnen Maltepe Belediyesi işçilerinin yanındayız

İşçilerin grevine toplumsal muhalefetten de destek ziyaretleri yapılıyor. Dün Bundan Sonrası Hepimizde kampanya gurbundan üniversitelilerin ziyaretinin ardından, bugün (26 Şubat) Halkevleri işçileri grev alanında ziyaret etti.

 

Başkanın adamlarından karşı kampanya

Kadıköy Belediyesi işçilerinin grevinde olduğu gibi Maltepe’de de greve giden işçilerin hedef alındığı durumlar ortaya çıktı. Maltepe Belediyesi, İBB eliyle grev kırıcılığına başlarken, grev kırıcılığına engel olmak isteyenler de gözaltına alındı.

Öte yandan 24 Şubat’ta 3 tane muhtar Maltepe Kaymakamlığı’na dilekçe vererek, grevdeki işlere karşı “Emniyeti göreve” davet etti. Grev kırıcılığın suç olduğunu bilmeyen mahalle muhtarları, grevi kırıcılara karşı verilen mücadele eden işçilere “yasalara uygun şekilde” müdahale edilmesini istedi.

Kaymakamlığa verilen dilekçede şu ifadelere yer verildi:

Maltepe Belediyesinde örgütlü Genel İş Sendikası tarafından alınan grev kararı vatandaşımıza hizmeti zor hale getirmiştir. Tabii ki grev işçimizin yasal hakkıdır ama vatandaşlarımızdan gelen şikâyetlerden öğreniyoruz ki greve katılanlar tarafından Belediyenin araçları engelleniyor ve çalışmak isteyen işçiler tehdit ediliyor.

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinde gerçekleşen bu grev toplum sağlığını olumsuz etkilemektedir.

Sayın Maltepe Emniyet Müdürümüz gerekli güvenlik tedbirlerini alarak yasalara uygun şekilde Belediyemizin zorunlu hizmetine devam etmesini sağlamalıdır

Ali Başkan’ın arkasındayız

Maltepe’de grev nedeniyle çöplerin toplanmamasını protesto eden 5 kişi ellerinde poşetlerle çöp toplarken röportaj verdi.

İşçilerin belediyenin teklif ettiği 6 bin TL maaşı kabul etmediğini iddia ederek “Bu maaşı beğenmiyorlar ve çalışmak isteyen işçilerimizi de çalıştırmıyorlar. Bu gidiş hiç iyi değil ne olacağını biz de bilmiyoruz. Pandemi döneminde temizlik şart ama gördüğünüz gibi çöpleri kendimiz topluyoruz” diyen Sevim Ayşe Serin isimli mahalleli işçileri hedef gösterdi.

Bir başka mahalleli Veysel Pamuk ise işçilerin örgütlü olduğu Genel-İş Sendikası’nı hedef alarak, “Başkanımızın yanındayız işçilerimizin de yanındayız ama bu sendikanın yaptığı iş değil bu pandemi zamanında şu rezilliğe bakın. Hastalık almış başını gitmiş kimsenin bir şey yaptığı yok hem pandemi zamanında bu sendikanın yaptığı akıl alır iş değil. Bu sendikanın ne yapmak istediğini ben anlamadım ama biz sonuna kadar Ali Başkan’ın arkasındayız” dedi.

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur