Maltepe grevi: “Yönetimin işçilere yüzde 47 zam önerdiği yalan, gerçek teklif yüzde 8”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası'nın İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şubesi, Maltepe Belediyesi yönetiminin işçiler ve sendika hakkında yaptığı yanıltıcı ve halkla işçileri karşı karşıya getirme amacı taşıyan açıklamasına karşı yazılı bir açıklama yayımladı. Belediye yönetiminin duyurduğu yüzde 47 oranında zammın yalan olduğunu belirten sendika, önerilen teklifin yüzde 8 olduğunu, yol ve yemek ücretlerine ise 1'er liralık zam teklifi yapıldığını açıkladı

Maltepe grevi: “Yönetimin işçilere yüzde 47 zam önerdiği yalan, gerçek teklif yüzde 8”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel-İş Sendikası’nın İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şubesi, Maltepe Belediyesi yönetiminin işçiler ve sendika hakkında yaptığı yanıltıcı ve halkla işçileri karşı karşıya getirme amacı taşıyan açıklamasına karşı yazılı bir açıklama yayımladı.

Maltepe Belediyesi şirketleri MATAŞ* ve MATEĞ’de** örgütlü bulunduklarını aktaran sendika açıklamasının başında greve giden süreci şöyle anlattı:

DİSK/Genel-İş Sendikası İstanbul Anadolu Yakası 2 No’lu Şube olarak Maltepe Belediyesi şirketleri MATAŞ ve MATEĞ’de örgütlü bulunmaktayız. Bakanlıktan alınan Toplu İş Sözleşme yetkisi ile 1500 kadar işçinin çalıştığı MATAŞ ve MATEĞ’deki üyelerimiz ile birlikte beraber belirlediğimiz talepler doğrultusunda, 6 aydır Belediye yetkilileri ve Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) ile görüşmeler sürdürüldü. Ancak, gerek belediye yönetiminin, gerekse SODEMSEN yetkililerinin uzlaşmaz tutumlarından dolayı, yasal sürenin sona ermesi nedeniyle GREV kararı almak durumunda kaldık. Bu süreçte, sözleşme masasında ve kamuoyuna yaptığımız tüm çağrılarda, toplu sözleşmenin masada uzlaşı ile bitirilmesini defalarca belirttik. Fakat, belediye yönetimi komik denecek tekliflerle karşımıza gelerek, biz işçileri adeta GREV’e zorlamıştır.

“Belediye, biz işçileri sefalete mahkûm etmek istiyor”

Belediye yönetiminin duyurduğu yüzde 47 oranında zammın yalan olduğunu belirten sendika, önerilen teklifin yüzde 8 olduğunu, yol ve yemek ücretlerine ise 1’er liralık zam teklifi yapıldığını açıkladı. Açıklamada “Ayrıca, Maltepe Belediyesi işçilerinin çoğunun asgari ücret düzeyinde çalıştığı bir yerde, Belediye yönetimi bu komik teklifini 18 aylık önererek, 18 ay boyunca bizleri bu sefalet ücretine mahkûm etmek istediğini vurgulamıştır” denildi.

“Grev kırma girişimleri yasadışıdır”

Yönetimin günlerdir süren grevin gücünü kırmak için çeşitli oyunlar sergilediğini de ifade eden sendika, bu girişimleri şöyle ifşa etti:

Önce grevimiz başlamadan 2 hafta önce Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne 60 işçi alınarak işçiyi işçiye kırdırma politikası ile grevimiz etkisiz hale getirilmek istenmiştir. Greve çıkan işçiler tehditlerle işbaşı yaptırılmak istenmiştir. Bu oyun tutmayınca İBB araçları ve personeli ile zabıta eşliğinde grevimiz yasadışı bir şekilde kırılmak istenmektedir.

“Maltepe halkını ve emekten yana dostlarımızı dayanışmaya bekliyoruz”

“Maltepe Belediyesi yönetiminin tüm girişimlerine rağmen, Maltepe halkının grev noktalarına yaptığı ziyaretler ve sosyal medyadan verdiği destekler biz işçilere güç vermektedir” denilen açıklama “Özellikle emek dostu kurumların, siyasi partilerin ve milletvekillerinin destek ziyaretleri işçilerin mücadele kararlılığını daha da arttırmaktadır. Halkımız kimin haklı olduğunu çok iyi bilmektedir. Son olarak; başta Maltepe halkını ve emekten yana tüm dostlarımızı, biz Maltepe işçileri ile dayanışmasını daha da büyütmeye, Maltepe Belediyesi yönetimini de uzlaşmaz tavrını terk ederek, biz işçilerle anlaşmaya çağırıyoruz” ifadeleriyle son buldu.

* Maltepe Sağlık, Turizm, Eğitim, Otopark, Temizlik ve İnşaat Sanayi Ticaret A.Ş.

**Maltepe Eğitim Ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur