Kadıköy’de Boğaziçi protestosu: Polisin yoğun saldırıları ve gözaltı terörüne rağmen her sokak eylem alanına dönüştü

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Boğaziçi protestosu öncesi Kadıköy Rıhtım polis ablukası altına alındı. Rıhtım ve çevresini giriş-çıkışa kapatan polis, alana girmek isteyen yurttaşlara biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı. Çok sayıda kişi darp edilerek gözaltına alınırken, eylem de Kadıköy sokaklarına taşındı. Yoğun saldırı ve gözaltı terörüne rağmen her sokak eylem alanına dönüştü, evlerindeki yurttaşlar da tencere-tava çalarak eylemcilere destek verdi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Kadıköy, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde toplam 104 kişinin gözaltına alındığını duyurdu

Kadıköy’de Boğaziçi protestosu: Polisin yoğun saldırıları ve gözaltı terörüne rağmen her sokak eylem alanına dönüştü

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Kadıköy, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde toplam 104 kişinin gözaltına alındığını duyurdu

İstanbul Emniyet Müdürlüğü açıklamada şunları belirtti:

Saat 17.30 sıralarında toplanmaya başlayan yaklaşık 250-300 kişilik gruba Kadıköy Kaymakamlığının 2021/2 sayılı Basın Açıklaması ile kamuoyuna duyurulan ‘Bahse konu yapılmak istenen toplanmaların toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu 17.maddesi ile 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu 32/Ç maddesi kapsamında Kadıköy ilçesi idaresinde bulunan tüm açık ve kapalı alanlarda 7 gün süre ile yasaklandığı’ hususları grubun duyabileceği şekilde megafon marifeti ile söylenerek grup uyarılmıştır. Uyarılara aldırmayan alanda beklemeye devam eden grup süpürülmek suretiyle alandan uzaklaştırılmaya başlanmış, bu esnada direnen, ısrarla uyarılara riayet etmeyen ve mukavemette bulunan şahıslara müdahale edilmiştir. Rıhtım Meydanı Atatürk Anıtı çevresinde müdahale edilen ve alandan uzaklaştırılan grup akabinde Khalkedon Meydanı, Ayvalıtaş Parkı, Yoğurtçu Parkı, Moda Caddesi ve Eğitimsen önüne doğru dağılmıştır. Dağılmalar sırasında belirtilen noktalarda ayrı ayrı toplanmalar ile grubun sayısı yaklaşık 500-600 kişiye ulaşmış, söz konusu şahıslara uyarılar devam etmiştir. Dağılma anında emniyet araçlarına ve çevreye zarar verdikleri tespit edilmiştir. Kadıköy ilçesinde yasadışı toplanma ile ilgili yapılan müdahalelerde toplam 93 şahıs yakalanmıştır. Beşiktaş ve Sarıyer İlçesinde alınan emniyet tedbirlerinde Kadıköy ilçesine giderek eyleme katılmak isteyen şahıslar uyarılmış, uyarılara riayet etmeyen, direnen ve mukavemette bulunan 11 şahıs yakalanmıştır. Kadıköy, Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde toplamda 104 şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Sendika.Org muhabirine polis saldırısı

Eylem bittikten sonra dağılan kitleye farklı noktalarda saldıran polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. İş Bankası ve Khalkedon önünde sert saldırılar yaşanırken, Sendika.Org muhabiri Murat Bay da polisin yumruklu saldırısına uğradı.

Öğrencileri gözaltına alan polislere çevrede bulunan yurttaşlar tepki gösterdi. Ters kelepçe takılarak gözaltına alınan bir üniversiteli, polis tarafından darp edilerek araca bindirildi.

DİSK Basın-İş: “Yurttaşlardan da gazetecilerden de elinizi çekin”

DİSK Basın-İş, Halk TV muhabiri Erdinç Yılmaz ve Murat Erkmen’in polis saldırısında yaralandığını, sendikanın YK üyesi Elif Akgül’ün de darp edildiğini ve gözaltına alınmak istendiğini duyurdu.

Sendikadan yapılan açıklamada “Anayasal toplantı, gösteri ve yürüyüş hakkını kullanmak isteyen yurttaşlardan da gazetecilerden de elinizi çekin. Biz elimizi deklanşörden asla çekmeyeceğiz” denildi.

Açıklama sonrası polis saldırısı

Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’nda polis saldırısı gerçekleşti. Evlerindeki yurttaşlar saldırıyı protesto ederken, pencerelerden polise cisim atıldı. Polis, ara sokaklarda eylemcilerin peşinden koşturmayı sürdürüyor.

Mehmet Ayvalıtaş Meydanı’nda açıklama yapan kalabalık daha sonra “Kayyum baksana, kaç kişiyiz saysana” sloganlarıyla yürüyüşe geçti.

Açıklama ara sokaklarda yapılıyor

Polis ablukası ve saldırıları nedeniyle Rıhtım’da açıklama yapamayan kitle, eylemi Kadıköy sokaklarına taşıdı. Ara sokaklarda okunan açıklama sırasında sık sık “Kayyumlar gidecek, biz kalacağız” sloganı atıldı.

Kitle açıklamanın ardından “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganlarıyla yürüyüş geçerken, evlerindeki yurttaşlar da tencere-tava çalarak eylemcilere destek veriyor.

Boğaziçi Dayanışması: #9daCama

Boğaziçi Dayanışması’ndan çağrı var: “Saat 21’de kayyumlara karşı öğrencilerin yanında olduğumuzu duyurmak için her yerde ses çıkartıyoruz.”

Ara sokaklarda direnişi sürdüren eylemciler “Zıpla zıpla, zıplamayan kayyumdur” diyerek saldırılara tepki gösterdi.

Kadıköy’de tencere-tava sesleri

Kadıköylü yurttaşlar tencere-tava çalarak direnişe destek veriyor.

Eylemciler yoğun polis saldırısı ve gözaltılara rağmen Kadıköy ara sokaklarında direnişi sürdürüyor.

TKH üyeleri Khalkedon Meydanı’nda sloganlarla bir araya geldi. Bir süre kalabalık bir polis grubu sokaklara dağılan eylemcilerin peşinden koştu. En az dört eylemci gözaltına alındı.

Kadıköy’deki yurttaşlar, polisin gözaltı saldırılarını ıslıklarla protesto ediyor.

Direniş sokaklara taşındı

Kadıköy ara sokaklarında direnişi sürdüren eylemciler “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganıyla yürüyor.

Polis saldırılarına ve gözaltılara rağmen Kadıköy’de hala kalabalık eylemci grupları var. Polis barikatının önünde “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganları atılıyor.

Kadıköy’de onlarca gözaltı var. Polis, birçok eylemciyi ters kelepçe takarak işkenceye maruz bıraktı.

Polisler hızını alamayınca…

Eylemi yerinde takip eden Sendika.Org muhabiri, hızını alamayan polislerin, bir sivil polisi gözaltına almaya çalıştığı anları da kaydetti.

KADIKÖY’DE HIZINI ALAMAYAN POLİSLER, BİR SİVİL POLİSİ DE GÖZALTINA ALMAYA ÇALIŞTI

Barış Atay’a polis saldırısı

Çarşı girişinde çok sayıda öğrenci polis tarafından darp ederek gözaltına aldı. Polis, yaşananlara tepki gösteren TİP Hatay Milletvekili Barış Atay’a da saldırdı.

Polis kalabalığın içinde rastgele saldırıp, gözaltı yapmaya çalışıyor. Çevredeki yurttaşların saldırılara tepkisi büyüyor.

Çarşı içine ve ara sokaklara dağılan eylemciler, yer yer sloganlarla toplanıyor. Kalabalık polis gruplarının toplananlara yönelik saldırıları sürüyor.

Yoğun saldırılar üzerine kitle çarşıya doğru çekildi. Misbah Muhayyeş Sokak girişinde polis biber gazı ve plastik mermi sıkarak eylemcilere saldırdı.

Rıhtım’da polis ablukası ve saldırı

Yüzlerce kişi Boğaziçi direnişi ile dayanışmak için Kadıköy’e geldi ancak meydanı ablukaya alan polis toplanmaya izin vermedi. Kadıköy’de kitlenin toplanmasını engellemeye çalışan polisler, birkaç kez biber gazı ve plastik mermiyle saldırdı. Basını ve milletvekillerini tartakladı. Polise yoğun tepki var.

Polisten “önleyici gözaltı” terörü

Eyleme katılmak üzere yola çıkan bazı Boğaziçili öğrenciler, üniversite yakınındaki otobüs durağında gözaltına alındı, bazı öğrenciler de “yasak” denilerek Kadıköy vapuruna alınmadı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur